اقدام اردوغان در اخراج ۱۰ سفیر برای توجیه بحران اقتصادی است

رهبر حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه ترکیه گفت: تصمیم رئیس جمهور این کشور برای خطاب قرار دادن سفرای ۱۰ کشوری که از آنکارا خواسته‌اند عثمان کاوالا، فعال حقوق بشر را آزاد کند به عنوان عنصرهای نامطلوب، به منظور توجیه بحران اقتصادی ترکیه اتخاذ شده است.

به گزارش ایمنا، کمال قیلیچداراوغلو، در توییتی نوشت: شخصی که به سرعت کشور را به ورطه نابودی کشانده، دستور داده تا ۱۰ سفیر به عنوان عناصر نامطلوب اعلام شوند. می‌توانم صریحاً بگویم که دلیل این اقدامات حفاظت از منافع ملی نیست بلکه ایجاد بهانه‌های ساختگی برای فروپاشی اقتصادی است که او نابودش کرده است.

به رغم کاهش ارزش لیر ترکیه، بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه نرخ بهره را با دو درصد کاهش ۱۶ درصد اعلام کرد؛ پس از آن لیر ترکیه مجدداً با کاهش ارزش تاریخی جدیدی مواجه شد.

به گزارش ایسنا، روز سه‌شنبه، سفارتخانه‌های کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک خواستار آزادی عثمان کاوالا، فعال حقوق بشر پس از چهار سال بازداشت شدند.

وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش سفرای این ۱۰ کشور را احضار کرد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد که آنها را به خاطر نقض کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک از کشورش اخراج می‌کند.

کد خبر 530950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.