۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
بازار خودرو در مشهد به کما رفت

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در مشهد گفت: آغاز ریزش قیمت خودروهای خارجی باعث به کما رفتن بازار معاملات اتومبیل در این کلانشهر شده است به گونه‌ای که هم‌اینک هیچ خرید و فروشی در این بخش انجام نمی‌شود.

به گزارش ایمنا، حمیدرضا حیدری با اشاره به اینکه تورم نرخ ارز در دو هفته اخیر قیمت خودروهای خارجی را در بازار ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داده بود و این وضعیت، منجر به رکودی سنگین در بازار خودروی مشهد شده بود، اظهار کرد: پس از طرح برنامه آزاد شدن واردات خودرو، ریزش قیمت این نوع اتومبیل در بازار آغاز شد و چرخه معاملات را در این بخش از تعادل خارج کرد.

وی افزود: هم‌اینک قیمت خودروهای خارجی نسبت به هفته گذشته در بازار ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته و باعث شده است که خریداران و فروشندگان خودرو دست نگه دارند تا بازار به تعادل برسد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو مشهد گفت: به طور قطع نرخ خودروهای داخلی نیز تحت تأثیر قیمت خودروهای خارجی کاهش می‌یابد و شرایط برای خرید خودرو متعادل خواهد شد، از سوی دیگر اگر رکود در بازار به همین منوال ادامه پیدا کند، کاهش قیمت خودرو شدت می‌گیرد.

حیدری اضافه کرد: بی‌تردید ریزش قیمت خودرو و افزایش قدرت خرید مردم که رونق بازار را در پی دارد، به نفع نمایشگاه داران خودرو خواهد بود.

پیش از این نیز رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران خودرو مشهد گفته بود: آزاد شدن واردات خودرو که از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است می‌تواند باعث کاهش ۴۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار شود. در صورتی که این مهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رأی لازم را به دست آورد، نه تنها قیمت خودروهای خارجی بلکه بازار خودروهای داخلی نیز تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت.

وی نوسان قیمت‌ها را باعث تداوم رکود در بازار خودرو ذکر و تصریح کرده بود: با این وجود معاملات در بازار اتومبیل‌های مستعمل افزایش یافته است، زیرا ضعف روزافزون بضاعت اقتصادی مردم تنها دریچه معاملات بر روی این نوع خودروها را به ضرر خرید و فروش در بازار اتومبیل نو باز گذاشته، لذا هم‌اینک اکثر نمایشگاه‌داران خودرو در مشهد به معاملات ماشین‌های مستعمل روی آورده و در واقع امانت فروش‌هایی هستند که قیمت کارشناسی خودرو را محاسبه کرده و معامله را بین فروشنده و خریدار به جریان می‌اندازند.

منبع: ایرنا

کد خبر 523695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.