برنامه‌ریزی برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برنامه ریزی برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل خبر داد و گفت: مخاطب این دستگاه، مردم هستند و پرمخاطب‌ترین دستگاه هستیم.

به گزارش ایمنا و به نقل از صدا و سیما، حجت الله عبدالملکی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما و با گرامیداشت روز بسیج اظهار کرد: پس از انقلاب هر کجا موفقیتی حاصل شده از شأ‌ن وجود بسیج و بسیجیان بوده است؛ بسیجی بودن یعنی تلاش و نوآوری مضاعف.

وی وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی را متشکل از سه وزارتخانه مطرح و تصریح کرد: در حقیقت این وزارتخانه؛ وزارتخانه مردم است.

وزیر کار گفت: در حوزه تأمین اجتماعی؛ ۴۴ میلیون نفر مخاطب داریم، صندوق بازنشستگی کشور هم حدود دو میلیون نفر مخاطب دارد، سازمان بهزیستی بیش از یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر مخاطب را به خود اختصاص داده و سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هم با رویکرد تربیت و آموزش جوانان؛ بسیاری از کارگران را مخاطب خود قرار داده است.

عبدالملکی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۶ هزار تعاونی در کشور وجود دارد، افزود: این تعاونی‌ها با احتساب اعضای آنها؛ جمعیت و جامعه وسیعی را تشکیل می‌دهند، البته اگر تعاونی سهام عدالت را هم لحاظ کنیم که این جامعه بزرگ‌تر می‌شود؛ وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کشور دو مسئولیت دارد؛ اول ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف کشور است؛ به همین جهت دبیرخانه شورای عالی اشتغال کشور در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و رئیس این شورا هم رئیس جمهور است، زیرا همه دستگاه‌ها اعم از شبکه بانکی و بخش‌های غیردولتی، نهادهای دیگر هم باید در کنار وزارتخانه‌ها ایفای نقش کنند.

وی دومین مسئولیت وزارتخانه را تنظیم روابط کار عنوان کرد و گفت: تنظیم روابط میان کارفرمایان و کارگران و تنظیم قواعد کلی را که بر بازار کار حاکم می‌شود، می‌توان اهم این مسئولیت نام برد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در ماه‌های اول فعالیت این دولت در جلسه شورای عالی اشتغال کشور؛ زیست بوم اشتغال کشور رونمایی شد و آغاز به کار کرد؛ این زیست بوم در حقیقت همان وجه تعامل میان دستگاه‌های مختلف اقتصادی کشور است؛ این زیست بوم در واقع همان نظام واره میان دستگاهی شمرده می‌شود که بخش‌های داخلی، خارجی، بین‌المللی، خصوصی و دولتی را کنار هم جمع می‌کند.

عبدالملکی ادامه داد: خروجی این زیست بوم در گام اول؛ ۲۶ توافقنامه با دستگاه‌های مختلفی بود که هر کدام در ایجاد اشتغال سهمی داشتند. بر اساس این ۲۶ توافقنامه که میان ۲۶ دستگاه شکل گرفت؛ وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان تسهیلگر برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل در سراسر کشور برنامه‌ریزی کرد، البته پس از جلسه شورای عالی اشتغال؛ توافقنامه‌های جزئی‌تر هم با این دستگاه‌ها در حال تنظیم است.

وی تصریح کرد: در جلسه شورای عالی اشتغال کشور ۲۰ مصوبه کلان برای ساماندهی زیست بوم اشتغال کشور طی شد که در آن وظایفی برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی تکلیف شد و برای سایر دستگاه‌ها هم وظایفی از آموزش تا مشاوره شغلی و فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی در نظر گرفته شد؛ با این سیر حرکت امیدواریم تا پایان ۱۴۰۱ بتوانیم بیش از یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعریف شغل به تناسب نوع اشتغال؛ متفاوت می‌شود، اما بر اساس تعریف بین‌المللی شغل؛ یک ساعت کار در هفته هم اشتغال تلقی می‌شود؛ بر این اساس، کارجویانی که بابت یک ساعت در هفته مبلغی دریافت می‌کنند هم شاغل محسوب می‌شوند و آمار این افراد در فصول گوناگون بین دو تا دو و نیم میلیون نفر متغیر است.

عبدالملکی افزود: در کنار این افراد؛ هستند کسانی که از یافتن کار ناامید شده و کاری ندارند. بر اساس آمار باید گفت آمار دقیقی از بیکاران و اشتغال کشور نداریم، به همین منظور سامانه اشتغال را طراحی و آماده سازی کرده‌ایم تا اطلاعات افراد شاغل و بیکار کشور را در آن داشته باشیم. امیدواریم اوایل نیمه دوم سال ۴۰۱ این سامانه تکمیل و آماده بهره برداری شود، اما روی هم رفته طبق برآوردهای ما، حدود دو میلیون نفر ناامید از کار در کشور وجود دارد که البته این افراد جز جامعه بیکار قرار می‌گیرند.

وی به واژه اشتغال ناقص اشاره کرد و گفت: کسانی را که حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت در هفته کار می‌کنند اشتغال ناقص می‌گویند؛ این افراد هم جامعه‌ای حدود دو و نیم میلیون نفری را تشکیل می‌دهند؛ هر چند این افراد از بیکاران و ناامیدان؛ وضعیت بهتری دارند، اما جامعه کار شایسته ما نیستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در راستای ایجاد اشتغال؛ قرار نیست دولت کار بخصوصی انجام دهد و بیشترین نقش در ایجاد کار و اشتغال به عهده بخش خصوصی خواهد بود، مثلاً حدود صد هزار فرصت شغلی در بخش بهداشت و درمان وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که وزارت بهداشت و درمان صد هزار شغل ایجاد نماید بلکه ایجاد شغل در حوزه‌های وابسته به شبکه بهداشت و درمان شکل می‌گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حرکت جمعیت کشور به سمت سالمندی گفت: با توجه به این موضوع؛ نیاز بخش بهداشت و درمان به سمت بکارگیری پرستاران در خانه و نگهداری کردن از افراد سالمند رو به افزایش است. سایر ارگان‌ها مانند وزارتخانه میراث فرهنگی هم با حمایت از بخش خصوصی و تسهیل در مجوزها می‌تواند به ایجاد اشتغال بیشتر کمک نماید.

عبدالملکی تأکید کرد: برای ایجاد اشتغال؛ نیازمند ایجاد زیست بوم هستیم؛ نیازمند پول پاشی و وام پاشی نیستیم.

وی گفت: ۴۵ درصد متقاضیان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور را تحصیل کردگان دانشگاهی تشکیل می‌دهند؛ این یعنی فارغ‌التحصیلان پس از ورود به بازار کار توانایی لازم برای ورود و ماندن در بازار کار را از دانشگاه‌ها دریافت نکرده‌اند. با این حال عمده کسانی که مهارت‌های لازم را فرا می‌گیرند دیگر مشکل اشتغال نخواهند داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ایجاد تحول در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و افزود: در این آموزشگاه‌ها واحدهایی به نام جوار؛ تدریس می‌شود؛ یعنی در جوار واحدهای صنعتی و کمک واحدهای صنعتی؛ مهارت‌های لازم و مرتبط با اشتغال موجود تدریس می‌شود.

عبدالملکی گفت: در همین سه ماه اخیر بیش از ۲۰۰ واحد جوار جدید ایجاد شده است؛ این واحدهای جوار تا قبل از دولت سیزدهم ۶۰۰ واحد بود که در سه ماهه اخیر ۲۰۰ واحد به آن‌ها اضافه شده و تسهیل در صدور مجوزهای آموزش گاه‌های فنی و حرفه‌ای در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر ظرف سه روز کاری مجوز آموزشگاه‌های مهارتی فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود، این روند پیش از این هشت ماه زمان می‌برد. تا این لحظه ۵۴ برابر تعداد مجوزهای صادره در شش ماهه قبل؛ یعنی چیزی حدود ۱۰۸۰ مجوز جدید صادر شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این روند؛ ضمانت اجرای صدور مجوز در سه روز این است که اگر ظرف مدت سه روز مجوزی صادر نشود؛ به صورت خودکار بعد از سه روز مجوز صادر می‌گردد.

عبدالملکی افزود: در این چرخه ما سخت گیری‌های پیشین را به بررسی‌های پسینی تبدیل کرده‌ایم؛ یعنی اول مجوز به صورت سیستمی صادر می‌شود و سپس همکاران ما برای تحقیق و بررسی به دنبال متقاضیان می‌روند.

ناترازی منابع تأمین اجتماعی برطرف می‌شود

وی گفت: مجموع درآمدهای سازمان تأمین اجتماعی از محل جمع آوری حق بیمه ماهانه بین ۱۸ تا ۱۹ هزار میلیارد تومان است در حالی که مخارج سازمان ماهانه حدود ۲۳ تا ۲۴ هزار میلیارد تومان است؛ تقریباً ماهی ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان کسری داریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه برنامه نگاه یک افزود: موضوع روابط کار بسیار مهم است؛ اینکه کارگر و کارفرما چگونه با هم توافق کنند و فضای قرارداد و حقوق حاکم بر روابط این دو گروه مهم است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه همیشه موضوع سه جانبه گرایی مطرح بوده است ادامه داد: سه جانبه گرایی یعنی اینکه سه ضلع کارفرمایان، کارگران و دولت در بازار کار داریم، کار دولت این است که فضای عادلانه بین این دو گروه بر قرار و همچنین کمک کند هم چرخ تولید و کار آفرین بچرخد و هم برای کارگر رفاه بیشتری ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: سه جانبه گرایی همیشه محل اشکال بوده است؛ ما دو شورای بسیار مهم بنام شورای عالی کار و هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های تابعه داریم که اینها دو نهاد اصلی هستند که سه جانبه گرایی را کنترل می‌کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در این دولت یک قدم به سمت سه جانبه گرایی واقعی برداشتیم اول اینکه در شورای عالی کار همیشه دو وزیر صمت و وزیر اقتصاد حضور داشتند ولی در این دولت تصمیم گرفته شد که فقط وزیر صمت عضو باشد و نفر دوم هم مقرر شد فردی خارج از چارچوب دولت باشد، حقوقدان باشد که این یک گام مؤثر در راستای سه جانبه گرایی است.

عبدالملکی گفت: در هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های تابعه ۹ عضو داریم؛ معمولان شش نفر از این اعضا دولتی و سه نفر غیر دولتی بودند که از این سه نفر هم دو نفر نماینده کارگری و یک نفر نماینده کارفرمایی بودند؛ الان فرمول را تغییر دادیم یک نفر را به عنوان نماینده بازنشستگان اضافه کردیم، دوم فردی را عضو کردیم که دولتی نیست؛ در حال حاضر شرایط این طور شده که ۴ نفر مقامات دولتی، ۴ نفر نماینده‌های بخش خصوصی که نمایندگان بازنشستگان، کارگران و کارفرمایان هستند و یک نفر هم که پیشنهاد دولت است ولی دولتی نیست و یک توازن بر قرار شده است.

وی افزود: جلسات شورای عالی کار شروع شده است و هر ماه این جلسه را خواهیم داشت و همچنین جلسات هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی هم شروع شده است و مسائل مربوط به تأمین اجتماعی را پیش خواهد برد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بیشتر کار آفرینان و کارفرمایان افراد عادل هستند که حقوق کارگران را رعایت می‌کنند؛ البته موارد تخلف هم وجود دارد و ما مسئولیت داریم به موارد تخلف رسیدگی کنیم.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: از طریق پیگیری از مجلس شورای اسلامی الحاق به مقابله نامه بازرسی کار سازمان بین‌المللی کار تصویب شد که این موضوع دو ویژگی دارد اول اینکه از فناوری‌ها و دانش روز در حوزه بازرسی کار از طریق تعامل با سازمان بین‌المللی کار بهره مند خواهیم شد و دوم جایگاه ایران به لحاظ این عامل مهم در سطح بین‌المللی رشد خواهد کرد؛ البته این یک خبر خوب برای جامعه کار و تولید کشور است.

وی تصریح کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا نظام بازرسی کار را تقویت کنیم متأسفانه در برخی از واحدهای صنعتی زیر مجموعه وزارتخانه‌های اقتصادی قوانین کار رعایت نمی‌شده است که سریعاً بخشنامه‌ای صادر شد و به زیر مجموعه‌های اقتصادی خودمان ابلاغ کردیم که تمام حقوق و قوانین مربوط به کار و کارگر از جمله طبقه بندی مشاغل، حق داشتن تشکل‌های کارگری، داشتن کمیته فنی و سلامت کار و بهداشت محیط کار، موضوع حقوق و قراردادهای نیروی کار را باید رعایت و اجرا کنید و بعد از آن به وزرای اقتصادی دولت ابلاغ کردیم که در زیر مجموعه‌های وزارتخانه باید این قوانین رعایت شود؛ به زودی بازرسی گسترده‌ای را از واحدهای اقتصادی طرح نظارت دولت شروع خواهیم کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یک موضوع مهم درباره عدالت این است که ما وضعیت رفاهی مردم را بشناسیم، یک سامانه‌ای بنام سامانه جامع رفاه ایرانیان شکل گرفته است که جز کارهای خوب دولت قبل است که البته ناقص است و اگر بخواهیم وضع رفاهی تک تک مردم را با کد ملی داشته باشیم لازم است که اول سخت افزار و زیر ساخت‌های این سامانه را تکمیل کنیم و دوم بانک‌های اطلاعاتی را به این سامانه متصل کنیم، بیش از ۴۰ بانک اطلاعات درباره افراد، فعالیت‌های اقتصادی، موجودی دارایی آنها را داریم که باید جمع بندی شود تا یک شناسنامه اقتصادی برای هر فرد و خانواده داشته باشیم.

وی افزود: بخش‌هایی از جامعه درآمدهای بالایی دارند، بخش‌هایی در آمد متوسط و بخش‌های دیگر پایین‌تر از متوسط هستند؛ البته می‌دانیم که بخش زیاد جامعه پایین‌تر از متوسط در روستاها و مناطق مرزی هستند که برنامه‌ریزی برای آنها شروع شده است و بزودی جلسه شورای عالی رفاه را به ریاست رئیس جمهور در هفته‌های آتی برگزار می‌کنیم و مصوبات خوبی را خواهیم داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: یکی از وعده‌ها این است که سامانه‌های رفاهی را تکمیل کنیم، زمانی که این سامانه را داشته باشیم هدفمندتر موضوعات رفاهی را پیگیری می‌کنیم.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: یک گزارشی را برای شورای عالی رفاه آماده می‌کنیم که وضع فقر آموزشی، فقر سلامت، فقر مالی، فقر درآمدی را مشخص می‌کند.

بانک اطلاعات تکمیل می‌شود

وی تصریح کرد: بانک اطلاعات تا حدی پیش رفته است و فکر می‌کنم تا نیمه ۱۴۰۱ این بانک اطلاعات تکمیل خواهد شد البته این بانک باید دائم به روز رسانی شود.

وزیر تعاون مطرح کرد: تأمین اجتماعی در حال حاضر دچار کسری است و این یک واقعیت است، یک شاخصی بنام نسبت پشتیبانی داریم یعنی به ازای هر یک نفر بازنشسته چند نفر بیمه پرداخت می‌کنند که این شاخص در حد ۶ نفر و به بالا مطلوب است یعنی به ازای هر یک بازنشسته ۶ نفر مشغول کار باشند، متأسفانه این عدد در کشور حدود ۴.۵ است یعنی ما در نظام تأمین اجتماعی کسری داریم.

عبدالملکی گفت: مجموع درآمدهای سازمان تأمین اجتماعی از محل جمع آوری حق بیمه بین ۱۸ تا ۱۹ هزار میلیارد تومان در ماه است در حالی که مخارج سازمان شامل مستمری به اضافه هزینه‌های بهداشت و درمان حدود ۲۳ تا ۲۴ هزار میلیارد تومان است؛ تقریباً ماهی ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان کسری داریم و نسبت پشتیبانی پایین است.

وی افزود: بخشی از این کسری از محل سود واحدهای اقتصادی زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی تأمین می‌شود و بخش دیگری توسط کمک دولت تأمین می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: برنامه اصلی ما در دو بخش است اول بالا بردن سودآوری واحدهای اقتصادی زیر مجموعه سازمان تأمین اجتماعی است دوم اینکه نسبت پشتیبانی را تقویت کنیم یعنی افراد بیشتری را به عنوان بیمه پرداز تحت پوشش قرار دهیم.

عبدالملکی خاطر نشان کرد: برای زنان خانه دار بیمه‌ای را با عنوان بیمه خانواده تعریف کردیم یعنی زنانه خانه دار می‌توانند با پرداخت ۱۴،۱۲ یا ۱۸ درصد از حقوق حداقل قانون کار خودشان را بیمه کنند و اینها بازنشستگی و از کار افتادگی خواهند داشت که علاقمندان می‌توانند به سایت سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کنند و شرایط آن را ببینند؛ این یکی از راه‌هایی است تا بتوانیم تعداد بیمه پردازان را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: متناسب با این موضوع برنامه مشاغل خانگی را تقویت می‌کنیم تا زنان خانه دار درآمدی داشته باشند.

وزیر تعاون مطرح کرد: یکی از برنامه‌ها برای خانم‌هایی است که فرزندان بیشتری دارند که تسهیلات و امتیازات بیشتری برای آنها قائل شویم و چون احتیاج به مصوباتی در دولت و مجلس دارد جزئیات را تا اخذ مصوبات اعلام نمی‌کنم.

عبدالملکی گفت: یکی از کارهای دیگر موضوع بازرسی‌ها می‌باشد چون بعضی از واحدهای تولیدی، نیروی کار خود را بر اساس قوانین کار بیمه نکردند و ما از طریق افزایش بازرسی‌ها تلاش می‌کنیم میزان بیمه پردازان را افزایش دهیم.

وی افزود: برنامه یک میلیون فرصت شغلی در سال و توسعه تولید هم موجب افزایش تعداد بیمه پردازان می‌شود.

وزیر تعاون ادامه داد: به این سمت حرکت می‌کنیم که هم سازمان تأمین اجتماعی را از حالت ناترازی خارج کنیم و هم مشاغل رسمی و آتیه دار بیشتری را برای آینده کشور ایجاد کنیم.

موضوع جمعیت بسیار مهم است

عبدالملکی خاطر نشان کرد: موضوع جمعیت بسیار مهم است و در حال ورود به عملیات‌های جدی در راستای تقویت خانواده و جمعیت می‌شویم و یکی از کارهایی که به نتیجه رسید تحت پوشش قرار گرفتن درمان ناباروری در بیمه‌ها بود، استانداردهای اولیه آن در هفته گذشته ابلاغ شد و روز شنبه به همه واحدها در استان ابلاغ کردیم که هزینه‌های ناباروری را پرداخت می‌کنیم؛ دستورالعمل اجرایی آن هم طی چهار تا پنج روز آینده ابلاغ خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بنا به گفته حوزه بهداشت و درمان حدود سه تا چهار میلیون زوج نابارور داریم که به این خدمات احتیاج دارند و عمدتاً به دلیل گران بودن این خدمات ورود نمی‌کردند و این یک خبر بسیار خوب برای زوج‌های نابارور است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره توئیت خود نسبت به قیمت ارز ۱۵ هزار تومانی هم گفت: این توئیت در زمان قبل از انتخابات زده شد و هشدار دادیم که مردم مراقب باشید کاهش تصنعی قیمت دلار ممکن است ولی به شدت سیاست نامطلوب است که منجر به جهش بیشتر قیمت ارز خواهد شد.

عبدالملکی افزود: سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به دنبال برگزاری یک نمایشگاه با عنوان مشاغل کم سرمایه بر است که با سرمایه کم می‌توان یک اشتغال را ایجاد کرد و یکی از سیاست‌های ما آموزش این مشاغل به مردم به عنوان مشاغل خانگی و قابل حمل است.

وی مطرح کرد: بخش تعاون باید احیا شود؛ تعاون بسیار مهم است چون می‌تواند بستر رفاه و اشتغال باشد یعنی اگر به تعاون اهمیت بیشتری می‌دادیم می‌توانستیم جهش‌های جدی تر در بخش رفاه مردم و اشتغال داشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: تعدادی کار مهم در حوزه تعاون برنامه‌ریزی شده است اول اینکه بانک توسعه تعاون را افزایش سرمایه دهیم تا بتواند منابع بیشتری را تزریق کند، دوم افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون را تصویب کردیم که می‌تواند برای تعاونی‌ها ضمانت نامه صادر کند تا تسهیلات بیشتری دریافت کنند، مسائل حقوقی مربوط به تعاونی‌ها را در چارچوب سند توسعه تعاون برنامه‌ریزی می‌کنیم.

کد خبر 536767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.