۳ ویروس و ۳ تهدید در زمستان امسال

پاییز و زمستان امسال همه‌گیری کووید -۱۹ بیشترِ توجهات را به خود جلب کرده، اما بیماری‌های تنفسی دیگری نیز وجود دارند که خطر شیوع آنها نیز با سرد شدن هوا، قریب‌الوقوع است.

به گزارش ایمنا، علاوه بر بیماری کووید -۱۹، ویروس سین‌سیشیال تنفسی (RSV) و آنفلوآنزای فصلی هم دو بیماری تنفسی دیگری است که موارد ابتلاء به آنها در فصل پاییز و زمستان افزایش پیدا می‌کند.

موارد ابتلاء به ویروس سین‌سیشیال تنفسی به طور معمول در فصل زمستان در میان کودکان افزایش پیدا می‌کند. آنفلوآنزای فصلی نیز معمولاً از ماه اکتبر آغاز شده و تا فصل بهار ادامه پیدا می‌کند.

سال گذشته موارد ابتلاء به ویروس سین‌سیشیال تنفسی و آنفلوآنزای فصلی نسبت به شرایط معمول کمتر بود. هرچند، اکنون با توجه به کاهش محدودیت‌های کرونایی و در شرایطی که همه گیری کووید -۱۹ ادامه دارد، برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند شیوع آنفلوآنزا در سال جاری نگران کننده خواهد بود.

متخصصان تاکید دارند امسال نیز برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های تنفسی ضرورت دارد تا توصیه‌هایی همچون شستشوی مرتب دست‌ها، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و مراقبت از کودکان بیمار در خانه جدی گرفته شود.

به گفته متخصصان، آنفلوآنزای فصلی پیش روی ماست و لازم است برای مقابله با آن تمامی موارد پیشگیرانه از جمله استفاده از ماسک، ماندن در خانه به هنگام بیماری، شستشوی دست‌ها و تزریق واکسن را رعایت کنیم.

علائم بیماری‌های تنفسی

سین‌سیشیال تنفسی، آنفلوآنزای فصلی و کووید -۱۹ علائم مشابهی دارند از جمله:

  • تب
  • عطسه و گرفتگی بینی
  • از دست دادن اشتها
  • سردرد
  • گلو درد
  • احساس خستگی

به همین دلیل حائز اهمیت است که فرد برای تشخیص صحیح بیماری به پزشک مراجعه کند چرا که درمان این بیماری‌ها متفاوت خواهد بود. علائم هشدار دهنده ویروس‌های تنفسی شامل تب بالا و مشکل در تنفس است.

واکسن کووید -۱۹ و آنفلوآنزا

اواخر سال گذشته که تزریق واکسن کووید -۱۹ آغاز شد، متخصصان پیشنهاد کردند بین تزریق این دو واکسن فاصله زمانی تعیین شود. هرچند، در حال حاضر نتایج تحقیقات حاکی از آن است که این فاصله زمانی ضروری نیست و فرد می‌تواند در یک روز هر دو واکسن را تزریق کند.

درمان بیماری‌های تنفسی

هیدراتاسیون و اکسیژن درمانی گاهی برای بیماران مبتلا به آنفلوآنزا و سین‌سیشیال تنفسی که در بیمارستان بستری می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال روش‌های پیشگیرانه همچون واکسیناسیون از بهترین اقدامات برای مقابله با این ویروس‌ها به حساب می‌آید.

منبع: ایسنا

کد خبر 528725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.