افتتاح نقاهتگاه جدید سگ‌های ولگرد در تهران

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده درباره مبارزه با موش‌ها و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد سطح شهر تهران توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایمنا، قدرت الله محمدی در خصوص آخرین وضعیت سگ‌های ولگرد در تهران و عقیم‌سازی آنها، اظهار کرد: در حوزه سگ‌های ولگرد در حال اقدامات و جابجایی‌های بین بخشی هستیم. بر همین اساس هم عده‌ای که منافعی دارند، در حال جریان‌سازی هستند و کلیپ‌هایی مانند تجمع سگ‌ها در ورودی یک بانک حاکی از این جریان سازی‌هاست، البته می‌دانیم که این جریان سازی‌ها از کجا پیش آمده است.

وی با بیان اینکه در حال طی کردن روند مناسبی درباره سگ‌ها و جمع آوری آنها از مناطق مختلف تهران هستیم، افزود: زنده‌گیری این سگ‌ها و انتقال آنها به نقاهتگاه همچنان انجام می‌شود؛ نقاهتگاهی در چیتگر با ظرفیت نگهداری ۴۰۰ سگ وجود دارد که توسط حامیان حیوانات مدیریت می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران ادامه داد: درباره نقاهتگاه سرخه حصار نیز که با ظرفیت نگهداری حدود ۴۰۰ سگ آماده افتتاح است، در اطلاعیه‌ای اعلام کردیم که حامیان حیوانات در صورتی که دارای NGO ثبت شده هستند، می‌توانند این نقاهتگاه را مدیریت کنند. علاوه بر این یک نقاهتگاه دیگر نیز در آرادکوه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: هیچگاه نمی‌توان همه سگ‌های تهران را جمع‌آوری کرد و البته جمع آوری همه سگ‌ها کاری غیر اصولی است زیرا بسیاری از این سگ‌ها در زیستگاه‌های طبیعی خود مانند پارک جمشیدیه، سرخه حصار و چیتگر در حال زیست هستند؛ این سگ‌ها هر گاه به سطح شهر ورود کنند، جمع‌آوری و عقیم سازی شده و واکسن هاری به آنها تزریق می‌شود و پس از آن در نقاهتگاه‌ها نگهداری می‌شوند. در صورتی که اگر همه آنها را جمع آوری و در یک نقطه تجمیع کنیم بیماری بین سگ‌ها بیشتر و شرایط دشوارتر می‌شود.

سگ‌های ولگرد شهرهای اقماری تهران اطراف پایتخت رهاسازی می‌شوند

محمدی اضافه کرد: عقیم سازی سگ‌ها باید به طور مداوم انجام شود تا زمانی که جمعیت آنها در تهران به حد نرمال و طبیعی برسد، البته بعضاً شاهد هستیم که شهرستان‌های اطراف تهران سگ‌ها را به محدوده شهر تهران آورده و رها می‌کنند که در این رابطه نیز با وزارت کشور هماهنگ کردیم که ابلاغیه سراسری را برای شهرستان‌های اطراف تهران در نظر بگیرد که این سگ‌ها در همان شهرستان‌ها عقیم سازی شوند.

وی با بیان اینکه به رغم مشکلات اعتباری اما در این حوزه به دلیل اهمیت مسائل بهداشتی در شهر، اعتبارات به صورت کامل جذب می‌شود، تاکید کرد: طبق تنظیم برنامه تزریق واکسن هاری به سگ‌ها، این واکسیناسیون باید سالی یک بار انجام شود. درباره رنگ‌بندی‌های پلاک سگ‌ها نیز پلاک‌های زرد برای سگ‌های عقیم سازی شده و پلاک قرمز نیز برای سگ‌های واکسینه شده در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان اینکه برنامه مدون درباره مبارزه با موش‌ها داریم، تصریح کرد: هر روز اکیپ‌های پیمانکاری در مناطق ۲۲ گانه به تفکیک اقداماتی را مبنی بر طعمه گذاری و مسدودسازی منافذ انجام می‌دهند و در پایان هر هفته گزارش این اقدامات را بررسی می‌کنیم؛ در نتیجه این اقدامات و تغییراتی که در سم مورد استفاده انجام شده، شاهد کاهش این موش‌ها هستیم، در واقع هم خرید سم از سه تن به ۶۰۰ کیلو کاهش پیدا کرده و هم اثربخشی آن بسیار بیشتر شده است، چرا که سازمان حفظ نباتات سم قبلی مورد استفاده را بدون اثر و دارای مشکل دانست.

وی گفت: اثرات سم جدیدی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک هفته بعد روی موش آغاز می‌شود و بر اثر فعل و انفعالاتی که در جریان خون موش‌ها به وجود می‌آورد، باعث رقیق شدن خون آنها و رساندن سن موش‌ها به سن پیری و در نتیجه مرگ زودرس آنها می‌شود؛ در واقع با استفاده از این سموم ظرف یک هفته تا ۱۰ روز این موش‌ها از بین می‌روند، البته این روند باید بدون وقفه ادامه داشته باشد تا نتیجه موردنظر و مناسب درباره کاهش موش‌ها حاصل شود.

محمدی اظهار کرد: با این اقدامات تاکنون شاهد کاهش ۱۲ درصدی تماس شهروندان درباره وجود موش‌ها در سطح شهر هستیم و بررسی‌های میدانی نیز حکایت از کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی جمعیت موش‌ها می‌دهد.

منبع: سایت شهر

کد خبر 547903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.