سهمیه ویژه بنزین پایان آبان ماه واریز می‌شود

وزیر نفت در خصوص پرونده کرسنت، زمان شارژ سهمیه ویژه بنزین در کارت های هوشمند سوخت و جزییات مذاکرات با ترکمنستان توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایمنا، جواد اوجی، اظهار کرد: موضوع کرسنت و پرونده مربوط به آن در شورای عالی امنیت ملی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری در حال بررسی و تصمیم‌گیری است و وزارت نفت نیز مطیع تصمیماتی است که در شورای عالی امنیت ملی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این خصوص گرفته می‌شود و در صورت نیاز، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

ارائه پیشنهادات ایران به ترکمنستان در خصوص تسویه بدهی گازی و احیای قرارداد واردات گاز

این عضو کابینه دولت در خصوص آغاز دوباره تجارت گاز بین ایران و ترکمنستان گفت: ما به مقامات کشور ترکمنستان پیشنهادات خودمان را در خصوص نحوه تسویه بدهی گازی و احیای قرارداد واردات گاز ارائه داده‌ایم و ترکمن‌ها در حال بررسی پیشنهادات ما هستند.

وی افزود: احتمال آغاز دوباره تجارت گازی بین دو کشور با احیای قرارداد، وجود دارد و اساساً این رخداد به نفع هر دو کشور است؛ در این زمینه مذاکرات همچنان ادامه خواهد داشت.

چه تدابیری برای زمستان اندیشیده شده؟

وزیر نفت در خصوص کسری تراز گاز در زمستان امسال گفت: با تدابیری که در خطوط لوله و ایستگاههای قوی فشار اندیشیده شده و با ذخیره سازی سوخت مایع برای صنایع و نیروگاه‌ها و تدابیری که در حوزه دیسپچینگ اعمال شده است، در تلاش هستیم تا جای ممکن مردم در بخش خانگی دچار مشکلی در زمستان نشوند.

وی ادامه داد: بخشی از کسری تراز گاز با ذخیره سازی سوخت مایع و بخشی نیز با ذخیره سازی گاز در مخازن مربوطه جبران خواهد شد؛ تمامی اورهال های لازم برای تأسیسات مرتبط با تأمین انرژی اولیه زمستان هم در بالادست و هم در پایین دست انجام شده و امیدواریم با این تمهیدات اندیشیده شده، مشکلی برای مردم در زمستان پیش رو رخ ندهد.

تخفیف برای کم مصرف‌ها و جریمه برای پرمصرف‌های گاز در راه است

اوجی توجه مردم به اصول مدیریت مصرف در بخش گاز را لازمه تأمین پایدار انرژی در تمامی طول سال دانست و گفت: مشترکان پرمصرف و بدمصرف در زمستان امسال با افزایش قیمت در بهای مصرفی مواجه می‌شوند و آن دسته از مشترکینی که در سقف مصرف الگو و یا نسبت به سال گذشته کمتر مصرف می‌کنند شامل تخفیف می‌شوند.

وی افزود: سالانه ۱۰ تا ۱۲ درصد به مصرف گاز طبیعی کشور افزوده می‌شود و این مسئله، ضرورت سرمایه گذاری در بخش گاز و افزایش ظرفیت عرضه را نشان می‌دهد تا هم بتوانیم حفظ نگهداشت تولید داشته باشیم و هم افزایش ظرفیت‌های تولید گاز را محقق کنیم؛ اما در عین حال مدیریت بخش تقاضا نیز حائز اهمیت است و می‌توانیم مصارف گاز در بخش‌های مختلف را بهینه سازی کنیم.

بیش از چهار هزار جایگاه سوخت در مدار قرار گرفتند

وزیر نفت با اشاره به اختلال اخیر در سامانه هوشمند سوخت، خاطرنشان کرد: اینکه توانستیم به فوریت بیش از چهار هزار جایگاه سوخت را به صورت آفلاین درآورده و عملیات سوخت‌گیری را در تمامی جایگاه‌ها فعال کنیم، تا سوخت رسانی به مردم از سر گرفته شود، کار بزرگی انجام شد که این اقدام بزرگ در سایه همکاری تمامی بخش‌های وزارت نفت و چهار شرکت اصلی زیرمجموعه به ویژه همکارانمان در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی محقق شد و جای تقدیر و تشکر از همراهی مردم، نیروهای محترم انتظامی و امنیتی، رسانه ملی و جایگاه داران و نیروهای خدماتی آنها وجود دارد که اگر همراهی همه این عزیزان نبود، تحقق این کار بزرگ در ابعاد گسترده، در این زمان کوتاه امکان پذیر نبود؛ در وزارت نفت فراخوان دادیم و همه دست به دست هم دادند تا مردم برای تأمین سوخت دچار مشکل نشوند.

ساعت به ساعت به اتصال جایگاه‌های سوخت به سامانه هوشمند افزوده می‌شود

وی افزود: در مرحله دوم فعال کردن کارت هوشمند در تک تک جایگاه‌های سوخت بود که جایگاه‌ها با پیاده سازی نرم افزار OS به سامانه هوشمند متصل می‌شوند؛ این کار نیز در سریع‌ترین زمان ممکن در حال انجام است و ساعت به ساعت به تعداد جایگاه‌هایی که امکان سوخت‌گیری با کارت هوشمند سوخت دارند، افزوده می‌شود.

زمان واریز سهمیه ویژه بنزین پایان ماه جاری است

اوجی در خصوص سهمیه ویژه بنزین که به موجب تقدیر از همراهی مردم در این اختلال نرم افزاری از سوی دولت در نظر گرفته شده، گفت: در حال بررسی این سهمیه ویژه برای کلیه وسایل نقلیه اعم از خودروهای سواری، وانت‌ها، موتورسیکلت‌ها هستیم.

وی ادامه داد: تا پایان ماه جاری، این سهمیه ویژه برای تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها در کارت‌های هوشمند سوخت آنان شارژ می‌شود.

منبع: تسنیم

کد خبر 531992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.