سفر وزرای خارجه ایران و عربستان به دهلی‌نو

منابع هندی از سفر آتی وزرای خارجه ایران و عربستان به دهلی نو جهت رایزنی پیرامون تحولات منطقه از جمله اوضاع در افغانستان و بررسی روابط تهران و ریاض خبر دادند.

به گزارش ایمنا، منابع آگاه گفتند که دهلی نو در حال آماده شدن برای دیدار وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی است.

به نوشته روزنامه «هندو»، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران قرار بود روز دوشنبه به دهلی نو سفر کند، اما به دلیل مسائل مربوط به برنامه‌ریزی و اجلاس آینده سازمان همکاری شانگهای، سفر وی به تعویق افتاد. در همین حال، «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر خارجه سعودی قرار است آخر هفته در دهلی نو حضور داشته باشد.

به نوشته این روزنامه، در حالی که انتظار می‌رود هر دو طرف بر موضوعات دوجانبه تمرکز کنند، اما تحولات در افغانستان یک از جمله مسائل مهم رایزنی بین تهران و ریاض خواهد بود.

به نوشته این منبع خبری، وزیر امور خارجه هند هفته گذشته در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ایران در مورد وضعیت افغانستان و موضع مشترک آنها در مورد نیاز به یک دولت فراگیر و نماینده در کابل صحبت کرد. وزیر خارجه هند همچنین از کمک ایران در پروازهای تخلیه هند از افغانستان تشکر کرد.

وزیر خارجه عراق نیز چندی قبل از تلاش بغداد برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان ایران با عربستان خبر داد. وزیر خارجه عراق در خصوص سیاست کنونی عراق گفت که کشورش سیاست تغییر و گذار از مرحله جنگ به مرحله مذاکره و گفت‌وگو را پیش گرفته تا نقش واقعی خود را در نزدیک کردن دیدگاه‌های میان طرف‌های منطقه‌ای مانند ایران و عربستان را بر عهده بگیرد.

این در حالی است که وزیر خارجه سعودی روز یکشنبه در نشست مطبوعاتی با همتای اتریشی خود «الکساندر شالنبرگ» در ریاض بار دیگر ادعاهای همیشگی علیه ایران را تکرار کرد و مدعی شد که ریاض بر حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهد.

منبع: فارس

کد خبر 521616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.