۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
 لیلا حاتمی ۴۹ ساله شد

یاسمن خلیلی فرد، نویسنده و منتقد سینما، در صفحه اینستاگرام خود به بهانه ۴۹ سالگی لیلا حاتمی، یادداشتی را منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، یاسمن خلیلی فرد با انتشار این عکس در اینستاگرام خود آورده است:

«لیلا حاتمی ۴۹ ساله شد

بازیگری که چه بخواهیم و چه نخواهیم یکی از مهم‌ترین بازیگران زن سینمای ایران است.

شاید بعضی‌ها این خرده را به او بگیرند که بازی‌هایی مشابه در فیلم‌هایش دارد. از نظر من حاتمی گرچه همواره ردپایی از وجود خود را در دنیای نقش‌هایش به جا می‌گذارد، اما او استاد بازی در نقش‌های متفاوت است و ضمن گزیده کاری‌اش هیچ گاه مایل به پذیرش نقش‌های تکراری نیست.

علاوه بر بازی‌های درخشانش، لیلا حاتمی حسن بزرگ دیگری هم دارد و آن انتخاب‌های به جای اوست. حاتمی می‌داند چه نقشی را انتخاب کند، بی جهت پر کار نیست و بی‌گدار به آب نمی‌زند.

برای پی بردن به تفاوت نقش‌هایش بازی‌های او را در سه فیلم بی پولی، من و رگ خواب با یکدیگر مقایسه کنید. کم هستند بازیگرانی چون مریل استریپ در سطح جهانی یا مثلاً فرشته صدر عرفایی در ایران خودمان که در فیلم‌هایشان گاه آن قدر از خودشان فاصله می‌گیرند که مخاطب ممکن است نشناسندشان، اما حاتمی بازیگری ست که در عین حمل بخشی از خود در دنیای نقش‌هایش همواره به ایجاد تمایز در آن‌ها اساساً فکر می‌کند و می‌کوشد هر بار تصویری متفاوت از خود بر جا گذاشته و بخشی از پتانسیل درونی‌اش را به مخاطب اثبات کند.

سیمینِ «جدایی»، لیلای «لیلا»، گیله گل ابتهاج «در دنیای تو ساعت چند است؟» و ده‌ها نقش ماندگار دیگر او با ظرافت از یکدیگر متمایز می‌شوند و حاتمی به رغم چهره سرد و اجزای صورت مینیاتور گونه‌اش موفق می‌شود با عبور دادن این نقش‌ها از خود به دنیایشان وارد شده و تصاویری به یاد ماندنی را از آن‌ها به جا بگذارد.

لیلا حاتمی بازیگر مستعد، باهوش و توانمندی ست که حضورش در سینمای ایران اتفاقی ست خوشایند. او میراث علی حاتمی به سینمای ایران است، میراثی که می‌داند چگونه باید از جایگاه خود در این سینما حفاظت کند.»

 لیلا حاتمی ۴۹ ساله شد

کد خبر 526366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.