اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می‌شود؟  

با شروع واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا، سوالاتی از قبیل زمان شروع اثربخشی واکسن، ماندگاری ایمنی در گروه‌های مختلف و … مطرح شده است که باید به صورت دقیق و علمی به آن‌ها پاسخ داد.

به گزارش ایمنا، از دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو، یکی از پرسش‌های مربوط به واکسن کرونا این است که اثربخشی واکسن از چه زمانی آغاز می‌شود و تا چه زمانی ماندگار می‌ماند؟. باید توجه کرد که ایمنی‌زایی واکسن کرونا، دو تا سه هفته بعد از تزریق نوبت اول آغاز می‌شود و دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم نیز کامل می‌شود؛ بنابراین ریسک ابتلاء به بیماری کرونا در روزهای ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود دارد و نباید نادیده گرفته شود.

در عین حال ماندگاری ایمنی در برابر ویروس کرونا بعد از تزریق واکسن‌های کووید -۱۹ مشخص نیست، اما انتظار می‌رود دو هفته بعد از کامل شدن واکسیناسیون، فرد واکسینه شده حداقل ۶ ماه در برابر ویروس کرونا ایمنی داشته باشد.

از سوی دیگر ممکن است بپرسید که به طور کلی میزان اثربخشی واکسن‌های کووید -۱۹ چقدر است؟. در این زمینه باید گفت که همه واکسن‌های کووید -۱۹ به طور قابل توجهی ریسک تشدید بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید -۱۹ را در صورت ابتلاء کاهش می‌دهند.

همچنین این واکسن‌ها ریسک ابتلاء به صورت ناقل با علائم خفیف و یا بدون علامت به بیماری کووید ۱۹ را نیز کاهش می‌دهند. با این وجود اطلاعات در مورد میزان اثربخشی واکسن‌های کووید -۱۹ در برابر سوش‌های نوپدید ویروس کرونا محدود است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

کد خبر 524819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.