سهم تراکم فروشی از درآمدهای شهرداری کمتر می‌شود

شهردار اصفهان گفت: جابه‌جایی تناسب درآمدهای شهرداری و توسعه مشارکت مردم و سرمایه گذاران رویکرد مدیریت شهری در حوزه مالی و اقتصادی است.

به گزارش ایمنا، علی قاسم زاده پیش از ظهر امروز _شنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۰_ در مراسم تکریم و معارفه معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان با قدردانی از مرتضی طهرانی، معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری به عنوان شخصیتی فرهیخته و قابل ستایش اظهار کرد: در این مدت انصافاً آقای طهرانی بیشترین تعامل را داشت و این تعامل حاصل پختگی در امور و دوری از تعصبات جناحی و حزبی بوده و نگرشی ناشی از دغدغه نسبت به صرفه و صلاح شهرداری است.

وی ادامه داد: بحث‌های مالی در شهرداری نیاز به گزارش ندارد چراکه سیستم بزرگی مانند این نهاد که خدمات خود را به روز به مردم ارائه می‌کند، وقتی درست کار کند یعنی خون در شریان‌های این اندام جریان دارد.

شهردار اصفهان با تشکر از موافقت محسن رنجبر برای حضور در سمت معاون مالی و اقتصادی شهرداری در این دوره و بازگشت به شهرداری اصفهان اظهار کرد: برگرداندن آقای رنجبر کار آسانی نبود و با موافقت آقای سقائیان نژاد به شهرداری بازگشتند، زیرا وی نقش کلیدی در شهرداری قم داشت؛ نگاه مهندسی وی به مسائل سبب می‌شود تا از موقعیت‌ها نقشه‌ای هوایی در ذهن خود ترسیم کنند و بعد وارد حل مسئله شوند.

قاسم‌زاده با بیان اینکه در رویکرد مدیریت شهری یکی از انتظارات از حوزه شهردار، جابه‌جایی تناسب درآمدهای پایدار و ناپایدار شهرداری است، گفت: برای این منظور باید با شیبی ملایم از مسیر درآمدهای متکی به تراکم به سمت درآمدهای دیگر برویم و آقای رنجبر باید این انتظار شهرداری و شورا را محقق کند.

شهردار اصفهان افزود: از بخش مشارکت‌های شهرداری در این مسیر بیشترین انتظار را داریم؛ باید به مردم و سرمایه‌گذاران اعتماد کنیم و اینکه سرمایه‌گذاران خارج از ایران و اصفهان باید به کمک آبادانی اصفهان بیایند.

وی انتظار دیگر شهرداری از معاونت مالی و اقتصادی را پویاتر کردن منابع شهرداری و گردش آن برای ایجاد درآمد عنوان و اظهار کرد: بهتر است بخشی از املاک در مسیر ارزش افزوده قرار گیرد تا درآمدهای متکی به فروش تراکم کمتر و ظرفیتی برای افزایش مشارکت مردم فراهم شود.

سهم تراکم فروشی از درآمدهای شهرداری کمتر می‌شود

استمرار و تکمیل خزانه داری متمرکز شهرداری

محمد نور صالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان همچنین در ادامه، با قدردانی از زحمات مرتضی طهرانی، اظهار کرد: انتظار می‌رود آقای رنجبر از رویه‌های خوبی که در دوره آقای طهرانی ایجاد شده است، استفاده کند و آنها را ادامه دهد.

وی تحقق انضباط مالی، رعایت دقیق ضوابط حوزه مالی، شفافیت در حوزه درآمد، هزینه و املاک، داشتن برنامه برای تحقق درآمدهای پایدار شهرداری را از جمله انتظارات شورای اسلامی شهر اصفهان از معاون مالی و اقتصادی شهرداری عنوان کرد و گفت: لوایح ۵۲ گانه که در دوره قبلی مدیریت شهری مصوب شده است مورد بازنگری قرار گیرد چراکه مردم گلایه‌هایی را نسبت به برخی از هزینه‌ها دارند که از طاقت آنها خارج است و می‌تواند مشمول اصلاحاتی شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان توجه به سرمایه گذاری و مشارکت مردم را از اولویت‌های این حوزه شهرداری دانست و گفت: وقتی مردم حاضرند سرمایه‌های اندک خود را به بورس ببرند می‌توان از این ظرفیت برای اجرای پروژه‌های شهری و مشارکت مردم در اجرای طرح‌ها استفاده کرد و امیدواریم روش‌های جدیدی در این بخش به کار گرفته شود.

نور صالحی با تاکید بر استمرار و تکمیل خزانه داری متمرکز شهرداری افزود: استفاده از اوراق و منابع بانکی اقدام مثبتی است، اما برای بازپرداخت و استفاده بیشتر از این منابع باید برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: بنا بر گزارش‌های دریافت شده تا سال ۱۴۰۴ باید ۵ هزار میلیارد تومان بدهی از سوی شهرداری پرداخت شود که این موضوع نباید سکته و وقفه‌ای در امور شهرداری ایجاد کند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: همچنین پروژه‌های عمرانی شهر همچون رینگ چهارم، تکمیل فازهای سالن اجلاس سران، خط دوم مترو و دیگر طرح‌ها باید با روش‌های قدیم و جدید تأمین و پشتیبانی مالی شود.

ضریب تحقق بودجه شهرداری به بیش از ۹۰ درصد رسید

مرتضی طهرانی، معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان در این جلسه با اشاره به اینکه تداوم اقدامات زیربنایی در شهرداری به سود مردم است، اظهار کرد: بسیاری از اقداماتی که برای این منظور انجام شده است مربوط به نظام شهرداری است و هرچه در این مسیر عقلانی‌تر، مستحکم‌تر و قانون‌مندتر تصمیم‌گیری شود به نفع مردم است.

وی ادامه داد: بسیاری از کارها چون از پشتوانه منطقی برخوردار است در دوره بعد هم ادامه پیدا خواهد کرد؛ بیشترین وظیفه این حوزه در بخش درآمد و بعد هزینه است به طوری که اگر همه برنامه‌ها به خوبی برنامه‌ریزی شود، اما پشتیبانی مالی صورت نگیرد، کارها نیمه‌کاره رها خواهد ماند.

معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان تصریح کرد: در دوره قبل، پیش از آنکه طرحی با مشکل مواجه شود ما به سراغ آن می‌رفتیم به طوری که برای تأمین اعتبار طرح‌های عمرانی و … موردی را سراغ ندارم که به علت مشکل مالی متوقف شده باشد.

طهرانی با بیان اینکه اگر موفقیتی در دوره قبل اتفاق افتاده است حاصل کار گروهی و تیمی بوده است، اظهار کرد: در این دوره سعی کردیم شفافیت مالی تا جایی که امکان پذیر است عملیاتی شود به طوری که همه مناقصه‌ها و مزایده‌های شهرداری در روزنامه‌های رسمی و سایت منتشر شد. همه صورت مالی و تفریغ بودجه را منتشر کردیم اما مواردی مانند حقوق که نیاز به اجازه فرد برای انتشار داشت، منتشر نشد.

وی از انطباق درآمدهای شهرداری با بودجه سالانه گفت و افزود: در ابتدای دوره ما، بودجه شهرداری دو هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بود و اکنون به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و بودجه سال‌های گذشته هم محقق شده است. ضریب تحقق بودجه بیش از ۹۰ درصد است به طوری که سال گذشته ۱۱۰ درصد از بودجه به صورت رسمی و با اصلاحات ۹۴ درصد محقق شد.

رانت برخی شرکت‌های وابسته به شهرداری را به حداقل رساندیم

معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان تاکید کرد: اگر حمایت و همراهی شورای شهر نبود این بودجه قابل تحقق نبود.

طهرانی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ توانستیم لوایح ۵۲ گانه درآمدهای شهر را با بازنگری به تصویب شورای اسلامی شهر برسانیم، گفت: این بازنگری در درآمدهای سال‌های ۹۸ و ۹۹ شهرداری متبلور شد و با ایجاد دگرگونی در لوایح تشویقی با وجود کرونا موفق به تحقق درآمد شدیم.

وی مکانیزم تحقق انضباط مالی در شهرداری را تمرکز پرداخت و درآمد عنوان و اظهار کرد: اخیراً راه اندازی خزانه داری غیرنقدی را کلید زدیم تا از اموال غیر نقد مناطق استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در این دوره توانستیم همه مناقصات را نقد کنیم چراکه مناقصات ۵۰ درصد غیر نقد سبب منازعه و فساد در سیستم می‌شود، گفت: رانت برخی شرکت‌های وابسته به شهرداری را به حداقل رساندیم به طوری که سود برخی شرکت‌های تأمین نیرو که در گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد بود به یک و نیم درصد کاهش پیدا کرد.

سهم تراکم فروشی از درآمدهای شهرداری کمتر می‌شود

مشارکت مردم در محلات با نقشه راه

محسن رنجبر، معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان نیز در این جلسه اظهار کرد: بعد از شش سال به شهرداری اصفهان بازگشتم و با همکاری همه امیدوارم خدمتگزاری صدیق برای مردم شهر اصفهان و همه افرادی که اصفهان را دوست دارند، باشیم.

وی با تاکید بر اینکه خدمت باید برای رضایت خداوند باشد، گفت: از شهردار اصفهان و شورای اسلامی شهر که به بنده اعتماد کردند قدردانی می‌کنم؛ ما در این دوره شهرداری به دنبال مشارکت واقعی مردم هستیم.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان تصریح کرد: ادبیات سیاستی این است که اصفهان شهر زندگی باشد و با این ادبیات به سراغ مردم می‌رویم تا در توسعه محلات هم از مشارکت آنها استفاده کنیم.

وی افزود: آقای طهرانی فارغ از مباحث حزبی، عمل‌گرایانه در شهرداری کار کردند. ما به دنبال ادبیات حکمروایی یعنی مشارکت مردم به صورت گسترده با پرچم داری شهردار و حمایت شورای شهر هستیم و این کار را از بخش‌های مختلف شهرداری آغاز می‌کنیم.

رنجبر تاکید کرد: در این زمینه با نقشه راه پیش خواهیم رفت و مشارکت را به دل محلات خواهیم برد تا شاهد ارتقای کیفی زندگی در محلات باشیم.

تدوین منشور رویکردهای کلان از سوی شورای ششم شهر اصفهان

مصطفی نباتی نژاد، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این جلسه، بر ایجاد همزیستی برون سازمانی برای استفاده از تجارب مدیران سابق شهرداری تاکید و اظهار کرد: شورای ششم شهر اصفهان در حال تدوین منشوری در سطح رویکردهای کلان است و در این میان باید مرز بین رویکرد و برنامه در سطح معاونان نیز مشخص شود.

وی خطاب به شهردار و معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان تصریح کرد: باید پرداخت‌های مالی به پروژه‌ها ناظر به سطح درگیری مردم با این طرح‌ها باشد تا نارضایتی حاصل از اجرای یک طرح در سطح شهر ایجاد نشود.

به گزارش ایمنا، در این جلسه که با حضور شهردار، رئیس شورای اسلامی شهر، اعضای شورا و جمعی از مدیران شهرداری برگزار شد، از زحمات مرتضی طهرانی در سمت معاون مالی و اقتصادی شهرداری تقدیر و محسن رنجبر با حکم شهردار اصفهان به عنوان معاون جدید مالی و اقتصادی شهرداری منصوب شد.

کد خبر 524636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.