دوچرخه‌سواری در تهران سیاست شکست خورده است

یک عضو شورای شهر تهران گفت: در حالی که ما برای یک میلیارد تومان در مناطق محروم و جنوبی تهران که می‌تواند در زندگی مردم اثر زیادی بگذارد، معطل هستیم فقط در یک منطقه احداث پنج مسیر دوچرخه را ۱۸ میلیارد تومان به مناقصه گذاشته شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ناصر امانی در جلسه امروز (سه شنبه) شورای شهر تهران طی تذکری با اشاره به مناقصه ۱۸ میلیارد تومانی در منطقه هشت برای احداث پنج مسیر دوچرخه، اظهار کرد: بحث دوچرخه‌سواری در تهران سیاست شکست خورده‌ای بوده و به اهداف خود نرسیده است اما این سیاست در دوره ما نیز ادامه پیدا کرده است.

وی افزود: در حالی که ما برای یک میلیارد تومان در مناطق محروم و جنوبی تهران که می‌تواند در زندگی مردم اثر زیادی بگذارد، معطل هستیم فقط در یک منطقه احداث پنج مسیر دوچرخه را ۱۸ میلیارد تومان به مناقصه گذاشته شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اضافه کرد: اساساً توپوگرافی تهران مناسب توسعه افراطی دوچرخه سواری نیست، قطعاً با اصل آن نمی‌شود مخالفت کرد که در بعضی از مناطق مناسب است اما با این هزینه‌کرد جز اینکه خیابان‌ها باریک شود و مسیری برای موتورسواران ایجاد شود، نتیجه دیگری ندارد.

امانی با بیان اینکه مشابه همین اتفاق در منطقه سه نیز افتاده است گفت: فارغ از اینکه برای مسیر دوچرخه خیابان میرداماد سه میلیارد تومان هزینه شده، قراردادی برای احداث پل فلزی دوچرخه‌سواری به طول ۶۰۰ متر به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان منعقد کردند؛ یکی از دلایلی که این روند ادامه پیدا می‌کند تغییرات کند شهرداری تهران است. من از آقای زاکانی می‌خواهم که اگر نمی‌خواهد مدیرانی که با سیاست‌های گذشته کار می‌کنند را تغییر دهد، حداقل سیاست‌ها را تغییر دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در ادامه به واگذاری باغی به نماینده ادوار مجلس طی دوره پنجم مدیریت شهری اشاره کرده و گفت: سازمان فرهنگی و هنری باغی چهار هزار متری را به شهرداری منطقه سه تحویل داده است؛ فارغ از لابی‌های پشت پرده برای تحویل آن، ۲۰ میلیارد تومان تاکنون برای تجهیز باغ هزینه شده است تا به مدت ۱۰ سال به نماینده ادوار مجلس دوره ششم تحویل داده شود.

امانی با اشاره به برخی از بندهای قرارداد فوق، تاکید کرد: در بند ۴ این قرارداد آمده است که "جهت استفاده شایسته از قسمت کافه، فروشگاه و غرفه صنایع دستی به مسئولیت خود می‌تواند به منظور استفاده هنرجویان آن را به اشخاص حقیقی و ثالث اجاره دهد. " همچنین "پرداخت هرگونه مالیات، وجوه قانونی، عوارض و همه هزینه‌های مربوط به نگهداری، کاربری، اصل بنا، نظافت، تنظیف عرصه و فضای سبز برعهده مالک یعنی شهرداری تهران است. " یعنی هم می‌تواند به شخص ثالث اجاره دهد و هم هزینه‌های ساختمان و فضا بر عهده شهرداری است.

عضو شورای شهر تهران گفت: آقای زاکانی بخشنامه‌ای ابلاغ کرده که هرگونه واگذاری ممنوع است اما این قرارداد بسته شده آن هم به عرصه چهار هزار و ۶۰۰ متر اعیان با امضای دو عضو قبلی شورا، تحویل گیرنده و شهردار منطقه؛ این در حالی است که طی دوره گذشته کد پروژه نوسازی مساجد را از بودجه حذف کردند و طی بازدیدی که از منطقه ۱۹ داشتم، سه مسجد قدیمی که در حال نوسازی بودند برای یک میلیارد یا دو میلیارد نیمه‌تمام باقی مانده‌اند.

کد خبر 523648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.