انتظار داریم دولت از وقوع فساد در منشاء جلوگیری کند

رئیس قوه قضائیه گفت: انتظار این است آقای درویشیان با توجه به تجارب و تخصص خود در دولت، اموری که ما در قوه قضائیه به دنبال آن هستیم ناظر بر انسداد گلوگاه‌های فساد باشد.

به گزارش ایمنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در آخرین جلسه حضور حجت‌الاسلام درویشیان رئیس پیشین سازمان بازرسی کل کشور در قوه قضائیه ضمن آرزوی موفقیت برای وی در سمت جدید به عنوان رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور، اظهار کرد: با توجه به اهتمام دولت سیزدهم در تقویت بازرسی ویژه ریاست جمهوری امید داریم با حضور حجت الاسلام درویشیان در این جایگاه شاهد مبارزه با فساد از منشأ و در عمل کاهش ورود پرونده به قوه قضائیه باشیم.

وی افزود: حسن این امر را در آن می‌دانیم که وی به سبب سابقه فعالیت در سازمان بازرسی کل کشور به طور کامل با گلوگاه‌ها و بسترهای فساد و دستگاه‌هایی که بیشتر مفاسد در آنها به وقوع می‌پیوندد، آشنایی کامل دارد.

رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: انتظار این است آقای درویشیان با توجه به تجارب و تخصص خود در دولت، اموری که ما در قوه قضائیه به دنبال آن هستیم ناظر بر انسداد گلوگاه‌های فساد و آسیب‌شناسی مفاسد اقتصادی و اداری و همچنین مبارزه با رانت خواری را به نحو احسن انجام دهد تا از وقوع فساد در منشأ و مبدا جلوگیری شود.

محسنی اژه‌ای با تأکید بر لزوم حذف بسترها و گلوگاه‌های فساد در دولت، یکی از این بسترهای مهم فسادزا را «زمین» عنوان و تصریح کرد: بسیاری از پرونده‌ها که به آسیب‌های جدی منتهی شده از زمین نشأت می‌گیرد که در اختیار دستگاه اجرایی قرار دارد و به بهانه‌های مختلف جهت تغییر کاربری در اختیار دیگران قرار می‌گیرد و این مسئله باعث ایجاد شکاف بزرگ بین غنی و فقیر می‌شود.
برخی افراد در سایه نبود نظارت در مورد ارزهای ترجیحی، میلیاردها میلیارد ثروت با همین روش به دست آورده‌اند.

وی با بیان اینکه ارزهای ترجیحی و غیر ترجیحی؛ یکی دیگر از بسترهای فسادزا است، تاکید کرد: برخی افراد در سایه نبود نظارت، میلیاردها میلیارد ثروت با همین روش به دست آورده‌اند و در کنار آن در کشور شاهد کوخ نشینی تهیدستان هستیم.

گلوگاه فساد؛ خرید زمین و سکه با تسهیلات بانکی مختص تولید و به جیب زدن سودهای کلان!

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه «تسهیلات بانکی»؛ یکی دیگر از بسترهای فسادزا است، گفت: تعداد افرادی که بالای هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دارند و برای آن‌ها پرونده‌هایی نیز تشکیل شده محدود است، اما همین تعداد نیز موجب اخلال در نظام بانکی شدند. بعضی افراد تسهیلات بانکی را به بهانه‌های مختلف مانند سرمایه‌گذاری دریافت کردند، اما این تسهیلات را در جای خود مصرف نکردند و اگر برای این مسئله به صورت ریشه‌ای تدبیر نشود اقدامات قضائی کم اثر خواهد بود.

منبع: فارس

کد خبر 533096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.