درخواست سازمان جهانی بهداشت برای بهبود ایمنی و سلامت زنان باردار و نوزادان

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک کنفرانس مجازی جهانی خواستار بهبود شرایط مراقبت از سلامت زنان باردار، نوزادان و ضع حمل مادران شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بهداشت جهانی، آمار جهانی نشان می‌دهد روزانه حدود ۸۰۰ زن و ۶۷۰۰ نوزاد به دلیل شرایط زایمان ناسالم در زمان نزدیک به وضع حمل، جان خود را از دست می‌دهند.

علاوه بر این روزانه نزدیک به ۵۴۰۰ نوزاد مُرده به دنیا می‌آیند که ۴۰ درصد از این مرگ‌ها مربوط به زمان و شرایط نامطلوب زایمان است.

سازمان بهداشت جهانی با برجسته کردن این اعداد از مدیران مراکز مراقبت‌های بهداشتی و کارکنان بهداشت و درمان در سراسر جهان خواست تا مجموعه‌ای متشکل از پنج هدف را به منظور بهبود ایمنی و سلامت مادران و نوزادان تصویب کنند.

این اهداف در یک کنفرانس جهانی مجازی روز گذشته با موضوع "مراقبت ایمن از مادر و نوزاد" مشخص شد.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، اکثر مرده زایی‌ها، مرگ مادران و نوزادان قابل اجتناب است به شرطی که مادران و نوزادان مراقبت‌های ایمن، شایسته و باکیفیتی در دوران بارداری، زایمان و اولین روزهای زایمان دریافت کنند.

با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه کاهش مرگ‌ومیر و بیماری مادران و نوزادان از سال ۱۹۹۰ به دست آمده است، جهان هنوز از دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه‌های توسعه پایدار (SDG) فاصله زیادی دارد.
دلیل اصلی عدم دستیابی به این هدف، عدم رسیدگی به مراقبت‌های ناایمن و بی کیفیت است.

مراقبت‌های ناایمن مواردی مانند تشخیص دیرهنگام و نادرست، تشخیص نادرست بیمار، خطاهای دارویی، بیهوشی و خطاهای جراحی، روش‌های ناایمن تزریق، فقدان شیوه‌های کنترل عفونت، مداخلات غیر ضروری و بدرفتاری عنوان شده است.

کد خبر 522950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.