معاون قوه قضاییه:‌ خدمات رفاهی زندان‌های ایران فراتر از دیگر کشورها است

معاون امور بین ‎الملل قوه قضاییه در بازدید از بازداشتگاه اوین گفت: مدل زندانبانی ما انسانی است همانطور که امکانات رفاهی حاضر در زندان‌های ما فراتر از دیگر کشورها است.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از بازداشتگاه اوین بازدید کرد.

در این بازدید چندساعته، غریب‌آبادی با حضور در برخی اندرزگاه‌ها و بندهای بازداشتگاه اوین، در جریان امکانات جاری و شرایط قضائی، رفاهی و اسکان مددجویان نیز قرار گرفت.

دبیر ستاد حقوق بشر در بخشی از این سرکشی و گفتگو با مددجویان تأکید کرد: زندانیان پیش ما امانت هستند و باید خدمات لازم خصوصاً آنچه خودشان می‌خواهند را طبق مقررات ارائه داد. حیف است با این همه خدمات قابل‌توجه در زندان‌ها، با ایجاد برخی حواشی نادرست بازهم متهم شویم.

بعید است دیگر کشورها خدمات زندانبانی ما را ارائه دهند

وی ادامه داد: امروز در زندان‌ها شاهد خدمت‌رسانی‌های مثبتی به مددجویان هستیم و بر همین اساس هم معتقدم باید اقداماتی که در حوزه ارائه خدمات به زندانیان صورت می‌گیرد را به طور مستمر منتشر کرد تا دیگران نیز متوجه این اقدامات مثبت شوند.

غریب‌آبادی یکی از برنامه‌های پیش روی ستاد حقوق بشر را برقراری تعاملات سازمان زندان‌ها با نهادهای متناظر بین‌المللی دانست و گفت: در دوره کرونا تجربیات و شیوه‌های مدرنی در حوزه زندانبانی رخ داده که لازم است مورد تبادل قرار گیرد؛ هرچند بعید است دیگر کشورها واقعاً خدمات ارائه شده ما به مددجویان را ارائه دهند.

وی بر پیشگیری از اتفاقات ناگوار در زندان نیز تأکید داشت و افزود: مدل زندانبانی ما انسانی است همچنین امکانات رفاهی حاضر در زندان‌ها را فراتر از دیگر کشورها می‌دانم، ضمن اینکه هیچ‌کس برخورد نامناسب با زندانی را برنمی‌تابد و نمی‌پذیریم که حقوق آنان مورد تضییع قرار گیرد.

زندانی مشمول رأفت مداوم است پس باید مقررات زندان را رعایت کند

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: زندانی باید مقررات زندان را رعایت کند تا مشمول رأفت همیشگی باشد. قوانین را باید به طور شفاف به آنان اعلام کرد تا هم شاهد اصلاح رفتار و تخلفات آنان باشیم و هم بتوان با تخلفات آنان برخورد کرد.

وی یادآور شد: زندانی باید همه دستورالعمل‌ها را رعایت کند؛ این نقض حقوق بشر نیست بلکه عدم اجرای دستورالعمل‌ها نقض قوانین است. ما نیز مشکلات را رصد می‌کنیم و بنا بر تشخیص به ریاست قوه قضائیه پیشنهاد می‌دهیم و درصدد ارتباط با ضابطین نیز برخواهیم آمد.

بخشنامه جدید صادره در حوزه کرامت زندانیان بسیار مترقی است

غریب‌آبادی با اشاره به مسئولیت‌های ستاد حقوق بشر، خاطرنشان کرد: زندانی مطابق با آئین‌نامه سازمان زندان‌ها و نیز بخشنامه جدید صادره در حوزه کرامت زندانیان که اتفاقاً بسیار مترقی است، باید از حقوقش به طور کامل برخوردار باشد و وضعیت قضائی او نیز پیگیر شود. در این بخش‌ها ما هم وظیفه داریم که کوتاهی و اجحاف احتمالی را رصد کنیم.

به گزارش ایمنا، در بازدید کاظم غریب‌آبادی از بازداشتگاه اوین، مهدی فراهانی معاون قضائی سازمان زندان‌ها، علی رستمی مدیرکل زندان‌های استان تهران، علی هاشمی سرپرست اوین به همراه مدیران و جمعی از قضات ناظر زندان حضور داشتند.

همچنین دبیر ستاد حقوق بشر علاوه بر بازدید و سرکشی از برخی بندها و ارزیابی امکانات و خدمات ارائه شده به زندانیان، در گفتگوهای رودررو با برخی مددجویان بر پیگیری پرونده آنان نیز تأکید کرد.

کد خبر 548203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.