عکاسان تئاتر از جمله عکاسان حرفه‌ای هستند

داور بخش عکس چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با بیان اینکه کیفیت عکس‌های شرکت کننده در جشنواره خوب و قابل قبول بود، گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا و کاهش تعداد آثاری که روی صحنه رفتند، عکس‌های شرکت‌کننده نسبت به دوره‌های پیش از تنوع کمتری برخوردار بودند.

به گزارش ایمنا و به نقل از ستاد خبری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، عباس کوثری، داور بخش عکس این دوره از جشنواره گفت: سال‌های متمادی است که به‌عنوان داور با جشنواره تئاتر فجر همکاری می‌کنم و همین امر موجب شده تا بتوانم به چشم‌انداز دقیقی نسبت به حضور عکاسان و کیفیت آثارشان در این رویداد دست یابم.

وی افزود: عکاسان تئاتر و سینما از جمله عکاسان حرفه‌ای هستند که با عکاسی از هنرهای نمایشی به خلق اثر واسط هنری می‌پردازند و با توجه به دکور، صحنه و نورپردازی که در صحنه نمایش‌ها وجود دارد در بیشتر موارد ماحصل کارشان خوب است.

کوثری با اشاره به تعداد آثار متقاضی حضور در جشنواره، گفت: بر اساس آماری که دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر در اختیار عکاسان قرار داده است ۱۱۰ عکاس با ارسال ۵۲۱ عکس به دبیرخانه، متقاضی شرکت در این بخش بودند و پس از داوری ۵۰ عکاس با ۷۰ اثر در بخش نمایشگاه عکس حضور دارند. این نشان می‌دهد که برخلاف شرایط نامناسب تئاتر ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی مکرر سالن‌های نمایشی، تعداد آثار متقاضی شرکت در این بخش کاهش پیدا نکرد و استقبال خوبی از سوی عکاسان صورت گرفت و تعداد آثار راه یافته به نمایشگاه تفاوت فاحشی از نظر تعداد با دوره‌های پیش ندارد. استقبال از بخش عکس همچون دوره‌های پیش از سوی عکاسان استانی هم خوب بود.

به گفته کوثری، ویژگی بارز بیشتر عکس‌هایی شرکت‌کننده در جشنواره این بود که بیشتر عکس‌ها پس‌زمینه سیاهی داشتند و در این عکس‌ها کمتر شاهد صحنه‌پردازی تئاتر هستیم و این نشان می‌دهد که گروه‌های نمایشی تلاش کرده‌اند با حداقل امکانات نمایش‌ها را روی صحنه ببرند و این موضوع در عکس‌های ثبت شده از این نمایش‌ها مشهود است.

چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود و اخبار آن در سایت https://fitf.theater.ir در دسترس است.

کد خبر 547372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.