صادرات ۶۲.۵ هزار تن محصولات شیلاتی ایران در ۶ ماهه امسال

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات ایران اعلام کرد: ۶۲ هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات شیلاتی و آبزیان زنده، منجمد و فرآوری شده در شش ماهه نخست امسال به کشورهای مختلف صادر شده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت جهاد کشاورزی، عیسی گلشاهی اظهار کرد: در شش ماهه نخست امسال، بیش از ۲۷ هزار تن انواع ماهی، ۲۰۱ تن ماهیان زینتی، ۸ هزار و ۹۰۰ تن میگو، ۶ هزار و ۵۰۰ تن انواع کنسرو ماهی، ۱.۱ تن خاویار پرورشی بر مبنای آمار گمرک کشور و دو تن تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلا از کشور صادر شده است.

وی افزود: عمده صادرات دو تن تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلا از مراکز تکثیر آبزیان در خرداد تا مردادماه امسال به کشورهای ارمنستان، آذربایجان و گرجستان صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات ایران ادامه داد: هدف‌گذاری نخست ما در حوزه تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلا، تأمین نیاز داخلی است، اما صادرات این محصولات تولیدی در داخل کشور به تدریج به ارتقای تکنیک و تکنولوژی تولید کمک می‌کند و سرمایه گذاری‌های انجام شده نشان می‌دهد می‌توانیم از واردکننده مطلق این محصولات خارج شویم.

وی افزود: علاوه بر آمار صادرات ۶ ماهه نخست امسال، در هفته گذشته نیز برای نخستین بار دو تن تخمک فرآوری شده ماهی قزل آلا به مقصد روسیه و ارمنستان در مقیاس تجاری صادر شد.

صادرات ۴ تن خاویار پرورشی

گلشاهی صادرات حدود چهار تن خاویار پرورشی در سال ۹۹ را تأیید کرد و گفت: سال گذشته علاوه بر صادرات دو تن و ۲۸۲ کیلوگرم خاویار پرورشی بر مبنای آمار گمرک ایران، یک تن و ۶۰۲ کیلو گرم خروج خاویار پرورشی همراه مسافر در قوطی‌های ۳۰ گرمی، ۵۰ گرمی و ۱۰۰ گرمی و مقداری فروش خاویار در فروشگاه‌های آزاد داخل فرودگاهی (قبل از گیت) داشته ایم و مجموع این آمار، خرید و خروج حدود ۴ تن خاویار پروشی از کشور را نشان می‌دهد.

وی گفت: کالاهای با ارزش و کم حجم مانند خاویار به دو شکل تجاری و همراه مسافر از کشور خارج می‌شود و برای صادرات در سطح تجاری این محصولات، اظهارنامه‌های گمرکی برای آن تعریف و تنظیم شده که باید توسط صادرکنندگان تکمیل شود.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات ایران ادامه داد: بخشی دیگر از خاویار به عنوان کالای همراه مسافر به کشورهای خارجی برای مصرف شخصی، هدیه یا فروش تجاری خرد برده می‌شود که در آمار گمرک گنجانده نمی‌شود، اما سازمان شیلات ایران به منظور رعایت ضوابط مقررات حفظ ذخایر و مقررات کنوانسیون تجارت گونه‌های در معرض انقراض (سایتس)، این آمار را ثبت و ضبط می‌کند و باید مشخص شود چه میزان خاویار از چه مزارعی در چه زمانی و از چه مبادی و حتی با چه شماره گذرنامه‌ای از کشور خارج شده است.

کد خبر 534176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.