کنگره شعر «سردار سلیمانی» فراخوان داد

کنگره‌ ملی شعر سردار سلیمانی با عنوان «سردار سربداران» در آغاز هفته‌ دفاع مقدس برگزار می‌شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از حوزه هنری، مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی «نخستین کنگره‌ِی شعر سردار سربداران» گفت: افتتاحیه رویداد فرهنگی باشکوهی است که نامش را از غزل مشهور استاد سعید یوسف‌نیا وام گرفته ایم، قرار است پنجشنبه یکم مهرماه در تالار وحدت برگزار شود. هدف از برگزاری این کنگره گردآوری برترین اشعار درباره حماسه بزرگ سردار شهید سپهبد سلیمانی است.

کمیته علمی این کنگره از پژوهشگران شعر انقلاب تشکیل شده است؛ کمیته‌ای که اسفندقه، دبیر علمی آن است و سعید یوسف‌نیا، شاعر و پ‌ژوهشگر ادبیات معاصر و مصطفی محدثی خراسانی، شاعر پیشکسوت، دو عضو دیگر آن هستند. حاج حسین تقی‌پور، هنرمند عرصه موسیقی و شعر هم به‌عنوان مشاور دبیر علمی، این کمیته را همراهی می‌کند.

هدف؛ جمع‌آوری برترین اشعار

دبیر علمی «نخستین کنگره‌ی سردار سربداران» در توضیح هدف از برگزاری این رویداد ادبی و فرهنگی اظهار کرد: هدف اصلی از برگزاری این کنگره، جمع‌آوری برترین اشعار در قالب‌های گوناگون شعر پارسی برای ثبت و پاسداری از حماسه‌ی شهادت سردار سلیمانی است. بر اساس فراخوان این کنگره، شاعران علاقمند می‌توانند اشعار خود را در تمامی قالب‌ها شامل قصیده، غزل، رباعی، دوبیتی، قطعه، نیمایی، آزاد و سپید به دبیرخانه‌ی کنگره ارسال کنند.

به گفته امیری اسفندقه، بعد از تشکیل هیئت داوران از سوی کمیته علمی، داوری آثار رسیده به دبیرخانه کنگره آغاز شده و پس از اتمام داوری، برترین اشعار معرفی می‌شود.

اشعاری در شأن سردار سلیمانی

وی با تأکید بر اینکه کمیته اصرار دارد انتخاب اشعار برای چاپ در کتاب بدون هیچ‌گونه تساهل و تسامحی صورت گیرد، افزود: با احترام به عواطف و احساسات همه شاعران شرکت‌کننده تلاش می‌کنیم تا هیچ شعر ضعیفی به کتاب مجموعه‌ی آثار کنگره راه نیابد، چراکه معتقدیم همان‌طور که حماسه شهادت سردار سلیمانی حماسه‌ای بی‌عیب و نقص بود، اشعار انتخابی این کنگره نیز بایسته و شایسته آن است که بدون هیچ عیب و نقصی باشد. این کنگره به شعر انقلاب کمک می‌کند تا خودش را به بهترین شکل نشان دهد، همچنان که شعر، این حماسه را آیینه‌داری می‌کند تا از تحریف در امان بماند.

افتتاحیه کنگره

دبیر علمی کنگره سردار سربداران با بیان اینکه پنجشنبه یکم مهرماه مراسم افتتاحیه این کنگره در تالار وحدت برگزار می‌شود، گفت: فرزند شهید سلیمانی و تنی چند از ادیبان و شعرای کشور از سخنرانان این مراسم هستند.

امیری اسفندقه افزود: همچنین در مراسم افتتاحیه از فعالان فرهنگی عرصه شعر و موسیقی که برای پاسداشت یاد و خاطره حماسه سردار سلیمانی فعالیت کرده‌اند، تقدیر و تجلیل می‌شوند.

سردار مردمی، افتتاحیه مردمی

وی در ادامه با دعوت از تمامی هم‌وطنان علاقمند برای شرکت در مراسم افتتاحیه گفت: سردار سلیمانی، چهره‌ای مردمی و ملی بود. بنابراین، مراسمی هم که با نام ایشان برگزار می‌شود، باید با حضور علاقمندان به شعر و ادب فارسی و دوستداران سردار سلیمانی باشد.

چاپ کتاب نفیسی از مجموعه اشعار

دبیر علمی کنگره سردار سربداران، افزود: هیئت علمی کنگره در نظر دارد علاوه بر داوری اشعار این دوره، تمامی اشعاری را که تاکنون درباره‌ی سردار سلیمانی سروده و یا چاپ شده است، جمع‌آوری کند تا یک‌بار دیگر این اشعار بررسی‌شده و آثار برتر برای انتخاب و چاپ نهایی در کتابی نفیس به‌عنوان «نخستین مجموعه شعر ادبیات پایداری برای حاج قاسم سلیمانی» گردآوری شود.

امیری اسفندقه افزود: از این پس نیز، تمامی اشعاری که در مورد سردار سلیمانی سروده می‌شود برای چاپ در مجموعه‌های بعدی با رویکردی علمی و ادبی و با دقت نظر تخصصی بررسی و انتخاب خواهد شد تا در این حوزه فقط به رویکرد ذوقی اکتفا نشود.

وی گفت: موارد دیگر کنگره پس از افتتاحیه به اطلاع خبرنگاران خواهد رسید؛ این کنگره به‌طور کلی ۲۱ برگزیده خواهد داشت و به برگزیدگان در مراسم اختتامیه (آذرماه) جوایزی اهدا خواهد شد.

کد خبر 523454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.