نحوه تزریق دز دوم واکسن معتادان و افراد بی‌خانمان

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با تشریح نحوه تزریق دز دوم واکسن معتادان و افراد بی‌خانمان، گفت: با تاکید شهردار تهران جهت واکسینه شدن افراد آسیب‌پذیر، ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی، معتادان، بی‌خانمان‌ها، کودکان کار و خانواده‌هایشان و حاشیه‌نشینان واکسینه می‌شوند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری تهران، مالک حسینی درباره جزئیات واکسیناسیون افراد آسیب‌پذیر توسط شهرداری، اظهار کرد: شهردار تهران برای افزایش سرعت واکسیناسیون تاکید دارد چرا که واکسیناسیون اولویت نخست و اصلی شهروندان و کشور است.

وی با بیان اینکه استراتژی شهرداری کاهش بار دولت و افزایش ضریب معنادار سرعت واکسیناسیون است، افزود: شناسایی، واکسیناسیون و ارتباط گرفتن با برخی از گروه‌ها، سخت و دشوار است. این افراد پشتوانه و حامی اجتماعی ندارند و افراد دچار اعتیاد و بی خانمان‌هایی که در پاتوق‌ها و یا گرمخانه‌ها مستقر هستند و کودکان کار و خانواده‌هایشان زیرمجموعه افراد آسیب‌پذیر قرار می‌گیرند. علاوه بر آن افرادی که در گودها و گاراژها به صورت غیررسمی و غیرقانونی زباله‌گردی می‌کنند، آسیب‌پذیر هستند.

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهردار تهران با بیان اینکه تاکید شهردار تهران بر واکسیناسیون افراد آسیب‌پذیر در جهت سلامت تمام شهروندان است، گفت: باید مهاجران بدون اوراق اقامتی و ایرانی‌های بدون مدارک هویتی، را در حد توان تحت پوشش قرار دهیم. علاوه بر آن افرادی که در سکونتگاه‌های غیررسمی، کنار کوره‌پز خانه‌ها یا مناطق خارج از حریم شهر تهران، روستاها و حتی حاشیه روستاهای شهر تهران زندگی می‌کنند که سکونتگاه‌های آنها ثبت نشده است، گروه هدف واکسیناسیون شهرداری هستند.

وی با تاکید اینکه در محاسبات واکسیناسیون کمتر به افراد آسیب‌پذیر توجه می‌شد، افزود: خوشبختانه با رویکرد و تاکید شهردار تهران، ۱۰ ون تحت عنوان مراکز سیار تجهیز شد و مدیریت این ون‌ها را یک مددکار اجتماعی به عهده دارد که فرمانده عملیات است. یک واکسیناتور به همراه یک یا دو نفر که اطلاعات را ثبت می‌کنند و برخی نقاط یک پزشک در این ون‌ها حضور دارند. علاوه بر آن یک عامل انتظامی در واحدهای سیار برای حفظ امنیت افراد خدمت رسان در نقاط پر خطر مستقر است.

حسینی با بیان این که واکسیناسیون افراد آسیب‌پذیر از اول مهرماه آغاز شده است، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های اولیه پایان این واکسیناسیون ۱۰ روزه بود، تا جایی که درخواست از سوی گروه‌های آسیب‌پذیر وجود داشته باشد، واحدهای سیار به واکسیناسیون ادامه خواهند داد.

وی ادامه داد: واکسیناسیون به جز یک روز بدون وقفه انجام شد تا به زائران «جاماندگان جاماندگان پیاده روی اربعین» خدمت‌رسانی شود. تا روز سه‌شنبه هفته گذشته ۱۴ هزار نفر واکسینه شدند و بر اساس پیش‌بینی اولیه قرار بود ۱۲ هزار نفر واکسینه شوند، اما شهرداری به افراد بیشتری خدمت‌رسانی کرد که در این راستا شهروندان می‌توانند با سامانه ۱۳۷ تماس گرفته و کلونی افراد آسیب‌پذیری که مدارک هویتی ندارند را معرفی کنند، بلافاصله پس از این گزارش‌های مردمی ون‌ها در محل حضور پیدا کرده و اقدام به واکسیناسیون این افراد می‌کنند.

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که دز دوم واکسن چگونه تزریق می‌شود، گفت: اطلاعات افرادی که در کمپ‌های ترک اعتیاد هستند و کودکان کار و خانواده‌هایشان موجود است و برای تزریق دز دوم این افراد با مشکلی روبرو نیستیم. از سوی دیگر تعدادی از مراجعان گرمخانه‌ها ثابت هستند، درواقع ۷۰ درصد مراجعه‌کنندگان گرمخانه‌ها هر روز یا هفته‌ای سه تا چهار روز در گرمخانه‌ها ساکن هستند و برای تزریق دز دوم واکسن کرونا به آنها نیز مشکلی نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: با نهادهای مدنی فعال یا معتمدین این نقاط ارتباط برقرار کردیم و به نظر می‌رسد با پوشش حداکثری مرحله دوم واکسیناسیون نیز انجام خواهد شد؛ قطعاً ممکن است درصدی از این افراد را برای تزریق دز دوم در دسترس نباشند، اما طبق پیش‌بینی‌ها بیش از ۹۰ درصد افراد آسیب‌پذیر تحت پوشش دز دوم واکسن قرار می‌گیرند.

حسینی با بیان این که افراد آسیب‌پذیر به شدت از واکسیناسیون استقبال کردند، گفت: هیچ مقاومتی در مقابل واکسیناسیون گزارش نشده و در همه مراکز سیار یک مددکار مستقر است که روند واکسیناسیون را آسان کرده است.

کد خبر 527512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.