حذف داروهای پرمصرف کووید-۱۹ با استفاده از روش تخریب نوری

در پایان‌نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم و مهندسی محیط زیست دانشگاه اردکان، حذف داروهای پرمصرف کووید-۱۹ با استفاده از خاصیت فتوکاتالیستی اکسید تیتانیوم و اکسید بتا بیسموت بررسی شد.

به گزارش ایمنا، با توجه به اینکه تجمع داروها در محیط زیست خصوصاً در بدنه آبی می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله مقاومت بدن انسان به داروها و جهش انواع میکروب‌ها شود، لذا بررسی حذف داروهای پرمصرف کووید- ۱۹ با استفاده از خاصیت فتوکاتالیستی اکسید تیتانیوم و اکسید بتا بیسموت در پایان‌نامه کارشناسی ارشد فاطمه کارگر دانشجوی رشته علوم و مهندسی محیط زیست دانشگاه اردکان صورت گرفت.

اکرم بمانی خرانق، استاد راهنمای این پایان‌نامه با عنوان "بررسی خاصیت تخریب نوری داروهای پر مصرف برای درمان کووید- ۱۹ از جمله هیدروکسی کلرکین سولفات با استفاده از نانوکامپوزیت TiO2 -β-Bi2 O3" اظهار کرد: استفاده از مواد فتوکاتالیستی با توجه به پایداری بالا و سازگاری زیاد با محیط زیست، مقرون به صرفه است. بر همین اساس این پژوهش با هدف بررسی خاصیت فتوکاتالیستی نانوکامپوزیت TiO2 -β-Bi2 O3 توسط نور خورشید و لامپ UV ، درون راکتور ناپیوسته انجام شد.

عضو هیأت علمی گروه علوم و مهندسی محیط زیست دانشگاه اردکان افزود: با توجه به نتایج حاصل از این پژوهش می‌توان بیان کرد که نانوکامپوزیت مورد نظر با توجه به راندمان بالای تخریب و پایداری قابل توجهی که در استفاده مجدد دارد، می‌تواند به عنوان روشی قابل اعتماد و مؤثر در حذف آلاینده‌های دارویی از منابع آبی به حساب آید.

نتایج حاصل از این پژوهش با عنوان "Synthesis of modified beta bismuth oxide by titanium oxide and highly efficient solar photocatalytic properties on hydroxychloroquine degradation and pathways" در مجله معتبر Journal of Photochemistry & Photobiology A: Chemistry با ضریب تأثیر ۴.۲۹۱ به چاپ رسیده است.

همچنین از این پایان‌نامه مقاله دیگری نیز تحت عنوان "مروی بر فناوری‌های مختلف برای حذف آنتی‌بیوتیک‌ها از محیط‌های آبی با تأکید بر فناوری‌های جدید" در مجله پژوهش در بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورد پذیرش قرار گرفته است.

منبع: ایسنا

کد خبر 522760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.