علت سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا در دولت سیزدهم

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با تشریح ماجرای سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا در دولت سیزدهم، از واردات بیش از ۴۱ میلیون دُز واکسن در یک ماه و نیم گذشته خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید حسین صفوی، ضمن تشکر از وزارتخانه‌های بهداشت و امور خارجه و همه افراد، نهاد، سازمان‌هایی که در دولت دوازدهم و سیزدهم برای تأمین واکسن کشور تلاش کرده‌اند، با بیان اینکه پس از پاندمی کرونا موضوع تأمین واکسن که دنیا با آن رو به رو شد، بسیار پیچیده و مشکلات متعددی را برای کشورها در سراسر جهان به وجود آورد، گفت: واکسن کووید ۱۹ به عنوان یک محصول جدید و استراتژیک در دنیا مطرح شد و تأمین آن در دولت‌ها در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: در همین راستا مذاکرات دولت‌ها با دولت‌ها آغاز شد، لذا پیگیری‌ها در کشور ما هم از بخش‌های مختلف اعم از وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، سازمان برنامه و بودجه و هلال احمر انجام شد و همه دست به دست هم دادند تا واکسن تأمین شود.

صفوی در خصوص چرایی افزایش واردات واکسن در دولت سیزدهم، توضیح داد: تقریباً در یک ماه و نیم گذشته جلسات مستمری در سطوح عالی با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر بهداشت برای تأمین واکسن مورد نیاز کشور تشکیل شد و هماهنگی‌های لازم بین مهره‌های مختلفی که برای تأمین این کالا دخالت داشتند، صورت گرفت.

رئیس هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران افزود: لذا هماهنگی‌های لازم درون و برون بخشی در جلساتی که دو روز در هفته و با حضور معاون اول رئیس جمهور و جلسات متعدد و مستمر دیگری که در طول هفته با حضور وزیر بهداشت برگزار می‌شد، صورت می‌گرفت.

به گفته وی، در این جلسات نمایندگانی از وزارت بهداشت، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور خارجه و هلال احمر حضور داشتند و هماهنگی‌های لازم هم در درون کشور و هم با خارج از کشور برای تأمین واکسن انجام می‌شد.

رئیس هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران با اشاره به اینکه تأمین واکسن در ماه‌های گذشته در قالب قراردادهایی که با شرکت‌های مختلف منعقد شده بود، انجام می‌شد و شیب مشخصی داشت، اظهار کرد: از ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ تاکنون بیش از ۴۱ میلیون دوز واکسن و پیش از آن هم بیش از ۲۱ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است.

صفوی گفت: بر اساس برنامه قبلی، پیش بینی شده بود که در این بازه زمانی حدود ۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور می‌شود اما با تمهیدات اندیشیده شده، میزان واردات دو برابر شد.

وی عنوان کرد: به رغم اینکه مذاکراتی در راستای تأمین واکسن انجام می‌شد اما گاهی اوقات به دلایل مختلف با تأخیر مواجه می‌شدیم که برای رفع این موضوع بلافاصله در سطح عالی تصمیماتی اخذ و از منابع دیگری واکسن تأمین می‌شد تا به هیچ عنوان واکسیناسیون مردم متوقف نشود لذا نتیجه این شد که هم میزان واردات و هم تأمین واکسن از داخل افزایش دو برابری پیدا کرد.

رئیس هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران در ادامه درباره تأمین ارز واکسن در یک ماه گذشته، توضیح داد: بیشترین ارز برای تأمین واکسن تخصیص یافته است؛ به عنوان مثال میزان ارز اختصاصی واکسن در این ماه با کل ارز تخصیص یافته در ماه‌های گذشته که از سوی بانک مرکزی انجام شده، مساوی است.

صفوی در پایان با بیان اینکه سرانجام همه این موضوعات دست به دست هم داد تا تأمین واکسن در کشور شتاب بیشتری پیدا کند، مطرح کرد: با توجه به برنامه زمانی که برای تأمین واکسن کشور در یک ماه آینده در نظر داریم تلاش می‌کنیم واکسن‌های مورد نیاز را زودتر از موعد مقرر که قبلاً اعلام شده بود تأمین کنیم تا همه مردم واکسینه شوند.

کد خبر 522999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.