چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خرما برگزار می‌شود

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی خرما و صنایع وابسته با شعار «تولید، اشتغال و صادرات پایدار» و با الهام از الگوی زنجیره ارزش و کشاورزی قراردادی و محوریت محصول خرما ۵ تا ۸ آبانماه در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش ایمنا، جواد مرادپور، مدیر عامل کلینیک مدیریتی و توسعه فروغ افکار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این نمایشگاه با هدف تکمیل زنجیره علم، فناوری تکنولوژی تولید محصول، تجاری سازی به منظور ثروت آفرینی و افزایش سطح سلامت و امنیت مواد غذایی بر اساس استانداردهای سبد غذایی سالم، توسعه ملی در حوزه خرما، ارتقا سطح دانش، افزایش در کیفیت و توانمند سازی جامعه صنایع غذایی و همچنین شناسایی بازارهای جدید و احیای بازارهای ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی افزود: این نمایشگاه می‌تواند در توسعه پایدار و کسب مزیت‌های رقابتی و بازاریابی محصولات کمک شایانی کند.

مدیر عامل کلینیک مدیریتی و توسعه فروغ افکار با تاکید بر این موضوع که معرفی داشته‌های کنونی و مقایسه آن با گذشته و ایجاد انگیزه برای آینده رویکرد دیگر این نمایشگاه است، ادامه داد: این نمایشگاه در سه سالن سرو، بهار و نرگس برگزار خواهد شد.

مرادپور با بیان اینکه همزمان با این نمایشگاه نخستین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی عکس نیز برگزار خواهد شد، تصریح کرد: برگزاری نخستین رویداد شناسایی نیازهای فناورانه (مهندسی معکوس ؛ Reverse Pitch ) در حوزه خرما، فرآوری و صنایع مرتبط و همچنین رونمایی از چند محصول فناورانه و برگزاری چندین وبینار، سمینار و نشست‌های تخصصی با رایزنان تجاری و تاجران برخی از کشورهای هدف صادراتی و برقراری دوره‌های آموزشی برای بهره ورانو باغداران از برنامه‌های جنبی نمایشگاه بین‌المللی خرما است.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰ مشارکت کننده از ۱۵ استان در سه سالن سرو، بهار و نرگس به تاریخ ۵ تا ۸ آبان از ساعت ۱۶ تا ۲۱:۰۰ نسبت به معرفی داشته‌های خود در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی فارس اقدام می‌کنند.

مدیرعامل کلینیک مدیریتی و توسعه فروغ افکار همچنین از بازدید هیأت‌های تجاری داخلی و بین‌المللی در قالب تورهای صنعتی و نمایشگاهی از این نمایشگاه خبر داد و گفت: خرما در فرهنگ غنی ایرانیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خرمای ایران همواره زبانزد جهانیان بوده، به گونه‌ای که ایران از غنی‌ترین کشورهای تولید کننده خرما در جهان به شمار می‌رود اما در این میان بازار خرما همواره گریبانگیر مشکلاتی در زمینه صادرات و فروش داخل بوده و هست.

مرادپور اضافه کرد: در همین راستا شرکت مدیریت توسعه و افکار با هدف توسعه تولید ملی در حوزه خرما و احیای بازارهای داخلی و بین‌المللی و همچنین به منظور ثبت و مستند نگاری مراحل برداشت و فرآوری و صنایع دستی مرتبط با این محصول، اقدام به برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی عکس خرما با همکاری انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس کرده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از ایجاد دبیرخانه این جشنواره-نمایشگاه با حضور عکاسان خبری، مجوزهای لازم از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اخذ و فراخوان جشنواره منتشر شد.

مدیرعامل کلینیک مدیریتی و توسعه فروغ افکار تاکید کرد: خرما، فراورده‌ها و صنایع دستی مرتبط با آن، برداشت خرما، خرما در فرهنگ ایرانی و کارکردهای آئینی آن، استفاده از خرما در غذاها و انواع شیرینی ایرانی و خارجی، استفاده از خرما و مشتقات آن در صنایع، نخلستان‌ها و چشم اندازهای طبیعی آن، و نقش درخت نخل در هنر ایران باستان اعلام شد و علاقه مندان و هنرمندان به ارائه هر یک حداکثر ۱۰ تک عکس در یک بخش عکاسی با دوربین‌های دیجیتال از موضوعات این جشنواره است.

مرادپور افزود: آثار هنرمندان از ۲۰ شهریور تا دهم مهرماه از طریق پایگاه اینترنتی و همچنین ایمیل جشنواره دریافت شد اما با توجه به استقبال هنرمندان و درخواست آنان مهلت دریافت آثار تا ۱۹ مهرماه تمدید شد.

وی یکی از مزیت‌های ارزشمند این جشنواره را انتخاب هیئت با تجربه و ارزشمند داوران عنوان کرد و گفت: بر این اساس مسعود زنده روح کرمانی، حسین کریم‌زاده، سعید عرب‌زاده از ایران و مهگان فرهنگ و پدرو سانتوز از اسپانیا برای این مهم انتخاب شدند.

مدیرعامل کلینیک مدیریتی و توسعه فروغ افکار تصریح کرد: در پایان زمان دریافت آثار ۱۱۲۰ اثر از ۱۵۱ هنرمند عکاس به هیئت داوران سپرده شد و این عزیزان با حضور استاد عرب زاده در دبیرخانه و ارتباط آنلاین با سایر داوران در یک پروسه سه مرحله‌ای ۵۰ اثر از ۳۷ عکاس را به عنوان آثار برگزیده برای نمایشگاه انتخاب کردند که به هر کدام از آثار راه یافته مبلغ ۲ میلیون ریال به عنوان حق‌التألیف اهدا خواهد شد.

مرادپور اضافه کرد: نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره همزمان با برپایی نمایشگاه خرما از پنجم تا ۸ آبان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس در شهرک گلستان شیراز برپا خواهد شد.

وی با بیان اینکه اختتامیه این جشنواره و اعلام نفرات برتر نیز هشتم آبان در محل برپایی نمایشگاه برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: نفر اول این جشنواره علاوه بر تندیس جشنواره و دیپلم افتخار ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی، نفر دوم علاوه بر حکم افتخار ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی و نفر سوم علاوه بر حکم افتخار ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی دریافت خواهند کرد.

مدیرعامل کلینیک مدیریتی و توسعه فروغ افکار گفت: ۵ اثر به عنوان آثار شایسته تقدیر انتخاب شدند که به اصحاب این آثار نیز دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

مرادپور افزود: دبیرخانه جشنواره با توجه به نیاز عکاسان به برگزاری تور و اردوهای عکاسی پس از اخذ و تأیید رزومه علاقه مندان به شرکت در این اردو در استان‌های بوشهر، خوزستان، کرمان و استان فارس اقدام به برگزاری اردوی عکاسی کرد.

منبع: ایسنا

کد خبر 530912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.