آغاز عملیات بسیچ در محله‌های پر آسیب تهران

فرمانده سپاه محمد رسول‌ الله (ص) گفت: برای حل آسیب‌های اجتماعی در شش محله پر آسیب تهران گروه‌های جهادی را معطوف به این شش محله می‌کنیم و از پنجم آذر اولین عملیات مشترک و هماهنگ در تمام عرصه‌ها در محله هرندی کلید می‌خورد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز (یکشنبه) در جلسه شورای شهر تهران، سرتیپ دوم حسن حسن‌زاده فرمانده به مناسبت هفته بسیج، اظهار کرد: تقویت بسیج به معنای رفع همه تهدیدها است و تقویت تفکر بسیجی یعنی تبدیل تهدید به فرصت و رشد و توسعه بزرگترین شبکه اجتماعی و فرهنگی برای رسیدن به جامعه و تفکر اسلامی و بسترسازی برای ظهور. یعنی دور کردن چشم طمع همه بدخواهان از کشور و میهن و انقلاب اسلامی و این یک تکلیف برای همه است.

وی ادامه داد: باید طعم شیرین مدیریت انقلابی و اسلامی را همه مردم جهان بچشند و این اتفاق می‌افتد. باید مردم و ملت ما طعم شیرین رفاه و آسایش و معنویت و سعادت دنیوی و اخروی را با هم بچشند و کارآمدی تفکر اصیل بسیجی را بچشند. در تهران بزرگ دو هزار و ۵۰۰ پایگاه بسیج، پنج هزار واحد بسیج قشری، دو هزار و ۴۰۰ گروه جهادی و کانون‌های فرهنگی متعدد داریم که نشان از شبکه بزرگ اجتماعی و فرهنگی بسیج دارد که چشم‌انداز آن را مقام معظم رهبری معین می‌کنند.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) گفت: تقویت بسیج یعنی رفع همه تهدیدات و تقویت تفکر بسیجی یعنی تبدیل تهدیدها به فرصت، رشد و گسترش بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی و فرهنگی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی، بسترسازی برای ظهور و دور کردن چشم طمع همه بدخواهان و دشمنان بنابراین این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مردم حتماً در آینده تهران را شهر مهربانی‌ها می‌شناسند که برگرفته از شاخص‌های پیامبر خواهد بود. روابط مومنانه، مهربانانه و خالصانه را خواهند دید. شاخص‌ها و نمادهای ایرانی اسلامی در شهر حائز اهمیت است و مدیریت شهری جدید رویکرد مناسبی به این قضیه دارد چرا که توجه به روح و کالبد شهر هم حائز اهمیت است.

حسن‌زاده با اشاره به دیدار خود با شهردار تهران گفت: زاکانی بسیجی‌ترین شهردار تاریخ بعد از انقلاب است.

وی با بیان اینکه روابط بین شهردار و مردم باید مردم را به خدمات عادلانه برساند، گفت: انتظارات مردم، جامعه اسلامی و رهبری از شهردار و شورای شهر خیلی زیاد است و ریاست شورا با تجربیات انباشته شده آن را هدایت خواهند کرد.

فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) گفت: در راستای رسیدن به چشم‌انداز بیانیه گام دوم به مواردی اشاره می‌کنم که بخشی از انتظارات و نیازهای شهر تهران است و در بسیج با تجربیات عظیمی که داریم می‌توانیم در این زمینه کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موارد کاهش آسیب‌های اجتماعی شهر است که چهره شهر را مکدر کرده است. دومین موضوع توزیع عادلانه خدمات اجتماعی و شهری در تهران است. سومین موضوع ارتقا و تحول شیوه‌های روابط انسانی در تعامل با مردم است، چهارمین موضوع احیا و افرایش اعتماد مردم به مدیریت وحدت بخش مدیریت شهری تهران است. موضوع بعدی تألیف شاخص‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی برای تهران به عنوان شهر الگوی جهان اسلام است. بعلاوه باید در تهران به عنوان پایتخت به این موضوع توجه کرد و ارتقا سطح سرمایه اجتماعی برای رفع آسیب‌های اجتماعی، ازدواج و غیره را تقویت کرد.

حسن‌زاده افزود: هفتمین موضوع توجه ویژه به ورزش است و بسیج در این زمینه تجربیات گسترده‌ای دارد هشتمین مورد پیاده سازی جامع طرح محله اسلامی به عنوان یکی از مهمترین طرح‌ها برای بستر سازی رسیدن به جامعه اسلامی دیگر موارد مورد انتظار است.

وی در خصوص طرح محله اسلامی، گفت: اگر بخواهیم به جامعه اسلامی برسیم باید از واحدهای کوچکی آن را اجرا کنیم و با محوریت مساجد و مردم و برای رسیدن به یک مدیریت مردمی محله محور کارها را انجام دهیم و به نقش آفرینی مردم بپردازیم. با این شبکه گسترده و تجربه انباشته ۴۲ ساله بسیج، ظرفیت‌های شگفت انگیزی در بسیج وجود دارد که به ظهور می‌رسد.

فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) با اشاره به ظرفیت‌های شگفت‌انگیز بسیج در جهت مقابله و پیشگیری از کرونا، اضافه کرد: زمانی که طرح ملی شهید سلیمانی را به همراه تعدادی از سرداران مطرح کردیم با مخالفت شدید برخی روبه‌رو شد و تنها یک هفته در وزارتخانه‌های مختلف رفتیم که بگوییم طرح قابل اجرا است و دستاوردهای خوبی دارد. ابتدا تصور می‌شد حداقل دو ماه زمان می‌برد تا طرح اجرا شود ولی در کمتر از سه هفته نتیجه‌های خوبی حاصل شد.

وی در حاشیه حضور در صحن شورای تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره راه حل بسیج در مسئله آلودگی هوای تهران، گفت: بر مبنای کلام حضرت امام بسیج برای رفع تهدید متولد شد. زمانی که تهدید مردم عزیز را در بر گرفته بود امام راحل با این نگاه الهام بخش بسیج را تأسیس کردند و از همان روز دیدیم که تهدیدها یکی یکی کاهش پیدا کرد و خیلی‌ها تبدیل به فرصت شد.

حسن‌زاده ادامه داد: بسیج تجربه بسیار زیادی برای رفع تهدیدات و مشکلات در عرصه‌های مختلف دارد که بخشی از آن نظامی، بخشی فرهنگی، بخشی در حوزه سلامت و غیره است. چرا که ظرفیت بسیج یک ظرفیت مردمی است و این اشتباه است که برخی بسیج را تنها در قالب پایگاه‌ها و یک سازمان می‌بینند در حالی که موتور اصلی حرکت دهنده مردمی است.

وی با بیان اینکه این قدرت بسیج کنندگی بسیج است که جامعه را به حرکت در می‌آورد گفت: در موضوع مقابله با آلودگی هوا و در دیگر موضوعات اعلام آمادگی کردیم. بخش‌هایی از اینها نیاز به طرح و اندیشه جدید دارد. ما در بسیج هیأت‌های اندیشه‌ورز تخصصی داریم و به دوستان گفتیم و ارتباط ما برقرار شده که برای این موضوع راه حل در نظر بگیریم. برخی از این مشکلات از جمله آلودگی و ترافیک زمان بر است اما در بسیج نیروهای متخصص و نخبگان خوبی داریم که می‌توانند در موضوعات فرهنگ‌سازی کمک کنند و اعلام آمادگی کردیم در این عرصه‌ها از زمانی که قرار شد کار آغاز شود تمام عیار شرکت کنیم و در همه عرصه‌ها کمک کنیم.

فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران گفت: حتماً این مسائل قابل حل است. حضرت امام می‌گویند بسیج فرزند امام و انقلاب است و هیچ مشکلی نیست و همیشه یک راه حل منطقی و علمی برای آن وجود دارد. رسیدن به راه حل مهم است و اراده و همت بلند برای رفع آن مهم است.

وی در خصوص فعالیت سپاه و بسیج در محلات شوش و هرندی، گفت: در تهران بزرگ چند محله آسیب دیده داریم. البته اقدامات خوبی در سال‌های اخیر صورت گرفته است. بسیج قرارگاهی را برای این شش محله آسیب دیده تشکیل داده و قرار شده با یک برنامه منسجم تمام ظرفیت‌ها را با همین گروه‌های جهادی به کار گیریم. البته گروه‌های جهادی تنها معطوف به عرصه عمران نیست و سلامت، فرهنگ و علمی را نیز در بر می‌گیرد. همه گروه‌های جهادی را معطوف به این شش محله می‌کنیم. از پنج آذر اولین عملیات مشترک و هماهنگ در تمام عرصه‌ها در محله هرندی کلید می‌خورد.

کد خبر 536963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.