طرح انتقال فناوری دارو بین ایران و ترکیه برنده جایزه TTA۲۰۲۱ شد

طرح انتقال فناوری تولید داروی ضدسرطان بین کشورهای ایران و ترکیه به عنوان رتبه نخست جایزه انتقال فناوری TTA۲۰۲۱ انتخاب و معرفی شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پارک فناوری پردیس، این جایزه به مبلغ پنج هزار دلار آمریکا است که به هر یک از طرفین قرارداد اهدا شد. جایزه TTA۲۰۲۱ در مقر دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور گروه دی ۸ (D۸)، در حال توسعه اسلامی در ترکیه به برندگان اهدا شد.

بر اساس این گزارش، شبکه انتقال و تبادل فناوری بین هشت کشور اسلامی در حال توسعه موسوم به D۸-TTEN، طی مصوبه سومین اجلاس وزرای صنعت کشورهای عضو گروه هشت، سال ۱۳۹۱ در داکای بنگلادش راه‌اندازی شد و دبیرخانه آن در پارک فناوری پردیس معاونت علمی دایر است.

هدف از این ایجاد این شبکه، تقویت و توسعه همکاری‌های کشورهای عضو در زمینه تبادل فناوری و جذب فناوری‌های پیشرفته و نیز تسهیل دستیابی به مؤلفه‌های اقتصاد دانش‌بنیان است.

قائم مقام دبیر شبکه D۸-TTEN در این مراسم با اشاره به برگزاری مراسم اهدای جایزه TTA۲۰۲۱ گفت: این جایزه به بهترین طرح و پروژه انتقال فناوری که در بین اعضای این هشت کشور گروه دی ۸ عملیاتی شده و یا بین یکی از این هشت کشور با یک کشور دیگر اسلامی در سال میلادی جاری منعقد شود تعلق می‌گیرد.

میلاد صدرخانلو ادامه داد: در سال جاری میلادی شبکه انتقال فناوری دی ۸، دومین برنامه جایزه انتقال فناوری (TTA ۲۰۲۱) را اجرا کرد و در این رابطه طرح‌های متعددی از ایران، ترکیه، اندونزی، مالزی، افغانستان، لبنان، عراق، کانادا، آمریکا، سوئیس، ایتالیا، امارات، کره جنوبی آذربایجان و چین دریافت شد.

طرح انتقال فناوری دارو بین ایران و ترکیه برنده جایزه TTA۲۰۲۱ شد

صدرخانلو در رابطه با اینکه چرا برخی از این طرح‌ها به کشورهای خارج از گروه دی هشت مربوط هستند، گفت: با تصمیم دبیرخانه برگزاری جایزه، اگر فردی از این هشت کشور اسلامی در سایر کشورها هم حضور، فعالیت‌های علمی یا کسب و کارانه داشته باشد، می‌تواند در این طرح شرکت کند.

ارائه ۴۱ طرح انتقال فناوری از سراسر جهان

قائم مقام دبیر شبکه D۸-TTEN همچنین اظهار داشت: امسال ۴۱ طرح در این فراخوان ثبت‌نام اولیه انجام داده و اقدام به خود اظهاری طرح‌های خود برای دبیرخانه کردند. بعد از برگزاری داوری اولیه، ۱۰ طرح شایسته دریافت این جایزه شدند و در مرحله دوم در معرض داوری تخصصی قرار گرفتند.

صدرخانلو با اشاره به ارزیابی تخصصی ۱۰ طرح برتر توسط هیأت داوران تخصصی مسابقه، افزود: ارزیابی تخصصی در شاخص‌های سطح فناوری، دانش انتقال فناوری، حجم مالی انتقال فناوری، مدت زمان طرح و نرخ بازگشت سرمایه انجام شده است.

وی ادامه داد: ۱۰ طرح نهایی در حوزه‌های دارویی، تجهیزات پزشکی، الکترونیک و میکرو الکترونیک، نانو فناوری و هوش مصنوعی بودند که در نهایت بعد از داوری اولیه و داوری تخصصی، طرح برگزیده «انتقال فناوری مربوط به تولید داروی ضد سرطان بین ایران و ترکیه» به عنوان طرح نخست جایزه TTA۲۰۲۱ انتخاب شد.

هدف از برگزاری این رویداد، تشویق کشورها به انجام انتقال فناوری است که با توجه به ظرفیت بالایی که در این هشت کشور اسلامی وجود دارد، در اثر افزایش هم افزایی و مشارکت فناوران کشورها با یکدیگر، می‌تواند منجر به رشد توسعه اقتصادی در کشورهای مذکور شود.

کد خبر 541688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.