جهان قابل مشاهده ۴۰ کوینتیلیون سیاهچاله دارد

محققان با کمک روشی جدید تخمین زده‌اند در جهان قابل مشاهده ۴۰ کوینتیلیون سیاهچاله ستاره‌وار وجود دارد. این تحقیق به درک بهتری از تشکیل ابر سیاه چاله های منجر می‎شود.

به گزارش ایمنا، طبق تحقیقی جدید ۴۰ کوینتیلیون (۴۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) سیاه چاله ستاره‌وار در جهان قابل مشاهده وجود دارد. سیاه چاله ستاره‌وار در پایان حیات ستاره‌های بزرگی که حجم شأن گاهی به چند صد برابر خورشید می‌رسد، به وجود می‌آید.

محققان دانشکده بین المللی مطالعات پیشرفته(SISSA) در ایتالیا با استفاده از یک روش محاسباتی جدید تخمین زدند چه تعداد از این نوع سیاه چاله ایجاد شده است. همچنین به گفته آنها سیاه چاله‌های ستاره‌وار حدود یک درصد ماده باریونی در جهان قابل مشاهده را تشکیل می‌دهند. باریون‌ها گروهی از مواد هستند که شامل اجزای اتم (پروتون و نوترون) نیز باشد. این گروه از ماده، سنگین‌تر از دیگر گروه‌هاست.

یافته‌های این تیم مسیر را برای درک بهتر سیاهچاله‌های ستاره‌وار و سیاهچاله‌هایی با حجم متوسط که ممکن است به ابر سیاهچاله تبدیل شوند، فراهم می‌کند. محاسبات در این تحقیق توسط آلکس سیسیلیا و همکارانش انجام شده است. این تیم برای محاسبه تعداد سیاهچاله‌های جهان قابل مشاهده، مدل‌هایی از چگونگی تکامل جفت‌های ستاره‌های تکی و دوتایی (و در نتیجه چه تعداد از آنها به سیاه چاله تبدیل می‌شوند) را با داده‌های مربوط به سایر ویژگی‌های کهکشانی مرتبط، ترکیب کردند.

ویژگی‌های کهکشانی مرتبطی که در این محاسبات به کار گرفته شده‌اند شامل اطلاعاتی درباره نرخ تشکیل ستاره، حجم ستاره‌ها و میزان فلزی بودن محیط بین ستاره‌ای هستند. تمام این موارد روی تشکیل سیاه چاله ستاره‌وار تأثیر دارند.

کل یافته‌های این تحقیق در نشریه «آستروفیزیکال ژورنال» منتشر شده است.

منبع: مهر

کد خبر 550177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.