سیب زمینی ایران از ترکمنستان برگشت خورد؟

روز گذشته رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد از برگشت خوردن سیب زمینی‌های ایران از ترکمنستان خبر داد و گفت: این کشور واردات سیب زمینی ایران را به دلیل استفاده از سم چینی ممنوع کرده است. خبری که اظهار نظرهای متفاوتی را به دنبال داشت.

به گزارش ایمنا، چندی پیش اخباری مبنی بر بازگشت محموله‌های سیب زمینی از ازبکستان منتشر شد. پس از آن نیز روسیه به دلیل استفاده از چندین سم واردات فلفل را از ایران به کشورش ممنوع کرد. بعد از آن نیز اخباری مبنی بر برگشت خوردن محموله‌های کیوی ایران از هند به دلیل باقی مانده سموم کشاورزی منتشر شد. اخیراً هم گفته می‌شود که ترکمنستان هم واردات سیب زمینی ایران را ممنوع کرده است.

اخباری که برخی آن را تأیید و برخی تکذیب کرده‌اند و این اظهار نظرهای متفاوت سوالاتی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است که چرا دستگاه‌های مربوطه شفاف و روشن برای مردم در این زمینه روشنگری نمی‌کنند؟ چرا روسیه، ازبکستان، ترکمنستان و هند به یکباره محصولات کشاورزی ایران را برگشت زده‌اند؟ آیا نظارتی بر سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی تولید شده در کشور و محصولات صادراتی نیست؟ آیا دستگاه‌های مربوطه بر سموم استفاده شده در محصولات کشاورزی نظارت ندارند و آیا مردم در داخل کشور از محصولات سالمی استفاده می‌کنند؟

البته انتشار خبر برگشت خوردن سیب زمینی‌های ایران از ترکمنستان واکنش نایب رئیس اول اتاق مشترک ایران و ترکمنستان را به همراه داشت و این مقام مسئول ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد که سیب زمینی صادراتی ما از کشور ترکمنستان برگشت نخورده و چنین چیزی صحت ندارد. فقط بار سیب زمینی یک کامیون از کشور ازبکستان برگشت خورد که علت آن خاک زیاد بود اما برخی رسانه‌ها آن را بزرگ نمایی کردند.

در این راستا و براساس اعلام اتاق بازرگانی تهران محمد رحیم نیازی رئیس هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان سیب زمینی نیز با بیان اینکه چندی پیش ۳۵۰۰ تن سیب‌زمینی ایرانی از ازبکستان برگشت خورد و حالا گفته می‌شود که اخیراً سیب‌زمینی‌های ایرانی از ترکمنستان هم برگشت خورده گفت که هنوز جزئیات این ماجرا مشخص نیست و معلوم نیست این محصولات بعد از قرنطینه به کشور بازگشته شده اند یا قبل از آن و دلیل آنچه بوده است. در روزهای آینده، اطلاعات دقیق‌تری از این ماجرا به دستمان می‌رسد. اما در این مرحله می‌توان سه فرضیه برای این اتفاق در نظر گرفت.

وی افزود: اول اینکه ممکن است سمی که در ایران برای محصولات کشاورزی و حالا درباره سیب زمینی استفاده شده، مورد تأیید کشور مقصد نبوده باشد. این اتفاق خیلی شایع است و دلیل بر بی کیفیت بودن محصول نیست. در واقع کشورها تنها بر سر سم استفاده شده توافق ندارند، نه چیز بیشتر. به هر حال هر کشوری الگو و تعریف و قانونی برای سم استفاده شده در محصولات کشاورزی دارد.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان سیب زمینی تصریح کرد: فرضیه دوم می‌تواند مربوط به سمی باشد که از چین وارد می‌شود. این احتمال وجود دارد که چین در تحویل این سم به ایران تقلب کرده باشد. یعنی سمی که تحویل داده، سمی نباشد که در ابتدا معرفی کرده است. به این شکل که ابتدا نمونه سمی که داده می‌شود، یک چیز است و بعد ممکن است سمی با دوزی متفاوت تحویل ایران شده باشد.

وی در ادامه گفت: فرضیه سوم بحث مافیای اقتصاد و صادرکنندگان محصولات کشاورزی دیگر کشورها و رقبای ایران است. ایران دیپلماسی اقتصادی قوی‌ای ندارد و رقیبان ما می‌توانند به راحتی در بازار صادراتی ما نفوذ کنند. الان بحث سر یک میوه و دو میوه یا صادرات سیب زمینی نیست، بحث بر سر کل صادرات محصولات کشاورزی ایران است. وقتی مشاهده می‌کنیم که طی چند وقت اخیر مدام محصولات کشاورزی ایران مانند کیوی، فلفل دلمه‌ای و … به کشور بازگشت داده می‌شوند، فرضیه مافیای تجارت قوی‌تر می‌شود. این گروه می‌توانند صادرات محصولات کشاورزی ما را هدف قرار دهند تا صادرات غیرنفتی ایران هم با مشکل مواجه شود.

نیازی تصریح کرد: کیفیت سیب زمینی ایران در حد قابل قبول است، نه در همه جا اما اصولاً در اکثر استان‌ها کیفیت بالاست. از طرفی هم ایران سال هاست این محصولات را بدون مشکل به کشورهای مختلف صادر می‌کرده است، اینکه چرا در چند روز اخیر مدام خبرهایی از بازگشت محصولات کشاورزی ایران شنیده می‌شود، جای سوال دارد.

منبع: تابناک

کد خبر 544578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.