زارع‌پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد گفت: باید مدیریت دانش کشور در حوزه فضایی با محوریت پژوهشگاه فضایی انجام پذیرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور در جریان بازدید از پژوهشگاه فضایی، در جمع رئیس، معاونان و مدیران پژوهشگاه فضایی، اظهار کرد: زمانی حوزه فضایی، حوزه‌ای اقتدار آفرین و مؤلفه قدرت بود اما امروز این حوزه علاوه‌بر آن تبدیل به مولفه‌ای کاربردی شده است که خدمات اثربخش آن را در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی شاهد هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با توجه به اهمیت صنعت فضایی در جهان امروز و تأثیر آن بر دیگر فناوری‌های نوین، ضروری است این صنعت بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: عزم و اراده دولت سیزدهم بر این است که حوزه فضایی را به طور جدی دنبال کند تا برخی عقب‌ماندگی‌ها را به سرعت جبران کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت تدوین نقشه راهی جامع و کامل در حوزه فضایی، گفت: باید برنامه ده‌ساله حوزه فضایی را بازنگری کنیم چرا که هم مأموریت‌ها و هم برخی راهبردهای این حوزه دستخوش تغییر شده است.

زارع‌پور افزود: شرایط جدید ایجاب می‌کند که با هماهنگی و همگرایی میان بخش‌های مختلف صنعت فضایی با سرعت نقشه راه و برنامه جدیدی برای بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تدوین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، گفت: مدیریت دانش حوزه فضایی در کشور باید با محوریت پژوهشگاه فضایی صورت پذیرد، اما این بدان معنا نیست که پژوهشگاه به تنهایی مسئولیت همه اقدامات در این حوزه را به عهده گیرد، بلکه همانطور که در برخی حوزه‌ها ورود مستقیم دارد در برخی از حوزه‌های بلندمدت باید تقسیم کار انجام گیرد و از ظرفیت جامعه دانشگاهی و نخبگانی و تحقیقاتی حداکثر استفاده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: جهت‌گیری‌ها باید به سمت شکل‌گیری شبکه‌ای از مجموعه‌های توانمند در حوزه فضای باشد تا راهبرد «هسته دانا، شبکه توانا» محقق شود بنابراین باید همه ظرفیت‌های کشور برای تسریع در روند پیشرفت و توسعه صنعت فضایی به‌کار گرفته شود.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت سرریز فناوری‌های فضایی در بخش‌های غیر فضایی، اظهار کرد: مایه خوشحالی است که برخی محصولات تولیدی در پژوهشگاه فضایی تبدیل به فناوری‌های کاربری در زندگی مردم شده است. پژوهشگاه فضایی تنها متولی بخش فضا نیست بلکه با توجه به دانش و تجربه موجود در این مجموعه، سرریز دانش و فناوری فضایی به بخش‌های دیگر از جمله مأموریت‌های ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

زارع‌پور با تاکید بر توجه جدی به حوزه خدمات فضایی گفت: خدمات فضایی را باید به سرعت وارد زندگی مردم کنیم تا طعم شیرین خدمات فناوری‌های فضایی را در زندگی‌شان بچشند و نقش و اهمیت صنعت فضایی در زندگی مردم عمومی شود.

کد خبر 528458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.