آمریکا آماده است به برجام برگردد

رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایالات متحده به بازگشت به برجام و همچنین جلوگیری ازدسترسی ایران به تسلیحات اتمی متعهد است. آمریکا آماده است به برجام برگردد اگر ایران به همه تعهدات خود عمل کند.

به گزارش ایمنا به نقل از وب‌گاه مجمع عمومی سازمان ملل، جو بایدن امروز -۳۰ شهریورماه- در چهل‌وششمین مجمع عمومی سازمان ملل دهه آتی را سرنوشت ساز خواند که نیازمند اراده جمعی برای مقابله با مشکلات است.

وی افزود: نشست امسال در شرایط درد عظیم به خاطر شیوع کرونا و آثار منفی آن و همزمان، فرصت‌های بزرگ برگزار می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: جهان در آستانه دهه‌ای حساس قرار دارد که آینده را تعیین می‌کند و اگر در جهان با هم همکاری شود، جهان به سوی پیشرفت خواهد رفت.

بایدن با بیان اینکه استفاده از قدرت نظامی باید آخرین گزینه باشد، تاکید کرد: باید از نهادهای چند ملیتی برای مقابله با چالش‌ها استفاده کرد. با خاتمه جنگ بیست ساله در افغانستان، آمریکا در نظر دارد همکاری با متحدانش در مناطق مختلف جهان و تعامل با تمامی جهانیان را گسترش دهد.

وی افزود: طی هشت ماه گذشته به گسترش همکاری با شرکا از جمله تقویت ناتو پرداخته و به تعامل با اتحادیه اروپا باز گشتیم. من به جنگ‌های بی‌پایان خاتمه دادهم تا عرصه برای دیپلماسی بی‌پایان باز شود. ایالات متحده به آینده نگاه می‌کند به جای جنگیدن در نبردهای گذشته.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد جهان در نقطه عطفی در تاریخ است. به جای جنگیدن در نبردهای مربوط به گذشته، ما چشمان خود را بر منابع خود متمرکز کرده‌ایم تا با چالش‌های که آینده جمعی ما را در مخاطره قرار داده‌اند، مبارزه کنیم. پایان دادن به پاندمی، مقابله با چالش‌های آب‌وهوایی، مدیریت تغییرات ناشی از دینامیک قدرت جهانی، شکل دادن به قوانین جهانی در موضوعات حیاتی همانند تجارت، سایبر و تکنولوژی‌های در حال ظهور و مواجهه با تهدید کنونی تروریسم پیش روی ماست.

بایدن ادامه داد: ما به ۲۰ سال درگیری در افغانستان پایان دادیم و دفتر جنگ‌های بی‌پایان را بستیم و دوره جدیدی را آغاز کردیم که دوره دیپلماسی بی پایان است تا از قدرت توسعه خود برای سرمایه‌گذاری در ارتقای مردم در سراسر جهان استفاده کنیم، تا دفاع از دموکراسی را احیا کنیم. ما از طالبان انتظار داریم ضوابط جهانی حقوق بشر را رعایت کنند، ما خواستار آن هستیم که زنان و دختران افغانستان از حقوق کامل برخوردار شوند.

وی از دسترسی جهانیان به امکانات بهداشتی در مقابله با کرونا حمایت کرد و گفت: باید نهاد جدید برای شناسایی و مقابله با شیوع بیماری‌های واگیردار در جهان ایجاد شود.

رئیس جمهور آمریکا از کمک مالی و دارویی آمریکا به کشورهای مختلف برای مقابله با کرونا خبر داد و گفت: به زودی برنامه جدیدی برای مقابله با کرونا از جمله کمک به واکسینه کردن جهانیان اعلام خواهد شد.

بایدن درباره سیاست کشورش در قبال ایران گفت: ایالات متحده به بازگشت به برجام و همچنین جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات اتمی متعهد است. آمریکا آماده است به برجام برگردد اگر ایران به همه تعهدات خود عمل کند.

وی ادامه داد: بهترین راه حل برای بحران خاورمیانه ایجاد کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است و افزود که این راه حل متضمن صلح و همچنین امنیت اسرائیل است.

رئیس جمهور آمریکا افزود: رهبران امروز جهان باید نشان دهند که شایستگی رهبرانی را دارند که پیش از آنان سازمان ملل را پایه گذاری کردند. جهان با چالش‌هایی مواجه است و برای مقابله با آن باید تلاش کند.

بایدن خاطرنشان کرد: با خروج از افغانستان، آمریکا برای اولین بار طی بیست سال گذشته در جنگی شرکت ندارد. ما، من و شما جهان بهتری خواهیم ساخت و قادر به این کار هستیم.

کد خبر 523847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.