در چه مواردی سهم ارث دختر و پسر با هم برابر است؟  

طبق قواعد کلی سهم دختران از ارث نصف سهم پسران است اما در قانون استثنایی نیز وجود دارد.

به گزارش ایمنا، محمد مؤمن‌زاده اظهار کرد: اگر طبقه اول ارث یعنی پدر، مادر، فرزند و یا از باب سبب همسر وجود نداشته باشد، طبقه دوم (اجداد و خواهر و برادر و فرزندان آنها) ارث می‌برند. اگر اعضای طبقه دوم هر کدام به تنهایی حضور داشته باشند یعنی مثلاً حالتی که میت فقط یک خواهر داشته باشد تمام ارث به او می‌رسد و اگر متعدد باشند، ترکه بین آنها تقسیم می‌شود. در مواد ۹۱۸ تا ۹۲۲ قانون مدنی موارد مربوط به تقسیم ارث میان خواهران و برادران مطرح شده است.

وی افزود: البته خود وضعیت خواهران و برادران ممکن است حالات مختلفی ایجاد کند. خواهران و برادران را در یک تقسیم بندی می‌توانیم در سه گروه قرار دهیم. خواهر و برادرانی که از طرف پدر و مادر یکی هستند (خواهر و برادران ابوینی)، خواهر و برادرانی که از طرف مادر یکی بوده (خواهر و برادران امی) و خواهر و برادرانی که از جهت پدر یکی هستند (خواهر و برادران ابی).

این وکیل دادگستری ادامه داد: هر گروه این خواهران و برادران طبق قوانین به صور خاصی ارث می‌برند. من سعی می‌کنم ساده‌ترین حالت را برای شما بیان کنم. با وجود برادر و خواهر ابوینی برادران و خواهران ابی از میت هیچ ارثی نمی‌برند. اما برادران و خواهران امی در هر حالتی از میت ارث خواهند برد.

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه این جاست که در صورت وجود برادران و خواهران امی بر خلاف قاعده کلی، سهم دختران نصف سهم پسران نیست و ارث به تساوی میان برادران و خواهران امی تقسیم می‌شود.

این وکیل دادگستری اظهار کرد: همانطور که اشاره شد ارث تنها میان برادران و خواهران امی به طور یکسان تقسیم می‌شود و اما در گروه دیگر خواهر و برادران سهم دختران نصف سهم پسران خواهد بود. حالتی که ارث میان خواهران یا برادران دو گروه دیگر به طور مساوی تقسیم می‌شود مربوط به زمانی است که میت فقط چندین خواهر ابی، یا چندین خواهر ابوینی، یا چندین برادر ابی و یا چندین برادر ابوینی داشته باشد.

وی گفت: اگر میت چندین برادر و خواهر ابوینی یا ابی همراه با یک برادر یا خواهر امی داشته باشد، برادر یا خواهر امی یک ششم ارث را برداشته و باقی ارث میان دیگر خواهر و برادران تقسیم می‌شود. اگر تعداد برادران یا خواهران امی بیش از یک نفر باشد در این حالت یک سوم ارث به تساوی بین این گروه از خواهران و برادران تقسیم می‌شود و یک سوم دیگر به خواهران و برادران ابوینی یا ابی تعلق می‌گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 530670

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.