فوتی‌های گاز گرفتگی سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشت

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: در سال ۱۳۹۸، ۱۳۶ نفر و در سال گذشته ۱۸۹ نفر در استان تهران به‌ علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان باختند که نشان از افزایش ۴۰ درصدی جانباختگان در سال گذشته را دارد.

به گزارش ایمنا، مهدی فروزش اظهار کرد: با سرد شدن هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز در منازل، ادارات و اماکن تجاری، نسبت به افزایش مرگ ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن (CO) هشیار باشند، بنابراین رعایت اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز الزامی است.

وی افزود: استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط از جمله مهمترین دلایل تولید و تجمع گاز CO در منازل و اماکن تجاری و اداری است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران خاطرنشان کرد: برای تأمین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله‌ای متوسل نشوید و شهروندان باید در خصوص اصول ایمنی از کارشناسان این امر کمک بگیرند و همچنین در صورت استفاده از وسایل گرمازای دودکش‌دار، دودکش‌ها حتماً بررسی شوند.

فروزش گفت: مسدود بودن دودکش‌های دیوار از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی و به خطر افتادن جان افراد محسوب می‌شود و با توجه به این‌که گاز CO بدون بو و طعم است فرد متوجه گاز منواکسیدکربن نمی‌شود و از طرفی این امر باعث سردرد، تهوع، سرفه خشک، احساس ناخوشی و در مجموع علائم سرماخوردگی در فرد می‌شود. این علائم در کودکان شامل تهوع، استفراغ، حالت گیجی و خواب آلودگی و در برخی موارد با افت سطح هوشیاری و تشنج همراه است.

منبع: ایرنا

کد خبر 533071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.