اشتغال زندانیان را توسعه خواهیم داد

رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به اقدامات حمایتی از خانواده زندانیان گفت: در بحث اشتغال مولّد و اشتغال نشسته مددجویان، باید حداقل‌ها را محقق سازیم تا هم شرایط اصلاحی و تربیتی آنان فراهم و هم با درآمدزایی بخشی از مشکلات خانواده آنان رفع شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، غلامعلی محمدی در ادامه نشست‌ها و جلسات خود برای ارتقاء سطح علمی در زندان‌ها، در دیداری به گفت‌وگو با اعضای انجمن حمایت زندانیان پرداخت.

رئیس سازمان زندان‌ها در این نشست با تأکید بر اینکه در ساختار حاکمیتی نظام کشورمان، زندانبانی یکی از خطیرترین مسئولیت‌ها در امور خدمتی است، گفت: افرادی که ما در زندان‌ها متکلّف امور اجرایی آنها هستیم، صرف نظر از شرایطی که آنها را در این شرایط قرار داده است، باید با استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‎های موجود تمام تلاش خودمان را بکاربگیریم تا این دسته از افراد حیات طیبه خودشان را بدست آورند و به زندگی سعادتمندانه بعد از آزادی از زندان دست یابند. نقش انجمن حمایت از زندانیان نیز درجهت حمایت مادی و معنوی بسیار تأثیرگذار و محوری است.

محمدی خاطرنشان ساخت: تمام هم و غم‌مان را روی تغییر فکر زندانیان و اهداف والای سازمان خصوصاً هدف نهایی یعنی امر اصلاح و تربیت مددجویان قرار داده‌ایم. اگر معتقدیم برخی افراد به‌دلیل ضعف در فکر مرتکب عملیات مجرمانه شده‌اند، ما باید بر تعلیم، تربیت و تغییر فکر آنان متمرکز شویم.

وی تصریح کرد: منتهای آمال و آرزوی ما در اداره زندان‌ها باید این باشد که زندانیان را به صراط صحیح و صواب هدایت کنیم. اگر تلاش ما سبب شود که مصداق آیه شریفه «وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا» شویم، بهترین چیزی است که خداوند برای ما رقم خواهد زد. همچنان که معتقدم از مهمترین وظایف انجمن حمایت زندانیان، تهذیب فکر و اخلاق زندانیان است.

رئیس سازمان زندان‌ها نقش انجمن حمایت زندانیان را در توجه به خانواده زندانیان واجد اهمیت دانست و گفت: ما در حقوق جزا سه اصل را برای مبحث جرم و جزا درنظر می‌گیریم که یکی از آنان «اصل شخصی بودن مجازات» است و در کنار اصول «قانونی بودن» و «تساوی در مجازات» مطرح می‌شود. این اصل موید این نکته است که صرفاً فرد مرتکب جرم باید تاوان بپردازد و نه دیگری.

وی ادامه داد: در شرایط اقتصادی کشور اگر به خانواده زندانیان بی‌توجه باشیم، مطمئناً بیش از زندانی، این خانواده اوست که مجازات می‌شود. پس منطبق با اصل شخصی بودن مجازات‌ها، باید خانواده آنان تحت حمایت ویژه قرار گیرند.

محمدی توضیح داد: زندانی در زندان طبق آئین‌نامه و مقررات از امکاناتی برخوردار است اما آیا همین امکانات نسبی برای خانواده او نیز مهیاست؟ اینجا چه کسی تاوان جرم را پس می‌دهد؟ باید تدابیری اتخاذ کرد که مشقت و آسیب‌های جرم ناشی از سرپرست خانواده، نسبت به خانواده او کم و کمتر شود. این از مأموریت‌های مادی و معنوی خاص انجمن حمایت زندانیان است.

رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به وجه اشتراک سیستم کیفری سایر کشورها یادآور شد: همه جوامع بدور از هر مناسبت مذهبی و حاکمیتی، نسبت به زندانی و خانواده او یک درک مشترک دارند و آن اینکه زندانیان باید تحت اقدامات اصلاحی و تربیتی باشند تا زمینه بازسازگاری اجتماعی آنان فراهم شود و خانواده زندانیان نیز تحت حمایت قرار گیرند.

وی گفت: حضرت امام (ره) می‌فرمایند با زندانی هر که باشد رفتار انسانی و اسلامی داشته باشید؛ این نگاه امام بزرگوار است که منشور زندانبانی را برای ما تبیین می‌کنند. همچنان که مقام معظم رهبری در بعد اصلاحی و تربیتی نیز می‌فرمایند که زندان باید به آموزشگاه نیکی‌ها تبدیل شود؛ ما هم چنین نگاهی را بر زندانبانی حاکم می‌دانیم.

محمدی به حقوق و امتیازات ساکنین در زندان‌ها اشاره کرده و توضیح داد: حقوق زندانیان شامل آن دسته از اقداماتی می‌شود که صرف‌نظر از جنس، سن، نوع جرم، میزان مجازات و باید بین زندانیان یکسان و عادلانه برقرار شود مثل حق برخورداری از خوراک، پوشاک، بهداشت و درمان و نظایر آن اما ارائه «امتیازات» مثل برخورداری از مرخصی و آزادی مشروط و غیره صرفاً برحسب مولفه‌های تعریف‌شده در مقررات زندانبانی برقرار است.

وی این‌چنین خاطرنشان ساخت: در زندان‌ها بین حقوق و امتیازات مرز قائل هستیم؛ حقوق کاملاً عادلانه و یکسان برای همه اعمال می‌شود ولی امتیاز صرفاً براساس مولفه‌ها تعلق می‌گیرد. یکی از این حقوق که منطبق است با آموزه‌های دینی همین تربیت روح، روان و نفس زندانی است.

محمدی درباره اقدامات جدید حمایتی قابل اجرا عنوان کرد: زمانی صرفاً بازداشت موقت به اجرا درمی‌آمد و جز آن هیچ راه دیگری برای نگهداری زندانی جز در یک محیط بسته مثل زندان نداشتیم درحالیکه الان می‌توان از سامانه‌های الکترونیکی استفاده کرد و بجای زندان، او را حتی در منزلش با دستبند یا پابند الکترونیکی تحت کنترل گذاشت.

وی با یادآوری رویکرد جدید سازمان در اداره زندان‌‎ها برپایه مبانی علمی، گفت: یکی از شروط اجرای اداره علمی زندان‌ها، تحقق طبقه‌بندی علمی است که خود نیازمند تناسب بین ظرف و مظروف است که می‌توان با بهره‌مندی از سامانه‌های الکترونیک بجای اینکه برخی زندانیان را در زندان حبس کنیم، آنان را خارج از زندان با تضمین‌های لازم حفظ نمائیم.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: با کاهش تعداد زندانیان در زندان، قطعاً شاهد افت آسیب‌های زندان بر مددجو و حتی بهبود بار مالی سازمان خواهیم بود.در این زمینه با شرکت‌های دانش‌بنیان وارد تعامل شده‌ایم تا در آینده‌ای نزدیک تعداد قابل توجهی از زندانیان تحت سامانه الکترونیکی و اجرای مجازات حبس در خارج از زندان قرار گیرند.

وی اعلام کرد: با قضات هم تعامل داشته‌ایم بنحوی که برای صدور آراء مجازات جایگزین حبس پای کار آمده‌اند و حتی از ما هم جلو زده‌اند. تخلیه همین تعداد زندانی با استفاده از پابندها و عفوها، می‌تواند جمعیت بسیاری از زندان‌ها را کاهش دهد.

محمدی با اشاره به رویکرد جدی سازمان زندان‌ها در مورد اشتغال زندانیان نیز گفت: در بحث اشتغال چه مولّد و چه اشتغال نشسته، باید حداقل‌ها را درمورد مددجویان محقق سازیم تا هم شرایط اصلاحی و تربیتی آنان فراهم و هم با درآمدزایی بخشی از مشکلات خانواده آنان رفع شود. این امر در راستای توجه جدی به خانواده زندانیان در دوره جدید مدیریتی خواهد بود.

وی اضافه کرد: تمام همتمان را به کار خواهیم گرفت که انجمن حمایت زندانیان را از آنچه هست یک قدم جلوتر ببریم. آرمانگرا و کمالگرای مطلق نیستیم که همه مشکلات را یک شبه حل کنیم اما می‌توان با تعیین ظرف زمانی، وضعیت موجود را ارتقا داد و تعداد بیشتری از خانواده‌ها را زیر چتر حمایت مادی و خصوصاً معنوی برد.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: سبد کالا قطعاً خوب و لازم است اما خیلی از خانواده‌ها نیازمند مالی نیستند بلکه از نظر فکری باید تحت حمایت قرار گیرند. ضمن اینکه همه کمک‌هایی که از خیریه و کمک‌های مردمی به انجمن حمایت زندانیان داده می‌شود، باید صرفاً در استای وظایف انجمن هزینه شود.

کد خبر 545853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.