عبدالملکی: اجرای طرح‌های اشتغال روستایی سرعت می‌گیرد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان منابع برای توسعه اشتغال روستایی با همکاری دستگاه‌های اجرایی عملیاتی خواهد شد که بدین ترتیب اجرای این طرح‌ها سرعت خواهد گرفت.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «حجت الله عبدالملکی» در نشست هم اندیشی «تسریع در اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری» اظهار کرد: در الگوهای جدید ایجاد اشتغال، رویکردها متفاوت است و نظام نظارت و کنترل طرح‌ها در حوزه مشاغل روستایی نیز کارآمدتر خواهد بود.

وی تاکید کرد: همچنین انتظار داریم بهره‌وری کار و کارآمدی در حوزه اشتغال روستایی از این طریق نیز افزایش یابد.

سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز در این نشست گفت: با اذن رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۹۶ به منظور کاهش نرخ بیکاری مناطق هدف و کمتر برخوردار، مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی و معادل ریالی آن در اختیار این کارگروه ملی با اعضای مشخص قرار داده شد.

«محمود کریمی بیرانوند» تصریح کرد: در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، به دنبال عارضه‌یابی در مسیر کارگروه ملی اشتغال روستایی و فرآیندهای آن هستیم.

وی توضیح داد: این کارگروه نیز مثل شورای عالی اشتغال، نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها است.

منابع اعتباری قانون اشتغال روستاییان یک و نیم میلیارد دلار است

مدیر پروژه سرمایه گذاری طرح‌های اشتغال فراگیر و روستایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قانون اشتغال روستاییان و عشایر در سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و هیأت وزیران نیز آئین‌نامه اجرایی آن را ابلاغ کرد.

«رامین اسدی» افزود: موضوع قانون، اشتغال پایدار و کاهش نرخ بیکاری در مناطق هدف مخصوصاً روستاها و نواحی صنعتی است، منابع اعتباری این قانون نیز یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و معادل آن در اختیار این کارگروه ملی با اعضای مشخص قرار داده شد مؤسسه‌های عامل هم شامل چهار مؤسسه از جمله بانک کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید است.

وی توضیح داد: برای اولین بار در کشور، کمترین نرخ بهره تسهیلات برای مناطق روستایی که شش درصد است در نظر گرفته شد، در مناطق و روستاهای مرزی نیز این نرخ چهار درصد است، سرمایه در گردش صرف نیز ۱۰ درصد نرخ بهره تسهیلات، حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۹ سال است که دو سال برای ساخت و ساز، یک سال تنفس و شش سال هم برای بازپرداخت تسهیلات است.

اسدی به برخی از چالش‌های این حوزه اشاره کرد و گفت: بر اثر کرونا و افزایش نرخ ارز و تورم تعدادی از واحدها دچار مشکل شدند.

وی افزود: سامانه کارا برای ثبت‌نام در این حوزه در نظر گرفته شد که تمام اشتغال روستایی را مدیریت می‌کند.

مدیر پروژه سرمایه‌گذاری طرح‌های اشتغال فراگیر و روستایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از وضعیت پرداخت‌های این بخش از سوی مؤسسه‌های عامل ارائه کرد و گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان مردادماه، تقریباً ۲ هزار و ۹۴۸ طرح و از شهریور تا کنون نیز یک هزار و ۵۱۲ طرح مصوب شده و پیگیری آن صورت گرفته است.

اسدی تصریح کرد: منابع تخصیص داده شده در قانون اشتغال روستایی توسط صندوق توسعه ملی نیز در پنج مرحله صورت گرفته است.

وی در خصوص وضعیت طرح‌های اشتغال روستایی به تفکیک دستگاه‌های اجرایی گفت: وزارت جهاد کشاورزی ۵۹ درصد، وزارت صمت ۱۴ درصد و میراث فرهنگی نیز ۱۱ درصد طرح‌ها و از نظر مبلغ نیز وزارت جهاد کشاورزی، ۶۱ درصد این منابع را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر پروژه سرمایه‌گذاری طرح‌های اشتغال فراگیر و روستایی، به وضعیت تحصیلی دریافت‌کنندگان تسهیلات اشتغال روستایی نیز اشاره کرد و گفت: ۸۷ درصد دیپلمه‌ها از این طرح‌ها استفاده کرده‌اند، مقاطع تحصیلی بالاتر مثل کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا به دلیل کافی نبودن زیرساخت‌هایی چون نداشتن ضمانت و مهارت نتوانستند در این طرح‌ها مشارکت فعالی داشته باشند، در عین حال در روستاها نیز کسانی که از این تسهیلات استفاده کرده‌اند به دلیل داشتن زیر ساخت‌ها مانند ضمانت و غیره از این تسهیلات بهره‌مند شده‌اند.

اسدی به جنسیت استفاده کنندگان از تسهیلات روستایی اشاره کرد و گفت: ۶۶ درصد مردان و ۳۴ درصد زنان از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

وی به یکی دیگر از چالش‌های مربوط به تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت و گفت: ۶۳ درصد از اعتبارات اشتغال روستایی در بخش کشاورزی هزینه شده، این در حالی است که میانگین آن در آئین‌نامه اجرایی ۴۵ درصد در نظر گرفته شده بود، بخش صنعت و گردشگری در رده‌های بعدی دریافت اعتبارات اشتغال روستایی قرار دارند.

مدیر پروژه سرمایه‌گذاری طرح‌های اشتغال فراگیر و روستایی، بازنگری در مأموریت‌ها را بر اساس اعتباری که تخصیص داده خواهد شد مورد تاکید قرار داد.

اسدی توضیح داد: اگر نقدینگی به این سیستم تزریق شود، ۵۵ هزار طرح دیگر با مبلغ ۳۸ هزار میلیارد تومان را می‌توانیم مدیریت کنیم.

وی، همچنین به اقدامات آتی در حوزه زیست بوم ملی اشتغال برای تحقق اهداف اشتغال زایی و مدیریت منابع در مرحله ششم اجرای طرح اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: با باز پرداخت مبالغ و منابع به این طرح، اجرای مرحله ششم تسریع خواهد شد، بنابراین بحث تسهیلات بازپرداختی در این حوزه بسیار با اهمیت است.

متولی اصلی اشتغال روستایی، وزارت جهاد کشاورزی است

محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: متولی اصلی اشتغال روستایی، وزارت جهاد کشاورزی است و در همین جداول، اعداد و ارقامی که در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی ارائه شد، بیشترین ارقام را بخش کشاورزی به خود اختصاص داده است.

وی به اصلاح قوانین مربوط به تسهیلات اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: با توجه به عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در این بخش سهم آن از اعتبارات اشتغال روستایی باید افزایش یابد.

معاون برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزیتصریح کرد: همچنین دلایل قدرت بالای جذب اعتبارات باید مشخص شود. علاوه بر این، بازگشتی تسهیلات پرداختی برای اجرای پروژه‌های نیمه تمام و تکمیل آن باید به بخش کشاورزی اختصاص داده شود.

قربانی گفت: با توجه به اینکه بخش کشاورزی قدرت جذب بالایی از اعتبارات دارد نباید برای اعطای تسهیلات به بخش دام و دامداری محدودیت قائل شد و همچنین باید سهم هر کدام از زیر بخش‌های کشاورزی مشخص شود.

در ادامه نشست، «شهرزاد دانشمندی» مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: امهال تسهیلات مشروط به موافقت صندوق توسعه ملی و تصویب شورای عالی اشتغال است، همچنین در خصوص امکان استفاده از مانده‌های وصولی، دولت باید برای بانک‌ها جبران هزینه کند یا اجازه داده شود بانک‌ها از محل به کارگیری وصولی‌ها جبران خسارت کنند.

وی پیشنهاد کرد: نرخ ۶ درصد بهره تسهیلات را به ۱۲ درصد افزایش دهیم که هزینه‌های بانک‌ها از این طریق کمتر شود.

کد خبر 538581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.