جهادِ مقاومت

شهید جهاد عماد مغنیه، “جواد” در سال ۱۹۹۱ در “طیربا” لبنان در خانواده‌ای مبارز متولد شد. پدرش، عماد مغنیه، نام برادر شهیدش در مبارزه با صهیونیست‌ها را برای وی انتخاب کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بیشتر از زمان حیاتش، هنگامی که به شهادت رسید نامش را اهالی جبهه و مقاومت شناختند، «جهاد» پسر «عماد مغنیه»، جوانی بود که اگرچه بخشی از شناخته شدنش را وامدار نام پرآوازه پدر بود اما حضور تأثیرگذار او در جبهه مقاومت، جنگ سوریه و مقابله با اسرائیل، شهادتش را در صدر اخبار روزهای جنگ در سوریه آورد.

او را با نام «عماد کوچک» هم می‌شناسند، جدای از نسبت خونی و پیوند پدر و پسری، جهاد بسیاری از توانایی‌ها و ویژگی‌های پدر را نیز به ارث برده بود، قدرت تحلیل نظامی، بالا بردن و تقویت بنیه فرهنگی و علمی، استفاده از تجهیزات پیشرفته مهندسی باعث شده بود تا او جا پای پدرش بگذارد. از کودکی و سن کم برای کسب اطلاعات نظامی و علمی به مطالعه می‌پرداخت و هیچ‌گاه دانش خود را متکی به درس و دانشگاه ندید.

جهادِ مقاومت

«جهاد مغنیه» در دانشگاه بیروت در رشته تجارت ادامه تحصیل داد و در فضای دانشگاهی لبنان با افراد مختلف از ادیان و مذاهب گوناگون ارتباط برقرار کرد. اگرچه او سال‌ها به واسطه زندگی مخفی پدر دارای هویتی مخفی بود اما فعالیت‌های پررنگ او باعث شد تا تعداد زیادی از جوانان را تحت آموزش‌های فرهنگی قرار دهد. پس از پایان تحصیلات وارد کار نظامی شد. او با وجود سن کم با مهارت نظامی بالایی که داشت رهبری و هدایت نیروهایی بعضاً بزرگ‌تر از خودش را داشت.

جهاد ۲۳ ساله با وجود سن کم خود دارای ویژگی‌هایی بود که او را به یکی از فرماندهان میدانی مقاومت تبدیل کرد، اتفاقی که باعث شد در آن سال‌ها پرونده‌ای مهم و حساس را به وی واگذار کنند. مسئولیت او در آن زمان ایجاد خط پدافندی در نزدیکی جولان و ایجاد مقدمات برای بازپس‌گیری جولان اشغالی از چنگال رژیم غاصب اسرائیل بود.

سال ۲۰۰۸ با شهادت «عماد مغنیه» حالا دیگر بسیاری «جهاد» را با صحبت‌هایش در مراسم ترحیم پدر شناختند. او در این مراسم سخنرانی کوبنده‌ای داشت و از شهادت پدر به عنوان اتفاقی زیبا برای کسانی که سربلند و آزاده زندگی می‌کنند، یاد کرد. او در بخشی از سخنرانی خود در مراسم بزرگداشت پدرش گفته بود: «ما امروز اینجا آمده‌ایم تا به دشمن صهیونیستی بگوییم که اگر خونی را ریختی این خون‌ها جوی‌هایی می‌شود در مسیر قدس و فلسطین. ما آمده‌ایم که به مجاهدان و مبارزانی که در مسیر شهدا گام برمی‌دارند بگوییم که ثبات زمین از پافشاری‌های شماست و ثبات آسمان از ثبات شما می‌باشد و ما و شما قسم خورده‌ایم که سلاح‌هایمان را رها نسازیم و مرزها را ترک نکنیم. ما امروز اینجا آمده‌ایم تا بگوییم ما در مسیر شما گام برمی‌داریم؛ مسیر عشق و جهاد، مسیر تصمیم برای پیروزی. ای شیخ راغب، ای سید عباس و ای حاج عماد شما چراغ‌هایی بودید که راه را روشن ساختید و چراغ‌ها در پی شما و در راه شما روشن شدند؛ ما برای تمامی جهانیان خواهیم گفت که چگونه آزادی به دست می‌آید و چگونه با خون پیروزی محقق می‌شود.»

مردم ایران اولین بار چهره «جهاد مغنیه» را در مراسم ختم مادر حاج «قاسم سلیمانی» و در کنار او دیدند. تصویری که او را در حلقه دوستداران پدرش نشان می‌داد. تصاویری که از آن مراسم و شهید «جهاد مغنیه» منتشر شد او را در کانون توجهات قرار داده بود.

جهادِ مقاومت

روز ۲۸ دی‌ماه سال ۱۳۹۳ به گفته حزب‌الله لبنان عده‌ای از رزمندگان حزب‌الله در جریان بازدید میدانی از دو شهرک سوریه مورد در نزدیکی مرز جولان اشغالی مورد هدف موشک‌های بالگردی اسرائیلی قرار گرفتند. بعد از آن تلویزیون رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که هدف ترور یکی از فرماندهان حزب‌الله بود که در این عملیات تروریستی «عماد مغنیه» به همراه چند تن دیگر از جمله شهید سردار سرتیپ «محمدعلی الله‌دادی» به شهادت رسیدند. دیگر شهدای آن حمله فرمانده «ابوعیسی»، «سید مهدی محمد ناصرالموسوی»، «سید علی فواد حسن»، «سید حسین حسن»، و «حسین اسماعیل الاشهب» بودند.

کد خبر 549571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.