جزئیات جلسه کمیسیون اصل نود با اسلامی

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه کمیسیون با رئیس سازمان انرژی اتمی بر اجرای دقیق و بدون اما و اگر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها توسط سازمان انرژی اتمی از سوی اعضای کمیسیون تاکید شد.

علی خضریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص نشست امروز کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جلسه امروز با حضور محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و معاونین سازمان و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها به منظور نظارت کمیسیون بر طرز کار سازمان انرژی اتمی در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران برگزار شد.

وی افزود: در بخش ابتدایی جلسه مصادیق عدول سازمان انرژی اتمی از اجرای قانون اقدام راهبردی طی گزارشی مطرح شد. نماینده مرکز پژوهش‌ها در گزارش تطبیقی از وضعیت اجرای این قانون نسبت به متن مصوب مجلس و تخلفات صورت گرفته شده تا پایان شهریورماه ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه کرد.

خضریان ادامه داد: در ادامه اسلامی ضمن تاکید بر اجرای قانون مصوب مجلس و رعایت سیاست‌های نظام در حوزه انرژی اتمی، قانون اقدام راهبردی را یکی از جلوه‌های قدرت ملی دانست و تاکید کرد که سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم نسبت به اجرای آن پایبند است و هرگز در اجرای آن عدول نخواهد کرد. قطعاً تأکیدات مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ را بر حسن اجرای آن مورد توجه قرار خواهد داد.

وی با اشاره به صحبت‌های نمایندگان عضو کمیسیون در جلسه امروز گفت: در ادامه جلسه نمایندگان موضوعاتی در خصوص لزوم به‌کارگیری نیروهای متخصص و انقلابی که در سال‌های گذشته به دلایل سیاسی از سازمان کنار گذاشته شده‌اند را مطرح کردند، رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که هیأت جذب در سازمان مستقر شده و نسبت به بکارگیری و بازگشت این نیروها به کار اقدامات لازم انجام خواهد شد. همچنین مدیریت جدید سازمان انرژی اتمی برنامه جدی برای تولید برق و رادیو داروها و استفاده از ظرفیت انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای بخش‌های مختلف کشور دارد و برنامه‌هایی در این خصوص به زودی ارائه خواهد نمود.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس سازمان انرژی اتمی موضوع توسعه ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق اتمی را یکی از نیازهای امروز سند هسته‌ای دانست و تاکید کرد لازم است توان تولیدی ما به ۸ هزار مگاوات برسد و منابع لازم برای این موضوع باید تأمین شده تا عقب ماندگی و ضعف اتفاق افتاده در سال‌های گذشته جبران شود و برای این کار ۸ میلیارد دلار بودجه نیاز است.

وی در پایان گفت: که خواست کمیسیون اجرای دقیق قانون مصوب مجلس است و ضمن استماع گزارش رئیس سازمان انرژی اتمی جمع‌بندی کمیسیون بر این بود که ضمن ارائه مستندات از سوی سازمان حضور تیم کارشناسی و نظارتی کمیسیون اصل ۹۰ در تأسیسات و مراکز هسته‌ای ضمن لحاظ شدن ملاحظات امنیتی در دستور کار قرار بگیرد.

کد خبر 526478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.