پیشنهاد شهردار برای تحکیم روابط با پورتو/ اصفهان می‌تواند نقطه اتصال ایران با دنیا باشد

شهردار اصفهان _شامگاه شنبه ۲۴ مهرماه_ در دیدار با رئیس انجمن دوستی پرتغال و ایران بر تقویت ارتباط خواهرخواندگی اصفهان و پورتو تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علی قاسم‌زاده در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از اینکه یک ایرانی حافظ فرهنگ، زبان و ادبیات ایران در پورتو است، اظهار کرد: بنای شهرداری اصفهان از گذشته و در این دوره مدیریت شهری تاکید بر دیپلماسی شهری و عمومی و ارتباط با شهرهایی است که اشتراکات و شباهت‌هایی به لحاظ جغرافیایی، فرهنگ و آداب و رسوم با اصفهان دارند.

وی با بیان اینکه اشتراکات بهانه پیوند و ارتباط متقابل است، تصریح کرد: علاقه داریم ارتباطات منجر به اتفاقات مثبت در حوزه‌های مختلف شود؛ به عنوان مثال تجار در حوزه اقتصادی، دانشگاه‌ها در حوزه علمی و باشگاه‌ها در حوزه ورزشی با هم ارتباط برقرار کنند.

شهردار اصفهان افزود: در تفاهم‌نامه خواهرخواندگی دو شهر اصفهان و پورتو ارتباط حوزه‌های مختلف و ظرفیت‌ها پیش‌بینی شده و به دنبال آن، رخدادهایی همچون هفته فرهنگی پرتو در اصفهان یا هفته فرهنگی اصفهان در پرتو مورد توجه و استقبال قرار خواهد گرفت، البته برای چگونگی و ابعاد اجرای آن باید ظرفیت‌سنجی در دو شهر انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه اصفهان ظرفیت قرار گرفتن در مسیر تعامل و نقطه اتصال ایران با بسیاری از نقاط اروپا و دنیا را دارد، گفت: این ظرفیت محصول سال‌ها تلاش شهروندان و هم ملیت‌های ما بوده است.

قاسم‌زاده با ابراز خرسندی از باز شدن پنجره‌ای از ایران رو به دنیا، خاطرنشان کرد: در خانه ملل اصفهان با وجود تعدد خواهرخوانده‌های این جهان شهر می‌توان غرفه یا اتاق پورتو را فعال کنیم.

وی اظهار کرد: پیشنهاد مطرح شده در ارتباط با تأسیس خانه اصفهان در پرتو و خانه پورتو در اصفهان باید مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد شهردار برای تحکیم روابط با پورتو/ اصفهان می‌تواند نقطه اتصال ایران با دنیا باشد

خانه دوستی اصفهان در پورتو تشکیل شود

«محمد نیکدل» رئیس انجمن دوستی پرتغال و ایران (آلپاد) نیز در دیدار با شهردار اصفهان با تاکید بر گسترش همکاری‌های دو شهر اصفهان و پورتو، گفت: می‌توان خانه دوستی اصفهان را در پورتو و خانه دوستی پورتو را در اصفهان تشکیل داد و در برنامه‌های بلندمدت ساختمانی را در شهر پورتو به منظور تبادلات فرهنگی در نظر گرفت تا به خانه اصفهان تبدیل شود.

وی با ارائه پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در شهر پورتو، اظهار کرد: در طول هفته فرهنگی اصفهان می‌توان با برگزاری نمایشگاه درآمدزایی داشت.

رئیس انجمن دوستی پرتغال و ایران (آلپاد) با بیان اینکه پورتو دارای مردمی خونگرم و عاشق ایرانیان است، از شهردار اصفهان برای بازدید از شهرداری پورتو دعوت کرد.

وی ادامه داد: هنر اصیل پورتو کاشی‌کاری است، از این رو هنرمندان اصفهان و پورتو می‌توانند کاشی‌های حاصل از هنر دست خود را ارسال کنند تا در قالب یک دیوار در شهر پورتو به نمایش درآید.

نیکدل خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه از سوی اصفهان در شهر پورتو، موتور محرکی برای افزایش ارتباطات اصفهان و پورتو خواهد بود.

برگزاری وبینارهای مشترک با شهرهای خواهرخوانده

«مجتبی شاهمرادی» معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز در این دیدار پیشنهاداتی مبنی بر برگزاری نمایشگاه‌های مشترک بین هنرمندان اصفهان و پورتو، پذیرش اسکان و اقامت هنرمندان پرتغالی برای خلق آثار فاخر درباره اصفهان و برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در پورتو را مطرح کرد.

وی با اشاره به تبادلات فرهنگی و هنری، گفت: در دوره‌های گذشته با برخی از خواهر خوانده‌های اصفهان از جمله چین نمایشگاه و محصولات فرهنگی مشترک داشتیم، از این رو هنرمندان اصفهان و پرتغال نیز در ارتباط با موضوعات مختلف می‌توانند خلق اثر کنند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه طرح دیگر که زمینه خوبی برای مراودات فرهنگی است، دعوت از هنرمندان شاخص سایر کشورها است تا با موضوع اصفهان خلق اثر کنند، افزود: در واقع می‌توانیم زمینه میزبانی از هنرمندان شاخصی را که به فرهنگ ایرانی و اسلامی ما نگاه خوبی دارند، فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: تسهیل سفر به اصفهان می‌تواند در تقویت ارتباطات بسیار تأثیرگذار باشد در واقع تورهای ورودی در اصفهان می‌توانند چرخش خوبی در شهر داشته باشند.

شاهمرادی با اشاره به موزه هنرهای معاصر در اصفهان، گفت: در مجموع سه شهر تهران، اصفهان و کرمان در ایران دارای موزه هنرهای معاصر هستند که با توجه به وجود موزه پورتو می‌توان تبادل لازم را در این زمینه برقرار کرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر به برنامه جامع مشترک برسیم پیشنهادات محقق خواهد شد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در شرایط کرونایی انجام سفر دشوار شده، برگزاری وبینارهای مشترک، فرصت خوبی برای تبادل دیدگاه‌ها و تجربیات است.

کد خبر 529228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.