ایران جایگزین ترکیه در تامین سوخت ارمنستان شد

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان در گفت وگو با ایلنا اظهار داشت: اخیرا ارمنستان در مرز ورودی خود پست ایستگاه بازرسی قرار داده که از هر کامیون ورودی ۱۳۰ دلار دریافت می‌کند.

به گزارش ایمنا، هرویک یاری‌جانیان در مورد آخرین وضعیت تجاری ایران و ارمنستان اظهار کرد: حجم صادرات ایران به ارمنستان افزایش چشم‌گیری داشته است ولی از آنجا مصرف سوخت این کشور از ایران در تابستان به اوج خود می‌رسد به همین علت آمار دقیق از حجم مبادلات و میزان افزایش صادرات ما به ارمنستان در آینده مشخص می‌شود. در مسیر برگشت هم مشکلاتی را ایجاد می‌کنند و می‌خواهند مبلغی را اضافه کنند. در واقع ارمنستان با این کار هزینه‌های صادراتی ما را افزایش می‌دهد که به طور اتوماتیک تأثیر منفی در تجارت ما خواهد گذاشت و می‌تواند آن را کاهش دهد.

وی افزود: صادرات سوخت از ترکیه که یکی از کشورهای مهم تأمین‌کننده سوخت ارمنستان بود قطع شده و ایران توانسته تا حدی جای آن را بگیرد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان تصریح کرد: اخیراً ارمنستان در مرز ورودی خود پست ایستگاه بازرسی قرار داده که از هر کامیون ورودی ۱۳۰ دلار دریافت می‌کند. در مسیر برگشت هم مشکلاتی را ایجاد می‌کنند و می‌خواهند مبلغی را اضافه کنند. در واقع ارمنستان با این کار هزینه‌های صادراتی ما را افزایش می‌دهد که به طور اتوماتیک تأثیر منفی در تجارت ما خواهد گذاشت و می‌تواند آن را کاهش دهد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از مواد اولیه ارمنستان مانند پلیمر، مصالح ساختمانی و بسیاری از خدمات از طریق ایران تأمین می‌شود.

یاری‌جانیان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران در ارمنستان و ارمنستان در ایران رایزن تجاری دارند امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای توسعه روابط وجود دارد و نشان دهنده بهبود روند تجاری دو کشور است. بنابراین مجموع اقدامات حکایت دارد که ایران و ارمنستان از افزایش سطح مبادلات تجاری استقبال می‌کنند.

عضو اتاق بازرگانی تهران همچنین اضافه کرد: فعالیت‌هایی نیز برای بهبود مسائل بانکی در تجارت دو کشور در حال انجام است و به زودی انجام خواهد شد، بخش خصوصی دو کشور سعی در بازتعریف راه‌هایی گذشته را دارد و کارها خوبی در این زمینه در حال انجام است.

منبع: ایلنا

کد خبر 524406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.