گروسی: آژانس دائما پیگیر تحولات مذاکرات احیای برجام است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی با یک شبکه آمریکایی به سوالاتی درباره فعالیت آژانس در ایران و مذاکرات احیای توافق هسته‌ای پاسخ داد.

به گزارش ایمنا، شبکه ام. اس. ان. بی. سی اعلام کرد: رافائل گروسی در گفت‌وگو با این شبکه در پاسخ به این سوال که چه دیدگاهی درباره «پلان B »(نقشه دوم) برای مواجهه با مسئله هسته‌ای ایران دارد که در رایزنی‌های اخیر مقامات رژیم صهیونیستی با مقامات آمریکایی مطرح شده است، اظهار کرد: ما در حال حاضر روی این تمرکز داریم که فعالیت‌های بازرسی‌مان _در ایران_که در حال حاضر با چالش‌هایی روبه‌روست تداوم داشته باشند تا اطمینان یابیم اگر بازگشتی به برجام[توافق هسته‌ای] در کار است، کلیت امور[برنامه هسته‌ای ایران] قابل راستی‌آزمایی باشد. نباید فراموش کرد ما تضمین کننده هر آن چیزی هستیم که روی میز سیاست اتفاق می‌افتد. بنابراین، کمک ما در هر موردی لازم است. بنابراین ما به طور دائمی این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی در پاسخ به اینکه گفتمان وی با مقامات ایرانی، به ویژه گفتمان سیاسی، در چه سطحی است؛ از چه حد از صراحت برخوردار می‌باشد و آخرین باری که با وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو داشته است چه زمانی بوده است، گفت: من تا کنون گفت‌وگویی با وزیر امور خارجه جدید ایران نداشته‌ام. امیدوارم به زودی بتوانم این کار را انجام دهم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سطح بازرسی آژانس در ایران و در پاسخ به اینکه «اگر ایران امروز به سمت دستیابی به یک بمب [اتمی] پیش برود»، آیا آژانس خواهد توانست با اطمینان این موضوع را تأیید کند، بیان کرد: اول از همه باید بگویم من هیچ عقیده یا اطلاعاتی درباره این ندارم که چنین چیزی در جریان باشد. دوماً اینکه من باور دارم در آن صورت، ما قادر به این کار خواهیم بود.

گروسی در پاسخ به اینکه آژانس چگونه قادر به این کار خواهد بود، گفت: چون قبلاً هم اشاره کرده‌ام که بازرسی ما در ایران بسیار قوی است. بازرسان ما هر روز سال آن‌جا هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران با نگاه کردن به برنامه هسته‌ای کره شمالی و چالش‌هایی که پیرامون آن وجود دارد، احتیاط می‌کند یا آن را الگویی برای در پیش گرفتن می‌یابد، گفت: اگر دیپلماسی شکست بخورد، با وضعیتی مواجه خواهیم شد که تأثیر سیاسی بزرگی بر جای خواهد گذاشت و پیامدهایی روی خاورمیانه و فراتر از آن خواهد داشت؛ بنابراین، فکر می‌کنم موضوع اصلاً این نیست که تصور کنیم ایران با نگاه کردن به کره شمالی به چه چیزی فکر می‌کند. موضوع به همه ما بستگی دارد، به جامعه بین‌المللی که باید به این فکر کند فارغ از ایران، هر کشوری که مسیر هسته‌ای شدن را در پیش بگیرد، چه اتفاقی خواهد افتاد.

منبع: ایسنا

کد خبر 530648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.