زمینه ورود خیرین به پروژه‌های شهری عام‌المنفعه آماده شود

شهردار مشهد با اشاره به اینکه شهرداری از ستاد خیرین شهریار حمایت خواهد کرد، گفت: ستاد زمینه ورود خیرین به پروژه‌های شهری عام‌المنفعه را آماده کند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سیدعبدالله ارجائی در نشست با جمعی از اعضای ستاد خیرین شهریار اظهار کرد: در طول سال‌های مختلف مردم اقدام به آبادانی و کمک به تأمین زیرساخت‌ها، مایحتاج و نیازهای درمانی و… برای استفاده عموم کرده اند.

وی افزود: این اقدامات تنها مختص به کشور ما نیست، بلکه در تمام دنیا انجمن‌های خیریه اقدام به کمک به مستمندان می‌کنند و برای تأمین نیازهای عمومی به کمک دولت‌ها می آیند و حتی برخی اوقات جلوتر از دولت‌ها حرکت می‌کنند.

شهردار مشهد با بیان اینکه زیبایی کار خیر در کشور ما این است که کارهای خیر پیوست فرهنگی و دینی دارد، تصریح کرد: شاهد هستیم که هرساله تعداد زیادی مسجد، مدرسه، مراکز درمانی و.. توسط خیران به نام مبارک ائمه اطهار احداث می‌شود که این از غیرت دینی آنها نشأت می‌گیرد و بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه مردم ما در انجام کار خیر با موضوعاتی که پیوست دینی و فرهنگی دارد ارتباط بهتری برقرار می‌کنند، خاطرنشان کرد: شاید اگر به مردم بگوییم بیایید خیابانی را جهت استفاده زائران و مجاوران آسفالت کنید و یا پلی بسازید شاید تمایلی به این کار نداشته باشند و آن را وظیفه شهرداری بدانند، اما شاید اگر بگوییم ایستگاه آتش نشانی و یا سرویس بهداشتی عمومی بسازید و زیرساخت‌های بهداشتی شهر را تقویت کنید، تمایل به مشارکت پیدا کنند.

ارجائی ادامه داد: از ستاد خیرین شهریار و همکاران خودم در این ستاد درخواست می‌شود پروژه‌هایی را تعریف کنند که مردم راحت‌تر با آنها ارتباط پیدا کرده و خیرین برای مشارکت در اجرای آنها تمایل داشته باشند.

ارجائی با بیان اینکه مشخص شدن مدت زمان اجرای پروژه‌ها و میزان هزینه مورد نیاز باید مورد توجه ستاد خیرین قرار گیرد، گفت: میزان مشارکت شهرداری نیز در اجرای پروژه‌ها باید مشخص باشد؛ به عنوان مثال اگر قرار است سرویس بهداشتی عمومی برای استفاده زائران و مجاوران با مشارکت خیرین احداث شود، مشخص شود که شهرداری زمین و پروانه به همراه ۵۰ درصد از هزینه‌های ساخت را تقبل و به نام خیّر افتتاح می‌کند.

وی تصریح کرد: هر فردی بخواهد در ساخت ایستگاه آتش نشانی مشارکت داشته باشد، آن را می‌سازیم و به نام خیر افتتاح خواهیم کرد و ۵۰ یا ۶۰ درصد از هزینه آن را نیز پرداخت می‌کنیم.

شهردار مشهد گفت: یکی دیگر از درخواست‌ها از ستاد این است که به بحث ورزش معلولان، بانوان و ورزش همگانی توجه زیادی داشته باشند، ورزشکاران معلول مشکلات زیادی دارند که باید سعی کنیم با استفاده از ظرفیت خیران این مشکلات را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه کسی حاضر نیست برای ورزش بانوان مجموعه‌ای اختصاصی بسازد، خاطرنشان کرد: معتقدم اگر بانوان سالم باشند، بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد، اگر بانوان با نشاط باشند و زمینه برای تفریح سالم آنها فراهم شود، کانون خانواده آرام می‌شود.

ارجائی ادامه داد: بر همین اساس یکی از سیاست‌های شهرداری مشهد این است تا امکانات ویژه ورزش بانوان را در بوستان‌های بالای پنج هکتار فراهم کند و بودجه آن را در اصلاح بودجه امسال در نظر بگیرد، البته خیران نیز می‌توانند در این امر مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه ستاد می‌تواند در بحث جمع آوری و توانمند سازی کودکان کار و معتادان متجاهر ورود پیدا کند که این موضوع هم می‌تواند بر کاهش آسیب‌های اجتماعی تأثیر بسیار زیادی داشته باشد، اظهار کرد: باید سامانه‌ای ایجاد و در آن پروژه‌ها قابل مشارکت با خیرین قرار گیرد؛ کار به گونه‌ای باشد که حتی اگر فردی خواست مبلغ کمی کمک کند، این امکان وجود داشته باشد.

شهردار مشهد ادامه داد: به گونه‌ای برنامه ریزی شود که ظرف یک یا دو ماه آینده سامانه آماده و پس از گرفتن مصوبه از شورای شهر فراخوان برای مشارکت خیرین در پروژه‌های مشارکتی عام‌المنفعه زده شود.

کد خبر 528331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.