اعطای «تسهیلات تولد فرزند» به دانشجویان وزارت بهداشت

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: برای وام‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در نیمسال تحصیلی اول سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ بالغ ۳۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ اعتبار شد که برای نخستین بار شامل تسهیلات تولد فرزند نیز هست.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه صندوق رفاه دانشجویان بهروز رحیمی با تشریح جزئیات وام‌های اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اظهار کرد: پرداخت مبلغ در نیم‌سال اول تحصیلی سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ انجام خواهد شد.

رحیمی با اشاره به مبالغ «وام‌های تحصیلی دانشجویان مجرد و متأهل» در سال تحصیلی جاری گفت: وام تحصیلی بزرگترین وام اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که به تمام دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تعلق می‌گیرد و برای تسهیل در روند تحصیل دانشجویان است. وام تحصیلی برای دانشجویان متأهل به میزان دو برابر دانشجویان مجرد خواهد بود.

وی افزود: سرانه وام تحصیلی برای دانشجویان مجرد در هر ماه مبلغ ۳۵۰ هزار تومان و برای دانشجویان متأهل این مبلغ ۷۰۰ هزار تومان است و دانشجویان می‌توانند در طول یک سال تحصیلی (۱۰ ماه) هر ماه به صورت قرض‌الحسنه دریافت کنند. این سرانه برای دانشجویان مجرد در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۹۰ هزار تومان و سابق بر آن ۱۳۰ هزار تومان بوده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت یادآور شد: وام‌های تحصیلی در دو ترم ابلاغ می‌شود که بعد از دریافت مدارک و ارسال اسناد توسط دانشگاه در کمتر از ۳ روز کاری تسهیلات به حساب دانشجو پرداخت خواهد شد و ابلاغ نیمسال دوم در بهمن ماه صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص مبلغ وام ضروری اظهار کرد: وام ضروری در سال ۹۸ حدود ۶۰۰ هزار تومان بود و دانشجو تنها یک بار در طول تحصیلی می‌توانست از این وام استفاده کند، اما اکنون این وام به مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای دانشجویان در مقاطع عادی و سه میلیون تومان برای دانشجویان در مقاطع تکمیلی رسیده است و دانشجویان بر حسب مقاطع تحصیلی از سهتا پنج نوبت می‌توانند این وام را دریافت کنند.

او با اشاره به جزئیات وام شهریه دانشجویان علوم پزشکی گفت: سقف وام قابل اعطا به تناسب شهریه در هر مقطع متفاوت است. این مبلغ برای دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تا سقف پنج میلیون تومان در چهار نوبت، دانشجویان کارشناسی پیوسته تا سقف ۱۰ میلیون تومان در هشت نوبت، کارشناسی ارشد ناپیوسته تا سقف ۱۶ میلیون تومان در چهار نوبت و دانشجویان دوره دکتری تا سقف ۲۰ میلیون تومان در هشت نوبت خواهد بود و دانشجویان شهریه پرداز می‌توانند این وام را دریافت کنند.

رحیمی در خصوص میزان تخصیص اعتبار برای ازدواج دانشجویان و همچنین دانشجویان متأهل دارای فرزند گفت: برای دانشجویانی که تصمیم به تشکیل خانواده دارند وام ازدواج با مبلغ ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که اگر زوجین هر دو دانشجوی دانشگاه‌های علوم پزشکی باشند به هر دو نفر تعلق خواهد گرفت.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه برخی از دانشجویان در طول تحصیل صاحب فرزند می‌شوند، صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای اولین بار، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان «تسهیلات تولد فرزند» پرداخت می‌کند که این مبلغ برای هر فرزند ۳ میلیون تومان است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خصوص میزان تسهیلات در حوزه وام ودیعه مسکن وزارت بهداشت با بیان این‌که رشد قابل توجهی در این خصوص داشته‌ایم، گفت: این وام برای استان تهران مبلغ ۶۰ میلیون تومان است که با مشارکت دانشگاه‌ها تا ۹۰ میلیون تومان قابل پرداخت است.

وی افزود: وام ودیعه مسکن در دانشگاه‌های علوم پزشکی مراکز استان مبلغ ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرستان‌ها مبلغ ۴۰ میلیون تومان است.

رحیمی درباره تسهیلات اعطایی به دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی گفت: صندوق رفاه وزارت بهداشت به دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی (کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی) به میزان ۱.۵ برابر دانشجویان عادی تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

وی گفت: در راستای اجرای بند ج تصره ۹ قانون بودجه کشور، مازاد هزینه تحصیل دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی که در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند توسط صندوق رفاه وزارت بهداشت پرداخت می‌شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت یادآور شد: بازپرداخت این تسهیلات پس از فراغت از تحصیل و در اقساط ۴۸ ماهه است. البته درصدد هستیم که در صورت کسب منابع لازم و موافقت هیئت امنا و با توجه به افزایش مبلغ وام‌های پرداختی میزان بازپرداخت اقساط را از ۴۸ ماه به ۶۰ ماه افزایش دهیم.

کد خبر 525423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.