بازگشت ایرانیان خارج از کشور بسیار سودمند و بی ضرر است

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بازگشت ایرانیان خارج از کشور بسیار سودمند و فاقد ضرر است گفت: ضروری است اقدامات و کارکردها و اختیارات شورای عالی ایرانیان برای مسئولان بخش‌های مختلف کشور تبیین شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای عصر دوشنبه (۲۲ آذر) طی سخنانی در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با اشاره به ضرورت ایجاد فضای تعامل و همفکری در راستای نیل به سعادت و تعالی اظهار کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب و متعالی باید در جهت تاکید بر مشترکات اهتمام ورزید و توجه داشت که وجود تمایزات در راستای حرکت در مسیر کمال است، اما این هم افزایی در امور است که موجبات پیشرفت را فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: توجه و تاکید بر تمایزات، تفاوت‌ها و اختلافات، جامعه و کشور را از حصول توسعه و پیشرفت واقعی بازمی دارد و متقابلاً تاکید و اهتمام بر اشتراکات و هم افزایی نیروها و عوامل و بخش‌ها، کشور را در مسیر تعالی و رشد قرار می‌دهد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به تبیین شاخصه‌ها و خصایص مقام «سفیر» در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: سفیر جمهوری اسلامی ایران باید نماد تمامی ویژگی‌ها و خصایص جمهوری اسلامی باشد و تقویت این سفیر منوط به تفویض اختیار عمل اجرایی به او در حوزه مأموریت کاری اش است و در این راستا باید از هر اقدامی که به تضعیف سفیر می‌انجامد پرهیز کرد.

محسنی اژه‌ای در ادامه تبیین سیاست‌ها و راهبردهای کشور برای سفیر را در حوزه مأموریت کاری او از ملزومات اجتناب ناپذیر دانست و گفت: اهمیت دارد در مقام اجرای سیاست‌ها دست سفیر را باز گذاشت و برای او بسط ید ایجاد کرد تا بتواند سیاست‌های کشور را به نحو مطلوب در حوزه مأموریتی خود عملیاتی کند.

وی با اشاره به تاثیرپذریری مسائل سیاسی و قضائی از یکدیگر گفت: موضوعات و مقوله‌های سیاسی، قضائی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی به مثابه یک حلقه به هم پیوسته و غیرقابل تفکیک هستند و این مقوله‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند؛ در همین راستا سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور خارجی باید تمام جوانب و ابعاد مقوله‌های این حلقه به هم پیوسته را در مقام اجرای سیاست‌ها مدنظر قرار دهد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت در جریان امور قرار دادن سفرا توسط مسئولین در حوزه مأموریتی شأن گفت: در دوره تصدی وزارت اطلاعات در جریان برنامه‌های کاری خود تاکید داشتم که نسبت به در جریان امور قرار دادن سفرا پیرامون مسائل حوزه کاری‌شان اهتمام صورت گیرد.

محسنی اژه‌ای در ادامه با تبیین مقوله دیپلماسی قضائی و ضرورت کاربردی کردن آن اظهار کرد: توسعه مقوله دیپلماسی قضائی مزایای قابل توجهی دارد و از وقوع بسیاری از مسائل و آسیب‌ها پیشگیری می‌کند.

وی در همین راستا افزود: برای نمونه وقتی تبعه یک کشور خارجی در داخل کشور تحت تعقیب قرار می‌گیرد و احیاناً بازداشت می‌شود، چنانچه سازوکار ضابطه مندی برقرار باشد که به محض تحت تعقیب قرار گرفتن و بازداشت آن تبعه خارجی، وزارت خارجه ما و سفیر ما در کشور آن تبعه و همچنین سفیر کشور تبعه مورد اشاره نسبت به موضوع و ادله ناظر بر آن آگاهی پیدا کنند، طبعاً از وقوع بسیاری از مسائل و آسیب‌ها پیشگیری می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه تا کنون به نحو مطلوبی از ظرفیت‌های دیپلماسی قضائی استفاده نشده است گفت: حوزه قضائی ظرفیت‌های قابل توجهی برای کاربرد در عرصه دیپلماسی دارد که ضروری است به این مقوله بیش از پیش توجه شود.

محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به موضوع ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: در خارج از کشور ایرانیان زیادی هستند که به وطن خود تعلق خاطر داشته و تمایل دارند که به وطن خود بازگشته و در اینجا سرمایه گذاری کنند و یا مراودات خود را با زادگاهشان افزایش دهند؛ این امر بسیار سودمند و فاقد ضرر است و حتی آن دسته از افرادی که در خارج از کشور هستند و احیاناً دارای مشکلاتی نیز می‌باشند، اعتقاد ما این است که مشکلات‌شان به لحاظ سیاسی، حقوقی و قضائی غیرقابل حل نیست.

وی با اشاره به کارکرد شورای عالی ایرانیان تصریح کرد: ضروری است اقدامات و کارکردها و اختیارات شورای عالی ایرانیان تبیین شود.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: باید تبیین شود که سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی ایرانیان در دهه فعلی دارای چه شاخصه‌ها و مشخصاتی است و این سیاست‌ها و راهبردها چه تفاوت‌هایی با دهه‌های قبل پیدا کرده است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به ضرورت توسعه ارتباطات با همه کشورها که قائل به احترام متقابل نسبت به جمهوری اسلامی ایران هستند به ویژه همسایگان گفت: باید تعاملات و روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ما با همسایگان گسترش یابد و مسائل ما با همسایگان با توجه به اقتضائات موجود، احصاء شود.

وی با اشاره به نقش مسائل حقوقی و قضائی در توسعه روابط با سایر کشورها به ویژه همسایگان گفت: قوه قضائیه برای تشکیل کمیته مشترکی با وزارت امور خارجه جهت احصاء مسائل حقوقی و قضائی با سایر کشورها و به ویژه کشورهای همسایه در همه ابعاد و زمینه‌ها آمادگی دارد و می‌توان با آغاز به کار این کمیته، بخش‌های فرعی آن را نیز فعال کرد.

رئیس عدلیه با اشاره به نقش موضوعات حقوقی و قضائی در توسعه ارتباطات کشورها گفت: در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه من به معاونت راهبردی و مالی قوه قضائیه نسبت به تقویت ساختار و تشکیلات معاون امور بین الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر تاکیداتی داشتم چرا که اعتقاد ما این است مسائلی که امروز در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه حقوق بشر با آن‌ها مواجه هستیم مسائل قابل توجه و نیازمند تمرکز ویژه‌ای هستند.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: قوه قضائیه و وزارت امور خارجه با هم افزایی امکانات و اختیارات یکدیگر می‌توانند در راستای جلب منفعت و مصلحت برای کشور و دفع شر از کشور اقدام کنند.

وی با تاکید مجدد بر تشکیل کارگروه مشترک میان قوه قضائیه و وزارت امور خارجه و همچنین تقویت کارکرد شورای عالی ایرانیان گفت: بسیاری از مسائل حقوقی و قضائی مبتلابه پیرامون اتباع ایرانی مقیم کشورهای خارجی و همچنین اتباع بیگانه در کشور ما به ویژه در حوزه محکومیت‌های قضائی با تشکیل کارگروه مشترک دستگاه قضائی و وزارت امور خارجه قابل حل است.

رئیس عدلیه همچنین از اقدام در دست اجرای دستگاه قضائی برای تشکیل سامانه‌ای جهت تعیین تکلیف وضعیت حقوقی و قضائی ایرانیان خارج از کشور خبر داد.

محسنی اژه‌ای در پایان با اشاره به اقدامات قوه قضائیه در راستای پیگیری پرونده ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: در راستای پیشبرد پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، چه در داخل کشور و چه در خارج اقدامات حقوقی و قضائی ویژه‌ای ترتیب داده شده و نسبت به شناسایی و تشکیل پرونده برای عاملین و مسببین این جنایت اقدام شده است؛ همچنین در این راستا تعاملات خوبی با کشور عراق داشته‌ایم.

همچنین در این نشست حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و تعدادی از سفرای ایران در کشورهای همسایه به ارائه نقطه نظرات خود در حوزه‌های مسئولیتی‌شان پرداختند.

وی کشورمان در این گردهمایی با اشاره به اهتمام حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به موضوع ایرانیان خارج از کشور گفت: زمانی که من به نیویورک سفر کرده بودم حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در تماسی به من تاکید کرد که در جلسه با ایرانیان خارج از کشور به آن‌ها اطمینان بدهید که ما در قوه قضائیه برای رفع مشکلات شأن مصمم هستیم و آن‌ها برای رفت و آمد خود به ایران هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند و با فراغ بال به مسائل خانوادگی و شخصی شأن در کشور اصلی خود بپردازند؛ من به عنوان وزیر امور خارجه جا دارد از این وسعت دید رئیس دستگاه قضا تقدیر و تشکر کنم.

کد خبر 541696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.