نخستین نشست تخصصی مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در سرطان

نشست مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در سرطان به میزبانی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش ایمنا، نشست تخصصی با موضوع مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در سرطان، شنبه ۱۷ مهر در سازمان نظام پزشکی ایران به میزبانی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و همکاری مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان (مکسا)، با حضور محمد رئیس زاده رئیس کل نظام پزشکی کشور، محمد جهانگیری مدیرعامل مکسا، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، محمدرضا دیانی بنیان گذار مکسا، عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت، مهدی شادنوش سرپرست مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت و آموزش پزشکی، حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و مامک طهماسبی رئیس طب تسکینی بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد.

سازمان نظام پزشکی کشور را به میدان خواهم آورد

محمد رئیس زاده، رئیس کل نظام پزشکی کشور با تقدیر و تشکر از فعالیت‌های مؤسسه مکسا، گفت: با این مؤسسه از قبل آشنایی کافی داریم و ارزش این کار برای بنده کاملاً مشخص است و وعده خواهم داد که اعضای سازمان نظام پزشکی کشور را با همه توان به میدان بیاورم.

وی افزود: بیماران سرطانی که با علائمی جزئی به بیمارستان مراجعه می‌کنند باعث می‌شود هزینه‌ها افزایش یابد و آزمایش و داروهای تجویزی بیمارستان عارضه‌ای در آنها به وجود آورد و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی مانع از بروز این اتفاقات خواهد شد.

افزایش مراقبت‌های حمایتی و تسکینی، هزینه درمان را کاهش می‌دهد

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت نیز اظهار کرد: در وزارت بهداشت اساتیدی درسنامه هایی را در حوزه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی تدوین کردند و امر آموزش را به صورت داوطلبانه پذیرفتند و پرستاران و سپس پزشکان عمومی را از تمامی استان‌های کشور تربیت کردند.

وی افزود: نظام پزشکی، وزارت بهداشت و خیرین عزیز در کنار یکدیگر کمک خواهند کرد تا با مراقبت‌های حمایتی و تسکینی آرامش را به بیماران و خانواده‌های آنها بازگردانند.

جان بابایی ادامه داد: در این عرصه، بیمه باید نقش آفرینی کند زیرا هرچه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی افزایش یابد، هزینه‌های درمان روند نزولی خواهند گرفت و هزینه‌های بیمه هم مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان گفت: این مراقبت‌های حمایتی و تسکینی باید در تمامی کشور به صورت آبشاری گسترش پیدا کند و مختص به بیماری سرطان نباشد و سایر بیماری‌ها را تحت پوشش خود قرار هد و مراقبت‌ها از منازل صورت گیرد.

نخستین نشست تخصصی مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در سرطان

سرطان منابع نظام سلامت را از بین می‌برد

عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه نظام سلامت باید صدای گیرندگان خدمت را بشنود، اظهار کرد: باری که بیماری سرطان ایجاد می‌کند، توانایی از بین بردن منابع نظام سلامت را دارد و از لحاظ آماری سومین عامل فوت در کشور است و خانواده‌ها را با مشکلات اقتصادی رو به رو می‌کند.

وی افزود: مراقبت‌های حمایتی و تسکینی رویکردی است باهدف ارتقای کیفیت زندگی بیماران و خانواده‌ی آنها در هنگام مواجهه با مشکلات مرتبط با بیماری که شاید کامل‌ترین تعریف باشد. بیماری سرطان به ظاهر جسمانی است اما مشکلات روحی و روانی بسیاری دارد.

۲۵ مرکز در ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی شروع به کار کنند

مهدی شادنوش، سرپرست مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت و آموزش پزشکی نیز اظهار کرد: حمایت طلبی از بیمه‌ها آغاز شده است که این فعالیت را از مشهد مقدس آغاز خواهیم کرد. اقدامات ما به نحوی است که مراجعه کنندگان با یک سرچ ساده از این مراکز اطلاع پیدا می‌کنند.

بیماری‌های مزمن به خدمات حمایتی نیاز دارد

حسن ابوالقاسمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و عضو هیئت مدیره مکسا گفت: خدمات در حوزه درمانی زمانی کامل می‌شود که خدمات تسکینی نیز به آن اضافه شود. هرب یماری مزمنی به خدمات حمایتی نیاز دارد و امیدواریم روزی بیاید که کارها در حوزه سلامت با کمک خیرین به مرحله اجرا برسد.

وی افزود: بیمار مراقبت‌های حمایتی و تسکینی را مشاهده می‌کند و شیرینی آن را می‌چشد و مؤسسه ها باعث و بانی گستردگی این حمایت‌ها شد.

ابوالقاسمی اظهارکرد: هرچه بیماران روحیه‌ی خود را بالا ببرند و از انگیزه کافی برخوردار شوند، مراحل بیماری با سرعت مناسبی طی خواهد شد. عمده مراقبت‌های معنوی برعهده پرستار است و از نگاه اسلامی پرستار از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

مکسا تمام خدمات خود را به صورت رایگان ارائه خواهد داد

محمد جهانگیری مدیرعامل مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان (مکسا) اظهار کرد: راهبردهای حوزه برنامه جامع سرطان با محوریت مراقبت‌های حمایتی، پیدا کردن حلقه مفقوده خدمات جامع سرطان با مراقبت‌های حمایتی و تسکینی و تشخیص زودهنگام سرطان و غربالگری با عنوان مراقبت‌های حمایتی و تسکینی از اهداف برگزاری این نشست است.

وی افزود: مأموریت خود را کمک و حمایت از متولیان این امر قراردادیم. ما بازوی اجرایی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کشور خواهیم بود و تمامی خدمات رایگان ارائه خواهد شد.

جهانگیری گفت: امسال در کنار بیمارستان‌های ۱۶ مرکز استان قرار خواهیم گرفت و به کمک و یاری آنها خواهیم رفت. بیش از ۲۴ هزار بیمار را تحت پوشش خود قراردادیم و تمامی امکانات را در منزل آنها تعبیه و در سال گذشته و امسال در بیمارستان فاطمه الزهرا بخش مجزایی را افتتاح کردیم.

مراقبت‌های حمایتی و تسکینی هنوز جای کار دارد

محمدرضا دیانی، بنیان‌گذار مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان (مکسا) با بیان این نکته که خود تجربه چنین بیماری را داشته است، گفت: بحث مراقبت‌های حمایتی و تسکینی جای کار دارد و به طور کامل به آن نپرداختیم و درمان بخشی از کار است و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سهم عمده‌ای را خواهد داشت.

وی افزود: مراقبت‌های حمایتی و تسکینی حرفه‌ای ترین اقدام وزارت بهداشت است و هزینه‌های درمان را برای دولت، خانوار و سیستم درمانی کاهش می‌دهد و همچنین از لحاظ روانی بسیار ارزشمند است.

دیانی در پایان گفت: برای بیماری ام‌اس همانند سرطان از شهر اصفهان مراقبت‌های حمایتی و تسکینی را آغاز کردیم زیرا ۵۰ درصد از بیماران ام‌اسی در شهر اصفهان حضور دارند و آمادگی داریم که با تمام توان به مردم خدمت کنیم.

کد خبر 527830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.