آیا کنکور برای دانشجویان شبهه‌دار دوباره برگزار می‌شود؟

رئیس کمیسیون اصل نود گفت: رئیس سازمان سنجش در کمیسیون اصل نود برای گرفتن آزمون مجدد از دانشجویان به ماده ۱۱قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم آزمون‌های سراسری ارجاع می‌داد، درحالی‌که در آن ماده اجازه برگزاری آزمون مجدد برای برخی از داوطلبان داده شده است؛ نه دانشجویانی که در حال تحصیل هستند.

به گزارش ایمنا، حجت‌الاسلام حسن شجاعی، در خصوص برگزاری مجدد کنکور سازمان سنجش اظهار کرد: چندی پیش تعدادی از دانشجویان پذیرفته شده در کنکور سراسری سال‌های اخیر، شکایاتی را مبنی بر فراخوان سازمان سنجش آموزش کشور جهت برگزاری مجدد آزمون به بهانه وجود شک و شبهه در صلاحیت علمی دانشجویان و ابهام در نمره قبولی و تردید در رتبه اکتسابی آنان به دست ما رساندند.

وی ادامه داد: کمیسیون اصل نود با توجه شکایت‌های انجام شده، پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داد و در همین رابطه نامه‌نگاری‌هایی با سازمان سنجش انجام داد که در خلال این نامه‌نگاری‌ها با پاسخ‌های غیرقابل قبول و غیرمنطقی سازمان سنجش روبه‌رو شدیم. در نتیجه جلسه مشترکی با حضور رئیس وقت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار کردیم تا ابعاد ماجرا روشن شود.

رئیس کمیسیون اصل نود خاطرنشان کرد: رئیس سازمان سنجش طی جلسه‌ای که در کمیسیون اصل نود برگزار شد، برای آزمون مجدد گرفتن از دانشجویان به ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری ارجاع می‌داد درحالی‌که در آن ماده اجازه برگزای آزمون مجدد برای برخی از داوطلبان داده شده است؛ نه کسانی که به عنوان دانشجو در حال تحصیل هستند. بنابراین کلیه دانشجویانی که پس از اعلام نتیجه نهایی در کنکور سال جاری و سال‌های قبل، اقدام به ثبت‌نام کرده و مشغول تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز علمی هستند، خارج از شمول قانون مربوطه هستند.

شجاعی در ادامه گفت: مراحل تصحیح آزمون و تطابق نتایج آن با سوابق تحصیلی داوطلب، همگی به صورت سیستمی قابل انجام است و پیگیری این موضوع بعد از دو سال از طرف سازمان سنجش جای سوال و ابهام دارد.

وی تاکید کرد: اگر فرض کنیم ادعاهای وارد شده به دانشجویان صحت داشته باشد، با این حال برگزاری مجدد آزمون بعد از گذشت دو سال راه حلی غیرقانونی و غیرمنطقی است و اگر مشکلی بوده باید در همان سال و قبل از ثبت‌نام در دانشگاه توسط سازمان سنجش مورد رسیدگی قرار می‌گرفت نه اینکه بعد از چند سال سازمان سنجش به فکر آزمون مجدد بیفتد.

شجاعی افزود: نتیجه مذاکرات و پیگیری‌های کمیسیون اصل نود با وزارت علوم و سازمان سنجش به این نتیجه رسید که دانشجویان به تحصیل خود ادامه بدهند و لزومی ندارد این افراد در آزمون مجدد سازمان سنجش شرکت کنند.

وی در پایان گفت: درخواست آزمون مجدد برای دانشجویان به دلیل طرز کار اشتباه سازمان سنجش کشور بود که با پیگیری‌هایی که توسط کمیسیون اصل نود انجام گرفت، مسئله حل شد.

به گفته رئیس کمیسیون اصل نود مجلس، سازمان سنجش موظف شد آئین‌نامه جدیدی ارائه کند تا از تکرار این پدیده‌ها جلوگیری شود.

کد خبر 549044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.