تصویب همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان

رئیس دانشگاه فرهنگیان از تصویب همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی این دانشگاه در جلسه هیأت امنا خبر داد و گفت: برای اجرای حکم همسان‌سازی به تأیید سازمان برنامه و بودجه و تعیین محل اعتبار نیاز داریم.

به گزارش ایمنا، حسین خنیفر اظهار کرد: بحث همسان‌سازی حقوق اساتید، بحث عام دانشگاه‌ها است و مصوبه‌ای است که تقریباً می‌شود گفت در دولت‌های قبل نیز مطرح بوده است ولی متأسفانه به هنگام اجرایی شدن، برخی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌های فرهنگیان، شهید رجایی، پژوهشگاه تعلیم تربیت و سازمان پژوهش از همسان‌سازی مستثنی شدند.

وی با بیان اینکه ما حدوداً ۸۰ هزار عضو هیأت علمی در کشور داریم که همسان‌سازی تقریباً شامل همه آن‌ها شد، گفت: زمانی‌که اعمال قانون همسان‌سازی به اساتید دانشگاه‌های فرهنگیان، شهید رجایی، پژوهشگاه تعلیم تربیت و سازمان پژوهش رسید، قانون متوقف شد و گفتند چون این دانشگاه‌ها زیر نظر وزارت علوم نیست، مستثنی است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های مذکور حدوداً سه درصد از مجموع اعضای هیأت علمی کشور را در برمی‌گیرند، ادامه داد: این تعداد برای دانشگاه فرهنگیان ۷۰ تا ۸۰ نفر، برای دانشگاه شهید رجایی ۱۸۰ نفر، سازمان پژوهش ۱۱ نفر و پژوهشگاه تعلیم تربیت ۲۶ نفر بود که در مقایسه با کل کشور رقم بالایی به حساب نمی‌آید.

خنیفر تصریح کرد: ما در نهایت این مسئله را در هیأت امنا دانشگاه فرهنگیان مطرح کردیم. هیأت امنایی که رئیس جمهور، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان اداری و استخدامی،رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و آقای حداد عادل عضو آن هستند. در این جلسه بحث همسان‌سازی حقوق اساتید دانشگاه فرهنگیان به تصویب اعضا رسید.

وی خاطرنشان کرد: یک ماه پیش در جلسه رؤسای سه قوه موضوع همسان‌سازی مطرح گردید و اعلام شد که حق با ما است. این مسئله تأیید شد ولی مکتوب نشد. تا اینکه سرپرست وزارت آموزش و پرورش روز گذشته در نامه‌ای به بنده به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان اعلام کرد مصوبات جلسه هیأت امنا مبنی بر اجرای طرح همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی که به تأیید اعضای شورای دانشگاه رسیده است، جهت اقدام ابلاغ می‌شود. پس از آن، ما نیز طی نامه‌ای به معاونت اداری مالی دانشگاه فرهنگیان اعلام کردیم که با عنایت به صورت جلسه هیأت امنا و دستور سرپرست وزارت آموزش و پرورش، مراتب صدور احکام جهت اجرا ابلاغ شود و ضرورت دارد پرداخت احکام صادره با مجوز و نظر سازمان برنامه و بودجه و تعیین محل اعتبار و طبق نظر سرپرست وزارت انجام گردد. این بدان معناست که ما قید کرده‌ایم ما احکام را صادر می‌کنیم، اما چگونگی اجرای احکام منوط به مجوز و نظر سازمان برنامه و بودجه و تعیین محل اعتبار است.

خنیفر با اشاره به زمان اجرایی شدن همسان سازی اعضای هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان افزود: ممکن است اجرای حکم از یک هفته دیگر و یا تا آخر سال انجام شود، اما چون در بودجه سال بعد این مسئله لحاظ شده، مشکل برای پرداخت وجود ندارد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: ما باید مجوز و نظر سازمان برنامه و بودجه را داشته باشیم که احتمالاً هم موافقت شود. البته سازمان برنامه و بودجه محل تعیین اعتبار را نیز باید مشخص کند.

وی با بیان اینکه همسان سازی، حق اعضای هیأت علمی ما است، عنوان کرد: تعداد اعضای هیأت علمی در مقایسه با کل کشور تعداد بسیار کمی است و نمی‌توان گفت چون در خدمت آموزش و پرورش هستیم، قانون همسان سازی برای ما اجرا نشود. چراکه ما در همه قوانین از جمله ارتقا، تبدیل وضعیت و ترفیع بر اساس مصوبات وزارت علوم عمل می‌کنیم.

خنیفر در پایان در رابطه با زمان اجرایی شدن همسان‌سازی تصریح کرد: در صدد هستیم تأمین مالی بحث همسان‌سازی را انجام دهیم تا اعضای هیأت علمی دانشگاه از دغدغه شش ماهه بسیار یاس آلود خلاص شوند. نامه همسان‌سازی سه‌شنبه _۳ آبان‌ماه_ ابلاغ شده و ما برای پرداختی‌ها تابع اصل همسان سازی هستیم. یعنی اصل همسان سازی از زمانی که برای دانشگاه‌های دیگر اجرا شده است، برای دانشگاه فرهنگیان نیز لحاظ می‌شود.

کد خبر 531325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.