اپلیکیشن نوجوان مکزیکی برای کمک به خواهر ناشنوایش

استرلا سالازار، نوجوان ۱۷ ساله‌ای که اهل یک شهر کارگری در نزدیکی مکزیکوسیتی است، در یک اقدام جالب برای خواهر کم شنوای خود، اپلیکیشنی را طراحی کرده تا راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

به گزارش ایمنا به نقل از نیویورک پست، این اپلیکیشن به افراد ناشنوا و کم شنوا، کمک می‌کند، راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. خواهر بزرگ سالازار، پرلا، با یک اختلال نادر به دنیا آمد که بر تحرک و شنوایی تأثیر می‌گذارد و سندرم MERRF نام دارد، این دختر ۲۵ ساله نزدیک به ۱۲ عمل جراحی و به دنبال آن سال‌ها فیزیوتراپی انجام داده است و یکی از آموزشگاه‌های زبان اشاره به او گفته است که به دلیل شرایطی که دارد نمی‌تواند نشانه‌نویسی را یاد بگیرد.

سالازار که استعداد تحصیلی‌اش به او اجازه داد سه سال زودتر از دبیرستان فارغ‌التحصیل شود، گفت: پس از دیدن تبعیض‌هایی که پرلا با آن روبه‌رو شد، از خود پرسید: "برای کمک به خواهرم چه کار می‌کنم؟ "

در نتیجه سال گذشته، او شروع به توسعه برنامه‌ای برای اتصال بلندگوهای زبان اشاره مکزیکی (MSL) به کاربران کم شنوا کرد که به مردم اجازه می‌داد از زبان اشاره به متن یا صدا تغییر حالت دهند و بالعکس.

به گزارش آژانس آمار مکزیک، حدود ۴.۶ میلیون مکزیکی ناشنوا یا کم شنوا هستند و کمبود مزمن مترجم MSL تأیید شده وجود دارد، اگرچه بسیاری از مکزیکی‌ها به عنوان مترجم غیررسمی برای اعضای خانواده ناشنوا یا کم شنوای خود، عمل می‌کنند.

استرلا جامعه‌ای متشکل از ۹۰ شرکت کننده از جمله سخنرانان بومی و مترجمان را برای توسعه این برنامه به نام Hands with Voice تشکیل داد که امیدوار است امسال راه‌اندازی شود. در ماه‌های اخیر، با بهبود تحرک پرلا، خانواده شروع به یادگیری نشانه شده‌اند.

کد خبر 550273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.