شرایط واکسیناسیون کرونا در کودکانِ زیر ۱۲ سال

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره احتمال بروز پیک ششم کرونا، اما و اگرهای واکسیناسیون کودکان، زنان شیرده و باردار، وضعیت شیوع آنفلوانزا در سال جاری و وضعیت تزریق واکسن آنفلوانزا و… توضیح داد.

به گزارش ایمنا، پیام طبرسی درباره احتمال بروز پیک ششم کرونا در کشور، گفت: حتماً با کرونا موج‌های بعدی را خواهیم داشت، اما اینکه این موج‌ها تبدیل به پیک شده و شدتی که با ویروس دلتا در این سه ماهه مواجه بودیم، اتفاق بیفتد، ان‌شاءالله دیگر نخواهیم داشت؛ زیرا اولاً درصد واکسیناسیون‌مان دارد به پوشش مناسبی می‌رسد و امیدواریم تا پایان آبان یا نهایتاً اوایل آذر همه مردم ما حداقل یک دوز واکسن تزریق کرده باشند. دوماً اینکه تخمین زده می‌شود ۷۰ درصد از مردم تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند. بنابراین با واکسنی هم که تزریق می‌شود، دیگر ان‌شاءالله موج شدید نخواهیم داشت، اما حتماً موج‌های بالا و پایین خواهیم داشت.

کاهش تدریجی کرونا در کشور پایان موج پنجم تا یک ماه دیگر

وی با بیان اینکه خوشبختانه در حال حاضر کاهش تدریجی کرونا را در کشور شاهدیم، گفت: خوشبختانه از دو تا سه هفته قبل کاهش تدریجی در آمار کرونا داشتیم. امیدواریم تا یکی دو هفته دیگر سرعت این کاهش، بیشتر شود و فکر می‌کنم تا یک ماه دیگر موج پنجم که یکی از بدترین موج‌ها از نظر عوارض، مرگ و میر و شدت بیماری بود، به اتمام برسد.

اما و اگرهای واکسیناسیون کودکان

طبرسی درباره واکسیناسیون کودکان و دانش‌آموزان علیه کرونا، گفت: طبق آنچه که وزارت بهداشت اعلام کرده، واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز شده است. ان‌شاءالله برای هفت سال به بالا هم از چین واکسن وارد می‌شود تا بتوان مدارس را بازگشایی کرد.

وی با بیان اینکه واکسن سینوفارم برای کودکان تزریق می‌شود، گفت: طبق مطالعات اعلام شده که واکسن سینوفارم کودکان یک دوز بوده و با سینوفارم بزرگسالان متفاوت است. کودکان قرار است یک دوز واکسن تزریق کنند. پاستور هم هنوز تولید و وارداتش به میزان مورد نیاز انجام نشده و اکنون عمدتاً سینوفارم وارد شده است. البته پاسخ به این موضوع که واکسن کودکان یک دوز یا دو ودوز است، هنوز دقیق نیست و باید صبر کنیم تا ببینیم سیاست وزارت بهداشت چیست و اعلام شود.

زمان تزریق واکسن بعد از ابتلاء به کرونا

طبرسی درباره زمان تزریق واکسن بعد از ابتلاء به کرونا، گفت: شش هفته بعد از بیماری می‌توانند واکسن تزریق کنند. البته کسانی که بیماری‌شان شدید بوده و در بیمارستان بستری بودند، هشت هفته بعد واکسن تزریق کنند.

تزریق دوز بوستر؛ آری یا خیر؟

طبرسی درباره تزریق دوز بوستر واکسن کرونا، گفت: سازمان جهانی بهداشت هنوز دوز بوستر را قبول ندارد که علت آن هم مشخص است. این سازمان اعلام می‌کند که در دنیا هنوز بسیاری از افراد یک دوز واکسن را هم نزدند که قرار باشد یکسری افراد دوز سوم را تزریق کنند و این خارج از عدالت است. در عین حال FDA آمریکا بوستر را فقط برای افراد بالای ۶۵ سال و افراد دچار نقص سیستم ایمنی تأیید کرد و برای بقیه افراد توصیه نکرده است. در کشور ما هم درباره تزریق دوز بوستر در برخی گروه‌ها اعم از پرسنل درمانی، افراد مسن و افراد مبتلا به نقص ایمنی صحبت شد، اما به نظر من هم فعلاً باید صبر کنیم تا همه مردم حداقل یک دوز واکسن را تزریق کنند و واکسیناسیون سراسری به پوشش خوبی برسد و بعد به سراغ بوستر رویم.

شرایط واکسیناسیون زنان باردار و شیرده علیه کرونا

وی درباره تزریق واکسن کرونا برای زنان باردار، گفت: تزریق واکسن کرونا برای زنان باردار، بعد از سه ماهگی توصیه می‌شود و در ایران فعلاً واکسن سینوفارم برایشان توصیه شده است. در دنیا واکسن‌های دیگری هم برای زنان باردار توصیه شده، اما از انجایی در ایران سینوفارم موجود است، بعد از سه ماهگی می‌توانند سینوفارم را تزریق کنند. در عین حال زنان شیرده هم می‌توانند واکسن تزریق کنند.

اثربخشی سینوفارم در سنین بالای ۶۰ سال

وی درباره اثربخشی سینوفارم برای سنین بالای ۶۰ سال، گفت: اثربخشی همه واکسن‌ها ممکن است در سنین بالای ۶۰ سال مقداری کاهش یابد، اما اینکه سینوفارم را پررنگ کرده و بگوییم فقط این واکسن اثربخشی کمتری دارد، این طور نیست. به هر حال اثرش را در کاهش بستری و مرگ و میر می‌گذارد. ضمن اینکه اگر همه واکسن تزریق کنند، چرخش ویروس کم شده و اثر واکسن‌ها بیشتر می‌شود.

طبرسی درباره مدت زمان پایداری ایمنی واکسن‌ها، گفت: فعلاً زمان آن دقیقاً مشخص نیست. آنچه گفته شده هشت ماه بعد از تزریق دوز دوم است، اما هنوز دقیقاً مشخص نیست که چه زمانی باید دوز بوستر را و برای چه گروهی تزریق کنیم. هنوز باید مطالعات انجام شود.

آسترازنکا لخته خون ایجاد می‌کند؟

وی درباره مباحثی مبنی بر ایجاد لخته خون با تزریق واکسن آسترازنکا، گفت: این موضوع جزو عوارض این واکسن است، اما با درصد بسیار پایین که قابل اغماض است، مطرح شده است. به طوری که ۱۰ نفر در هر یک میلیون نفر ممکن است چنین عارضه‌ای پیدا کنند که البته با توجه به فواید واکسن، قابل چشم پوشی است. با این حال کسانی که در ریسک لخته خون قرار دارند، از واکسن‌های دیگر استفاده کنند.

تزریق دو دوز متفاوت واکسن؛ آری یا خیر؟

طبرسی درباره تزریق انواع مختلف برای دو دوز، گفت: توصیه ما این است که هر کس دوز اول را از هر واکسنی زده، دوز دوم را هم همان را بزند، اما اگر نبود و از واکسن دیگری زد، اشکال ندارد. توصیه می‌کنم که هموطنان برای تزریق واکسن درنگ نکنند. فقط ساعاتی را انتخاب کنند که مراکز خلوت‌تر باشد. زیرا هنوز در جاهای شلوغ احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

چه کسانی واکسن آنفلوانزا تزریق کنند؟

طبرسی درباره تزریق واکسن آنفلوانزا، گفت: از آنجایی که سال گذشته رعایت نکات بهداشتی در دنیا در سطح بالایی بود، خوشبختانه آنفلوانزا به حالت همه ساله و موج نرسید، اما امسال با توجه به رفع محدودیت‌ها در کل دنیا، افزایش مسافرت‌های بین کشوری و کاهش یا عدم استفاده از ماسک، احتمال شیوع آنفلوانزا در فصل سرما زیاد است. بر همین اساس حتماً افرادی که بیماری‌های های‌ریسک دارند اعم از فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و… و همچنین سنین بالا حتماً دقت کنند که واکسن آنفلوانزا را زودتر تزریق کنند. فکر می‌کنم از اول مهر واکسن آنفلوانزا توزیع شود و افراد پرخطر آن را تزریق کنند.

وی گفت: برخی کشورها اعلام کردند که تزریق همزمان واکسن آنفلوانزا و کرونا مشکلی ندارد، با این حال سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که بین تزریق آن‌ها دو هفته فاصله باشد.

طبرسی درباره وضعیت واکسن برکت نیز گفت: ۱۰ میلیون دوز تحویل وزارت بهداشت شده و توزیعش مقداری کند بود.

وی که در لایو اینستاگرام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صحبت می‌کرد، درباره مهار کرونا با واکسیناسیون نیز گفت: اگر پوشش واکسیناسیون را بالای ۷۵ تا ۸۰ درصد برسانیم و نکات بهداشتی را هم رعایت کنیم، ۱۰۰ درصد کرونا قابل کنترل تر و محدودتر می‌شود، اما اینکه به صفر برسد، هنوز در کوتاه مدت متصور نیست.

منبع: ایسنا

کد خبر 523619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 5
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • اتنا IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
    3 9
    من واکسن نزدم ولی گفتن بزنید