توزیع واکسن آنفلوانزای تولید داخل تا هفته آینده

‌تاکنون یک میلیون و ۹۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوانزا وارد شده است و شامل واکسن سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی بوده که توزیع شده است.

به گزارش ایمنا، سیدحیدر محمدی، درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوانزا، گفت: تاکنون یک میلیون و ۹۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوانزا وارد شده است که شامل واکسن سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی بوده که توزیع شده است.

وی افزود: خوشبختانه اولین محموله واکسن آنفلوآنزای تولید داخل هم تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته آینده به معاونت بهداشت وزارت بهداشت، تحویل داده می‌شود. دو تولیدکننده داخلی در زمینه واکسن آنفلوانزا داریم که قولی که به ما داده‌اند، تا سقف یک میلیون و ۸۰۰ هزار عدد واکسن است، اما احتمالاً از تعداد کمتر شروع شده و به تدریج تحویل می‌شود.

محمدی گفت: البته فعلاً در اولین فاز ۸۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوانزا به معاونت بهداشتی تحویل داده‌ایم. برای داروخانه‌ها هم در یک پارت ۸۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی و در یک پارت هم ۳۰۰ هزار عدد واکسن سه ظرفیتی توزیع کرده‌ایم.

وی درباره قیمت واکسن آنفلوانزا نیز گفت: برای بازار مصرف داروخانه‌ای قیمت حدود ۲۰۰ هزار تومان است. برای گروه‌های پرخطر هم واکسن آنفلوانزا به صورت رایگان از سوی معاونت بهداشتی تزریق می‌شود.

محمدی درباره افزایش قیمت پنج برابری واکسن آنفلوانزا گفت: این واکسن‌ها با ارز نیمایی وارد شده است. البته دو میلیون نفر به عنوان گروه هدف واکسیناسیون علیه آنفلوانزا مدنظر هستند که به صورت رایگان واکسن از سوی معاونت بهداشتی برایشان تزریق می‌شود.

وی گفت: توصیه ما این است که گروه‌های پرخطر تزریق واکسن آنفلوانزا را انجام دهند که برای آنها به صورت رایگان از سوی معاونت بهداشتی تزریق می‌شود. در عین‌حال برای سایر گروه‌ها هم اگر متخصصین عفونی توصیه و تجویز کنند، می‌توانند واکسن را تزریق کنند. البته با توجه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شدت مصرف واکسن آنفلوانزا کاهش یافته و شیوع آنفلوانزا هم کم شده است.

محمدی با بیان اینکه دیگر برنامه‌ای برای واردات واکسن آنفلوانزا نداریم، گفت: با توجه با اینکه دو تولیدکننده داخلی داریم، این تولیدکنندگان دو میلیون دز واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی به ما تحویل می‌دهند و فکر نمی‌کنیم دیگر نیازی داشته باشیم. البته هنوز به واکسن آنفلوآنزای تولید داخلی قیمت ندادیم. به محض اینکه واکسن را به ما تحویل دهند، قیمت را اعلام می‌کنیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 528393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.