دولت سیزدهم خودش را عقل کل نمی‌داند

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با حضور در برنامه تلویزیونی جهان آرا در شبکه افق گفت: توافق بد، خطرناک‌تر از توافق نکردن بر سر مسئله هسته‌ای است.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی جهان آرا، جدیدترین قسمت برنامه جهان آرا با موضوع «بررسی رویکرد جدید ایران در مذاکرات هسته‌ای» با حضور «سید مصطفی خوش‌چشم» کارشناس مسائل بین‌الملل و با اجرای امیرحسین ثابتی به روی آنتن شبکه افق رفت.

خوش‌چشم در این برنامه در مورد ویژگی تیم مذاکره‌کننده‌ی جدید ایران گفت: ترکیب تیم مذاکره‌کننده قبلی ایران، بیشتر سیاسی بود ولی در حال حاضر هم اعضای تیم افزایش پیدا کرده هم ترکیب آن شامل اعضای اقتصادی است زیرا هدف، برداشتن تحریم‌ها و رفع مشکلات اقتصادی است ضمن اینکه قرار نیست صنایع هسته‌ای ما متوقف شود تا ببینیم بعداً چه می‌شود.

به توافق نیاز داریم ولی نه برای مرگ و زندگی

وی ادامه داد: شروط جدید نظام برای شروع مذاکرات، برای این است که ضعف‌های مذاکرات قبلی را رفع کنیم. ما هم به مذاکرات نیاز داریم ولی بحث مرگ و زندگی نیست بلکه می‌خواهیم این فرمول یعنی تحریم را برداریم چون آمریکا مدام زمین بازی تحریم را عوض می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: توافق بد شرایط را از این هم بدتر می‌کند و امنیت داخلی ایران را هم به خطر می‌اندازد؛ هر چند اگر برای چند ماه شرایط کمی خوب شود.

پیشنهادی برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای

خوش‌چشم بابیان اینکه اردیبهشت سال ۱۳۹۹ اوج تحریم‌ها بود و از آن گذر کردیم زیرا صادرات نفت از همان موقع به یک و سپس به یک و نیم میلیون بشکه در روز رسید، افزود: ایران می‌تواند بسته آفندی هم در مذاکرات داشته باشد.

وی گفت: فناوری بومی موشکی در دست ایران مثل موم است و مثلاً می‌تواند برد موشک‌هایش را ارتقا دهد و طرف غربی هم می‌فهمد ایران این کار را برای امتیاز گرفتن می‌کند؛ البته این نظر من است.

کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: همان اوایل تشکیل دولت سیزدهم، انتقادات تندی نسبت به تیم سیاسی و رسانه‌ای آقای رئیسی در ۱۵ نوشتم و برایش فرستادم، ۴۸ ساعت نشد که دیدم اقدام شد. انتقاداتی هم رو در رو با تیم وزارت خارجه و نسبت به اشخاص وارد کردم، خم به ابروی کسی نیامد.

خوش‌چشم تأکید کرد: یک ویژگی مهم دولت سیزدهم در بحث مذاکرات هسته‌ای این است که ۴۰ نفر کارشناس مختلف را با تیم همراه کرده، چون اعتقاد دارد همه چیز را همگان دانند و خودش را عقل کل نمی‌داند.

کد خبر 539106

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.