تأثیر عجیب مصرف امگا ۳ در رشد موها

مطالعات محدودی بر روی تأثیر خواص امگا سه بر رشد مو صورت گرفته که نشان می‌دهد این اسیدها توانایی افزایش رشد و ضخامت موها را دارد، هرچند هنوز باید مطالعات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

‌به گزارش ایمنا، امگا سه را می‌توان با مصرف مواد غذایی مختلفی مانند ماهی‌های چرب و برخی روغن‌های گیاهی و همچنین مکمل‌ها دریافت کرد. در این مطلب به بررسی شواهد مختلف در مورد تأخیر امگا سه بر رشد مو پرداخته شده است.

اسیدهای چرب امگا سه، آن انواعی از مواد مغذی خاص است که در مواد غذایی خاصی یافت می‌شود. این مواد مغذی در بسیاری از فعالیت‌های بدن نقش اساسی دارد. انواع اصلی امگا سه عبارتند از:

  • آلفا لینولنیک اسید (ALA)‌
  • ایکوزاپنتانوییک اسید (EPA)
  • دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)

آلفا لینولنیک اسید (ALA) را می‌توان از طریق مصرف روغن‌های گیاهی مانند روغن کانولا و تخم کتان به دست آورد. ایکوزاپنتانوییک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) نیز در ماهی‌ها و سایر مواد غذایی دریایی یافت می‌شوند.

نتایج چند مطالعه نشان می‌دهد که امگا سه می‌تواند به رشد مو کمک کند. تحقیقی بر روی موها در سال ۲۰۱۸ نشان داد که یکی از منابع اصلی امگا سه، یعنی روغن ماهی می‌تواند باعث افزایش رشد موها شود.

در این تحقیق، محققان فولیکول‌های سبیل موش را جدا کرده و آن‌ها را با روغن تخمیرشده ماهی خال‌مخالی که سرشار از اسیدهای چرب سه است، تحریک کردند. بعد از ۱۴ روز مشخص شد که رشد موهای تحت تأثیر امگا سه بیشتر از سایر موها شده است.

محققان در این مطالعه اثرات روغن ماهی تخمیر شده و DHA را بر روی نوع خاصی از سلول‌های فولیکول مو بررسی کردند و هر دو ماده باعث تحریک این سلول‌ها و در نتیجه، رشد موها شدند.

در سال ۲۰۱۵ مطالعه دیگری نیز بر روی انسان انجام شد که اثرات مکمل‌های حاوی اسیدهای چرب امگا سه و امگا ۶ بر ریزش موی خانم‌ها را بررسی می‌کرد. به نیمی از ۱۲۰ شرکت کننده در این تحقیق، به مدت پنج ماه مکمل‌های امگا سه داده شد. دانشمندان پس از این مدت دریافتند گروهی که مکمل مصرف کرده‌اند، شاهد رشد بیشتر موهای خود بوده‌اند در حالی که گروه دیگر (افرادی که مکمل مصرف نکردند) هیچ تحریک یا افزایش رشدی را تجربه نکردند.

منبع: خبرآنلاین

کد خبر 526412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.