رئیسی: اراده ایران توسعه و تعمیق روابط همه‌جانبه با پاکستان است

روسای‌جمهوری ایران و پاکستان بر ضرورت توسعه و ارتقای سطح روابط و هماهنگی‌های دو کشور در عرصه‌های دوجانبه و منطقه‌ای تاکید کردند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس جمهور، سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به ترکمنستان در دیدار عارف علوی رئیس‌جمهوری پاکستان با اشاره به اشتراکات و ظرفیت‌های گسترده توسعه همکاری‌های تهران - اسلام آباد، اظهار کرد: دو کشور نه تنها از رابطه همسایگی بلکه از ارتباط عمیق قلبی، تاریخی و فرهنگی برخوردارند و استفاده از این ظرفیت‌ها در مسیر توسعه روابط، به نفع دو ملت و پیشرفت و آبادانی منطقه است.

وی با بیان اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران توسعه و تعمیق روابط همه جانبه با پاکستان است، ادامه داد: روابط و مناسبات دو کشور را با توجه به ظرفیت‌های گسترده موجود، ناکافی می‌دانیم و مصمم هستیم همه ظرفیت‌ها را در راستای منافع دو ملت و ملت‌های منطقه فعال کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به زمینه‌ها و ظرفیت‌های همکاری تهران و اسلام آباد در توسعه بازارچه‌های مرزی، ترانزیت، حمل و نقل، انرژی و گردشگری، افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد.

رئیس ی با تاکید بر لزوم حمایت از ملت‌های مظلوم به ویژه مردم افغانستان، گفت: بیست سال حضور بیگانگان در افغانستان نه تنها مشکلات افغانستان را برطرف نکرده است بلکه نتیجه‌ای جز ظلم، کشتار غارت و ناامنی نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان که همه مردم، اقوام و گروه‌های سیاسی افغان را نمایندگی کند، حمایت می‌کند و در این زمینه آماده همکاری با پاکستان هستیم.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان افزود: حضور حدود چهار میلیون مهاجر افغانستانی در ایران را ثمره ظلم آمریکایی‌ها به این مردم مظلوم می‌دانیم و به‌رغم مشکلات و محدودیت‌ها مانند ایرانیان از آنها پذیرایی کرده‌ایم.

رئیسی افزود: داعش دست ساخته آمریکایی‌ها است و با استفاده از آن به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان و منطقه هستند؛ لذا باید در مقابل آن ایستادگی کنیم.

عارف علوی، رئیس‌جمهوری پاکستان هم در این دیدار با بیان اینکه پاکستان به دنبال توسعه روابط اقتصادی تجاری با ایران است گفت: اسلام آباد برای افزایش سطح مناسبات و همکاری با جمهوری اسلامی ایران اهمیت قائل است.

رئیس‌جمهور پاکستان با اشاره به اهمیت سه بازارچه مرزی در گسترش تبادلات دو کشور خاطر نشان کرد: وزیر تجارت دولت پاکستان برای رونق این بازارچه‌ها به این مناطق سفر کرده و آماده‌ایم با همکاری ایران، ارزش مبادلات بین ایران و پاکستان را چند برابر افزایش دهیم.

علوی ادامه داد: پاکستان نیز همانند جمهوری اسلامی ایران خواهان تشکیل دولت فراگیر در افغانستان است و همکاری برای برقراری صلح در این کشور را ضروری می‌دانیم.

کد خبر 538360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.