طرح جامع پدافند زیستی نیروهای مسلح تهیه شد

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور از تهیه طرح جامع پدافند زیستی نیروهای مسلح خبر داد و گفت: مراحل تصویب و ابلاغ این طرح در حال نهایی شدن است که ساختار جدید و منسجمی به رویکرد پدافند زیستی در نیروهای مسلح با تعریف کارکردها و ماموریت‌ها خواهد بخشید.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی، سردار سرتیپ غلامرضا جلالی در بازدید از قرارگاه شهید زین‌الدین وابسته به سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار کرد: سازمان سپند در حوزه پدافند زیستی اقدامات بسیار خوب و ارزشمندی انجام داده است که با کمک این سازمان، ظرفیت‌های فنی و تخصصی از نظر آزمایشگاهی و ساخت تجهیزات پدافندی در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های خوبی را تجربه کرده است.

وی افزود: با همراهی وزارت دفاع و سازمان سپند در حوزه پدافند شیمیایی و ساخت تجهیزات مورد نیاز کشور و دستگاه‌های اجرایی بیش از ۵۰ شهر به بسته‌های تجهیزات پدافند نوین CBRNE تجهیز شده و مرحله دوم تحویل این بسته‌ها نیز امسال اجرایی خواهد شد که نیازمند مساعدت و همراهی سازمان سپند و وزارت دفاع است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: برای سه شهر، تهران، بوشهر و اصفهان نیازمند بسته پدافند نوین و برای چند شهر دیگر هم نیازمند تجهیزات رفع آلودگی و اورژانس پدافند نوین هستیم که در این زمینه سازمان سپند از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

جلالی تصریح کرد: همچنین در طراحی و ایجاد آزمایشگاه‌های ایمنی زیستی برای بخش دامپزشکی کشور هم می‌توان از ظرفیت سازمان سپند استفاده کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به نقش نیروهای مسلح در مقابله با تهدیدات زیستی، با چالش اساسی در زمینه استاندارها، آئین نامه‌ها و الزامات رو به رو هستیم، توضیح داد: استانداردهای حوزه پدافند غیرعامل در حوزه نظامی باید متناسب با سطح تهدید و سطح ایمنی مورد نیاز باشد و این یک اشتباه راهبردی است که ما الزامات این بخش را با استاندارهای دیگران گره بزنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: ما در حوزه تدوین استانداردهای و الزامات هیچ کمبود دانشی و فنی نداریم و چه بسا استاندارهای پدافند زیستی نیروهای مسلح بسیار پیشرفته‌تر از استاندارهای بین‌المللی باشد. درحالیکه ما درگیر استانداردهای خارجی هستیم که اساساً نمی‌توانند پاسخ کار ما را بدهند. پرداختن به استاندارد بومی نیاز ضروری و جدی است که باید به آن پرداخت و در لایه امنیتی نیز باید سطحی از استاندارد را تعریف کنیم که در برابر تهدیدات پایدار باشد.

جلالی از تصویب نظام جدید پدافند زیستی کشور از سوی شورای عالی پدافند غیرعامل خبر داد که به امضای رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رسید.

به گفته وی، طرح جامع پدافند زیستی نیروهای مسلح نیز تهیه شده که مراحل تصویب و ابلاغ آن نیز در حال نهایی شدن است که ساختار جدید و منسجمی به رویکرد پدافند زیستی در نیروهای مسلح با تعریف کارکردها و مأموریت‌ها خواهد بخشید.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: با تصویب نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی کشور، تکلیف تمام دستگاه‌های کشور، چه در بخش خصوصی و چه دولتی مشخص شده است که یکی از این موارد تجهیز دستگاه‌ها به تجهیزات شناسایی و رفع آلودگی‌های شیمیایی است. در این زمینه، سازمان سپند وزارت دفاع با توجه به ظرفیت‌ها خوب دانشی و فنی که دارد می‌تواند، دستگاه‌های مختلف را در زمینه طراحی و تجهیز بسته‌های مقابله با تهدیدات شیمیایی کمک کند.

جلالی در مورد اهمیت تهدیدات اقلیمی و لزوم رصد و پایش این تهدیدات سخن گفت و توضیح داد: در این مسیر نیازمند طرح مفهومی پدافند اقلیمی برای شناسایی تهدیدات احتمالی انسان ساخت اقلیمی در لایه جو و فراجوی و اثرات آن بر کشور هستیم تا نقشه راه برای رصد و پایش این تهدیدات را برای ما مشخص کند. در این زمینه هم سازمان سپند از ظرفیت‌های فنی و علمی خوبی برخوردار است که می‌تواند در زمینه تدوین این طرح به ما کمک کند.

رضا مظفری نیا، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی از این سازمان به عنوان بازوی اجرایی پدافند غیرعامل کشور در حوزه پدافند زیستی، پرتوی، شیمیایی و … یاد کرد و گفت: با توجه به پیچیدگی تهدیدات به ویژه در حوزه زیستی، ظرفیت‌های سپند با نگاه ملی در حوزه‌های مختلف در اختیار سازمان پدافند غیرعامل کشور است.

وی افزود: همچنین با توجه به مباحث مربوط به امنیت غذایی، این سازمان اقدامات خوبی را در تهیه بسته‌های جیره‌های غذایی انجام داده است که هم برای نیروهای مسلح و هم در مواقع بحران و در عملیات‌های امدادرسانی به آسیب‌دیدگان احتمالی ناشی از بحران‌ها طبیعی مانند سیل و زلزله و … قابل استفاده و کارآمد است.

محمد کریمی‌نیا، معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور در مورد اهداف این بازدید گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور، بر اساس مأموریت‌های ابلاغی، موظف است تا زیرساخت‌های مناسب را برای مقابله با تهدیدات، پیش‌بینی کند. در حوزه زیستی، این سازمان با همکاری سازمان سپند، مرکز عمل کلی پدافند زیستی، این اقدام را پیش می‌برد.

وی افزود: مرکز عمل کلی پدافند زیستی در سنوات گذشته با مدیریت شهید فخری‌زاده، زیرساخت‌هایی را در حوزه تشخیص، رفع آلودگی، امداد و نجات، واکسن و سامانه‌های رصد و پایش تهدیدات زیستی تولید کرده است.

معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور توضیح داد: بازدید امروز در اصل به مناسبت ایام نکوداشت پدافند غیرعامل و در آستانه فرارسیدن سالگرد شهادت شهید فخری‌زاده صورت گرفت. هدف اصلی، بازدید از فرآیند تولید واکسن فخرا به عنوان یکی از پیشروترین واکسن‌های کشور در این مجموعه و روند گسترش زیرساخت‌های آن بود.

کریمی نیا ادامه داد: موضوع بعدی، بررسی کارخانه تولید واکسن شهید فخری زاده بود که در مرحله انتهایی تکمیل است و انشاالله به زودی افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه سازمان سپند در راستای تشخیص و آشکارسازی تهدیدات زیستی از گذشته تاکنون تلاش‌های زیادی داشته است، گفت: تولید دو آزمایشگاه سیار سطح سه ایمنی زیستی که یکی به انستیتو پاستور و دیگری به مؤسسه سرم سازی رازی تحویل شد، از جمله این اقدامات است.

معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور اضافه کرد: در بازدید رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، سومین آزمایشگاه نسل سه تولید سازمان سپند رونمایی شد که نسل جدیدتری از آزمایشگاه‌های تشخیصی گذشته است و زیرساخت‌های تشخیصی کشور را ارتقا خواهد بخشید.

به گفته کریمی‌نیا، در این بازدید همچنین محصولی در حوزه رفع و پاکسازی آلودگی‌های زیستی؛ خودروی تاکتیکی رفع آلودگی زیستی و دستگاه مکنده غبارات پرتوی سپند، با کاربرد رفع آلودگی‌های پرتوی رونمایی شد.

وی از بازدید سردار جلالی از زیرساخت‌ها و کارخانه تولید محصولات نوترکیب برای تقویت زیرساخت‌های دفاع زیستی کشور خبر داد.

کد خبر 535009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.