کانادا پاسخگوی همدستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به قطعنامه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، گفت: به مقامات کانادا توصیه می‌کنیم که ضمن توقف سیاست نظام‌مند برای نسل کشی بومیان، پاسخگوی همدستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین باشند.

به گزارش ایمنا به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب‌زاده در واکنش به قطعنامه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، طرح این قطعنامه در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسط کانادا با حمایت برخی کشورهای غربی، تکرار ادعاهای بی‌اساس مبتنی بر اطلاعات نادرست و تعمیم‌های غیر صادقانه را فاقد وجاهت قانونی و از اساس مردود دانست.

وی افزود: این قطعنامه بر پایه آرای ضعیف و متفرق بین‌المللی می‌باشد و بخش معتنابهی از آرای مثبت آن حاصل فشارهای سیاسی و تهدیدهای گوناگون بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اعتیاد کانادا و دیگر بانیان اصلی این قطعنامه به استمرار پروژه شکست خورده «بدنام سازی» ایران، گفت: شوربختانه برخی بازیگران که خود سابقه طولانی در نقص فاحش حقوق انسان‌ها از جمله از طریق فروش سلاح به رژیم‌های خودکامه و اشغال‌گر و متجاوز دارند، حقوق بشر را ابزار پیشبرد مطامع و اغراض سیاسی خود کرده اند.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: چنین تحرکات غیراخلاقی و غیرموجه نه تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در سطح جهانی نمی‌کند بلکه صرفاً موجب دامن زدن به کلیشه‌سازی‌های منفی و برچسب زنی سیاسی علیه ملت‌ها می‌گردد.

وی افزود: اقدام دولت کانادا و دیگر بانیان این قطعنامه که مصداق بارز سو استفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته‌بینانه سیاسی است، محکوم و فاقد هرگونه وجاهت و اثر قانونی می‌دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این واقعیت که همچون سال قبل از بین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، ۱۱۴ کشور با رأی منفی یا ممتنع نارضایتی خود را از رویکرد ریاکارانه بانیان قطعنامه ابراز نموده اند، گفت: من توصیه سال قبلم را به مقامات کانادا تکرار می‌کنم که به جای دلسوزی منافقانه برای حقوق بشر مردم ایران از همراهی با تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ملت ایران دست برداشته و میزبانی مفسدان و سارقان ثروت‌های مردم ایران که کانادا را خانه امنی برای انتقال و سرمایه گذاری اموال به یغما برده یافته اند، متوقف نماید.

خطیب‌زاده با «معنادار» توصیف کردن حامیان قطعنامه ضد ایرانی، اقدام کانادا در گردهم آوردن «جمعی از حکومت‌های بدسابقه در عرصه حقوق بشر» شامل رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس برای آموزش حقوق بشر به مردم ایران را مایه شرمساری دانست و از مقامات کانادا خواست در جهت اصلاح عملکرد ضد بشری خود در داخل و خارج از این کشور برآیند و ضمن توقف سیاست نظام مند این رژیم در نسل کشی بومیان کانادا، پاسخگوی همدستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین باشند.

وی با تصریح بر اینکه ایمان و باور راسخ دینی، زیرساخت مستحکم فرهنگی، چارچوب‌های متقن قانونی و رویه‌های ریشه‌دار اجتماعی و هم چنین نگاه اعتقادی به حقوق بشر و صیانت از آن، یکی از ارکان اصلی حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد، افزود: جمهوری اسلامی ایران در مسیر حمایت از حقوق انسان‌ها هزینه‌های گزاف جانی و مالی بسیاری را پرداخته است که مبارزه با تروریسم، مبارزه با تبعیض نژادی در عرصه بین‌المللی، مبارزه با باندهای بین‌الملی قاچاق مواد مخدر، پذیرایی از خیل عظیم مهاجران، افزایش میزان و مشارکت زنان در پست‌های مدیریتی عالی، ایجاد تحول نظام قضائی در پرتو قانونگذاری مبتنی بر نگاه اسلامی انسانی، تنها بخشی کوچکی از آن است.

کد خبر 536220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.